REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zachować bezpieczeństwo w domu po powodzi?

Joanna Orzechowska
powódź, pierwsza pomoc, woda, Fotolia
powódź, pierwsza pomoc, woda, Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak zachować bezpieczeństwo w domu po powodzi? Zagrożenie może stwarzać praktycznie każdy element domu. Instalacje np. elektryczna - może porazić nas prądem, natomiast zawilgotniała konstrukcja budynku może grozić zawaleniem. Zobacz w jaki sposób można uniknąć niebezpieczeństwa w domu po powodzi?

REKLAMA

Pamiętajmy, że w zalanych domach nie wolno korzystać z żadnych instalacji przed sprawdzeniem ich przez uprawnionych specjalistów.

Prąd

Po otrzymaniu informacji o zagrożeniu powodziowym, należy wyłączyć zasilanie elektryczne w domu. Gdy woda ustąpi, nie wolno go załączać ani w ogóle wchodzić do budynku przed sprawdzeniem przyłącza przez pracowników zakładu energetycznego oraz instalacji domowej przez elektryka z uprawnieniami. Nim zaczniemy usuwać szkody, musimy się upewnić, że zawilgocona instalacja elektryczna nie grozi porażeniem (jeśli się to potwierdzi należy ją odłączyć). Jeżeli jednak wejście do domu jest konieczne, musimy się uprzednio zabezpieczyć – nieodzowne są gumowe buty i rękawice, bez których nie wolno niczego dotykać.

Zobacz także:  Jak chronić dom przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi?

Gaz

Jeżeli nie możemy poczekać z wejściem do domu na sprawdzenie instalacji przez pracowników gazowni, musimy założyć, że gaz się ulatnia. We wnętrzu nie można więc używać źródeł ognia – świec, latarni ani palić papierosów. Korzystać powinniśmy z latarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak odwodnić powierzchnię działki?

Stabilność domu

Powinien ją ocenić doświadczony inżynier budowlany, ponieważ uszkodzenia mogą być niewidoczne (ale niemniej niebezpieczne), mogą również ujawnić się z czasem. Zarówno fala powodziowa, jak i woda są w stanie zagrozić stabilności budynku, a tym samym bezpieczeństwu osób przebywających w nim.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć piwnicę przed wilgocią?

Przed wejściem do środka, dom należy dokładnie obejrzeć z zewnątrz, zwracając szczególną uwagę na grunt wokół fundamentów (czy nie został wymyty) i na stan samego budynku (pęknięcia, odkształcenia ścian, schodów, stropów, dachu). Wewnątrz sprawdźmy, czy można swobodnie otwierać i zamykać okna i drzwi. Jeżeli ta czynność jest utrudniona lub niemożliwa, może to oznaczać, że ściany uległy odkształceniu bądź przemieszczeniu. Niestabilność ścian świadczy o zagrożeniu konstrukcji budynku, co w konsekwencji może doprowadzić do jego zawalenia.


Jeśli budynek jest stary, jego stan techniczny jest zły, albo stoi na podmytej skarpie, stwarza to ogromne niebezpieczeństwo. Należy zgłosić ten fakt lokalnym władzom, które przyślą eksperta będącego w stanie ocenić czy budynek można wyremontować, czy też nadaje się już tylko do rozbiórki.

Skażenia

Powódź stwarza zagrożenie epidemiologiczne – podmywa cmentarze, zalewa i wypłukuje wysypiska śmieci, szamba, oczyszczalnie ścieków; niesie ze sobą wszystko co napotka: chemikalia z fabryk i stacji benzynowych, padlinę. Dlatego właśnie domy zalane przez wody powodziowe uważa się za skażone. Po opadnięciu wód wymagają przede wszystkim umycia czystą, nieskażoną wodą i odkażenia. Skażeniu ulegają także przydomowe studnie, z których nie wolno korzystać do czasu ich odkażenia i zbadania przez sanepid.

Zobacz także:  Dezynfekowanie domu po powodzi

Zobacz także: Typy hydroizolacji wykonywane na ścianie fundamentowej

Zobacz także: Zabezpieczanie drewna przed działaniem pleśni, grzybów i wilgoci. Poradnik

Zobacz także: Wykwity na powierzchni cegieł – jak sobie z nimi radzić?

Zobacz także: Co po kolei zrobić, gdy dom został zalany przez powódź?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA