Izolacja przeciwwilgociowa w łazience i kuchni, czyli jak zabezpieczyć się przed wilgocią?
REKLAMA
REKLAMA
Skąd przecieki?
Pomieszczenia, w których powstaje duża ilość pary wodnej, a ściany oraz podłoga narażone są na zalanie powinny być odpowiednio zabezpieczone. Zazwyczaj ściany w pomieszczeniach mokrych pokryte są okładzinami ceramicznymi. Jednak nie daje to pełnej ochrony przed wilgocią. Szczególnie miejsca takie jak kratki wypustowe, przejścia rur kanalizacyjnych czy dylatacje, są narażone powstanie zacieków. Takie zacieki nie tylko wyglądają nie estetycznie i psują klimat nawet świetnie zaaranżowanej łazienki, ale przede wszystkim tworzą doskonałe środowisko do rozwoju grzybów i pleśni. Co więc należy zrobić, aby uniknąć takich kłopotów?
REKLAMA
Zobacz także: Czym jest hydroizolacja typu lekkiego?
Hydroizolacja krok po kroku
Przede wszystkim musimy wykonać dobrą hydroizolację. Zanim przystąpimy do jej wykonania, powinniśmy odpowiednio przygotować podłoże, a więc pozbyć się ubytków, wyrównać je i osuszyć. Warto następnie zagruntować powierzchnię odpowiednim preparatem.
Zobacz także: Czym jest hydroizolacja typu ciężkiego?
Po wyschnięciu podkładu gruntującego możemy przystąpić do nakładania właściwej powierzchni hydroizolacyjnej. Masy hydroizolacyjne mogą być wykonane z wodnych dyspersji tworzyw sztucznych (polimerów), cementu, kruszyw mineralnych z dodatkami itd. Najczęściej jednak stosuje się płynne folie, czyli elastyczne, ciekłe masy, składające się z dyspersji polimerowych oraz wypełniaczy i środków modyfikujących. Hydroizolacja wiąże przez odparowanie wody lub hydratację cementu (w zależności, jakiego materiału użyjemy).
Izolacja a płytki?
Wybierając płytki do mokrych pomieszczeń powinniśmy zwracać uwagę na ich nasiąkliwość. Tym niższy wskaźnik nasiąkliwości, tym płytka bardziej nadaje się do naszej łazienki. Zdaniem ekspertów należy wybierać takie, których nasiąkliwość waha się w granicach 3%. Pamiętajmy, że do przyklejenia płytek trzeba stosować zaprawę klejową o podwyższonej przyczepności.
REKLAMA
REKLAMA