Zacieki i plamy na ścianach – jak je skutecznie usunąć?
REKLAMA
Ściany musimy przede wszystkim dokładnie osuszyć, usunąć z nich poprzednią warstwę farb, zanieczyszczenia oraz zniwelować wszystkie pęknięcia i rysy. Dobrze jest także wygładzić ściany, jeżeli są na nich nierówności. Jeśli poprzednia warstwa farby emulsyjnej lub olejnej dobrze przylega, można ją pokryć kolejną warstwą emulsji. By zwiększyć przyczepność, powłokę olejną należy uprzednio zmatowić papierem ściernym i przemyć roztworem amoniaku.
REKLAMA
Osuszanie ścian
Jeżeli chcemy osuszyć ściany w sposób naturalny, musimy uzbroić się w cierpliwość, bo jest to proces długotrwały. Obecnie na rynku dostępne są mechaniczne i chemiczne środki osuszające. Dzielimy je na inwazyjne i nieinwazyjne.
Środki inwazyjne | Środki nieinwazyjne |
termoiniekcja | nagrzewnice (wilgoć musi znaleźć ujście z pomieszczeń, dlatego ważna jest dobra wentylacja) |
iniekcja | osuszanie absorpcyjne |
iniekcja krystaliczna | osuszanie kondensacyjne |
Osuszanie można oczywiście wykonać na własną rękę, niemniej jednak najlepiej jest zlecić to profesjonalnej firmie lub przynajmniej skonsultować wybraną metodę ze specjalistą.
Pleśnie i grzyby
Bez ich gruntownego zwalczenia nie można rozpocząć żadnego remontu, bo w niedługim czasie problem wróci jak bumerang. Wilgoć oraz dodatnia temperatura bardzo sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni na ścianach. Na powierzchni pojawiają się wtedy przebarwienia i plamy. Usunięcie wierzchniej warstwy zagrzybienia ze ściany jest zwykle niewystarczające. Przede wszystkim, należy odnaleźć źródło zakażenia. Może to być nieprawidłowa wentylacja lub zalanie pomieszczenia wodą z zarodnikami mikroorganizmów. Jeżeli przyczyną jest zła wentylacja, należy ją oczywiście naprawić. Ze ściany trzeba usunąć grzyb, spryskać powierzchnię środkiem grzybobójczym i pomalować plamy farbą izolującą. Dobra farba ma również działanie hamujące rozwój mikroorganizmów.
Jeżeli pleśnie i grzyby są pozostałością po powodzi, należy sięgnąć po środki grzybobójcze wnikające głęboko w mury. Dopiero gdy skutecznie wyeliminujemy źródło problemu, będziemy mogli przejść do dalszego etapu remontu.
Malowanie ścian
Zanim do niego przystąpimy musimy ocenić stan ścian i tynków – jeżeli zostały bardzo uszkodzone i odpadają – należy je skuć. Jeśli uszkodzenia są niewielkie, możemy wykonać tylko wypełnienia poszczególnych ubytków. Malowanie można rozpocząć w pomieszczeniu, w którym wilgotność powietrza nie przekracza 80%, a temperatura wynosi od 5 do 25°C. Pamiętajmy, że nie można malować mokrego podłoża mineralnego – betonu, tynków, płyt włóknisto-mineralnych; jego maksymalna wilgotność (w zależności od materiału) powinna wynosić od 3 do 6%.
Jak usunąć plamy ze ścian?
Najlepiej jest użyć tradycyjnych i sprawdzonych metod – mydło malarskie, to dobry wybór, jeżeli chcemy pozbyć się plam z nikotyny, olejów czy sadzy (np.: po pożarze). Zmycie tłustych plam poprawi przyczepność nowej warstwy farby. Niewskazane jest używanie domowych detergentów takich jak np. płyn do mycia naczyń, ponieważ zawiera on takie dodatki jak np.: lanolina czy środki nabłyszczające. Umyte miejsce należy wysuszyć, a następnie zamalować specjalną farbą izolującą plamy.
REKLAMA
REKLAMA