REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Triki, które optycznie powiększą łazienkę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Orzechowska
Łazienkę można optycznie powiękrzyć stosując zasadę “im mniej, tym lepiej”
Łazienkę można optycznie powiękrzyć stosując zasadę “im mniej, tym lepiej”

REKLAMA

REKLAMA


Jak najłatwiej sprawić, by mała łazienka wydawała się jeszcze mniejsza? Przepis jest prosty – dużo przedmiotów i akcesoriów, kontrastowe, ciemne barwy, mnóstwo zajmujących podłogę sprzętów. A jak optycznie ją powiększyć? Odpowiedź poniżej.

Chyba każdemu marzy się ogromny pokój kąpielowy, w którym można przyjemnie zacząć dzień, a wieczorem zrelaksować się w wielkiej wannie. Niestety, łazienki w blokach są zwykle mikroskopijne, a gdy projektujemy własny dom często szkoda nam miejsca i zamiast tego wolimy dodać kilka metrów sypialni. Istnieją jednak sposoby na powiększenie pomieszczenia bez konieczności przestawiania ścian. Planując remont łazienki pamiętajmy o kilku prostych zasadach, a optycznie uzyskamy dodatkową przestrzeń.

REKLAMA

Przede wszystkim zacznijmy od zaprojektowania pomieszczenia. Należy dobrze przemyśleć układ sanitariatów i mebli, zorientować się w ofercie specjalistycznych sklepów czy pism, bo mogą podsunąć nam ciekawe rozwiązania. Warto postawić na prostotę i minimalizm, które świetnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach.

Kolorystyka 

Najlepiej, jeżeli jest jasna. Biel, beż, ecru, szarości odbiją światło sprawiając, że łazienka będzie wydawała się większa. Kilka kolorów w pomieszczeniu powoduje, że wydaje się ono “poszatkowane” na wiele elementów, a więc optycznie mniejsze. Dlatego też najkorzystniej jest postawić na jeden, który powtórzymy na ścianach, meblach a nawet dodatkach.

Pokrycie ścian

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest zbudowanie jednej lub kilku ścianek z luksferów. Ten prosty zabieg wspaniale doświetli wnętrze z zewnątrz - z innego pokoju lub korytarza. Jeżeli decydujemy się na glazurę, pamiętajmy o odpowiedniej kolorystyce, a także o rozmiarze – generalna zasada brzmi, że powinien być dostosowany do rozmiaru pomieszczenia – innymi słowy - mała łazienka, małe płytki (świetnie sprawdza się także mozaika). Ciekawym i optycznie powiększającym przestrzeń rozwiązaniem jest położenie tej samej terakoty (glazury) na podłodze i ścianie na przeciwko wejścia – zaciera to granicę pomiędzy powierzchniami i daje wrażenie głębi. Można też zastosować płytki podłużne: wąskie prostokąty ułożone w poziomie świetnie “rozciągną” ściany. Ciemniejsze, poziome linie na ścianach (np.: z dekorów) dadzą podobny efekt.

Pokrycie podłogi

Powinno być w miarę możliwości jasne, może być o ton lub dwa jaśniejsze od ścian. Interesującym rozwiązaniem jest ułożenie terakoty na posadzce z wyższym, niż tradycyjny, cokołem. Ten zabieg sprawi, że podłoga, a zarazem całe pomieszczenie, będzie wydawała się szersza i dłuższa niż w rzeczywistości.

Urządzenia sanitarne

Dobrze, jeżeli są w jasnych barwach i mają opływowe kształty - daje to wrażenie przestrzeni, czystości oraz porządku. Znakomitym pomysłem jest też zainstalowanie urządzeń podwieszanych lub narożnych – im więcej podłogi widać, tym większe wydaje się pomieszczenie. Oczywistym, choć nie zawsze koniecznym, rozwiązaniem jest rezygnacja z wanny na rzecz prysznica (z przezroczystą kabiną). Czasem jednak wystarczy zastąpić tradycyjną wannę jej mniejszą lub narożną wersją. Jeżeli chodzi o ogrzewanie, najlepiej zastosować podłogowe, jeśli jednak nie ma takiej możliwości, wygodny będzie grzejnik drabinkowy, który zastąpi wieszak, a gdy zdecydujemy się na mniej tradycyjny model – np.: o kształcie spinacza do papieru, może również służyć jako oryginalna ozdoba.

Dodatki

Tu sprawdza się zasada “im mniej, tym lepiej”. Nie ma nic gorszego dla małej przestrzeni, niż zastawienie jej dużą ilością przedmiotów, dlatego warto “ukryć” jak najwięcej w szafkach, najlepiej podwieszanych. Jeżeli jednak chcemy mieć wszystko pod ręką, najlepiej zdecydować się na przezroczyste półki lub otwarte szafki z podświetlanym wnętrzem. Nie zapominajmy również o nieodzownym w małych pomieszczeniach elemencie – lustrze. Świetny efekt daje już jedno duże, umieszczone na przeciwko wejścia, ale prawdziwie “magiczny” efekt zwielokrotnienia powierzchni uzyskamy przy dwóch lustrach powieszonych na sąsiadujących ze sobą lub przeciwległych ścianach.

Oświetlenie

REKLAMA

Bardzo istotne w każdej łazience (szczególnie jeżeli wykonujemy w niej makijaż), ale w małej nabiera podwójnego znaczenia – dobrze rozmieszczone “oszuka” oko i doda przestrzeni. Jeżeli mamy do dyspozycji tylko sztuczne, zadbajmy, by było to kilka punktów o zmiennym natężeniu – np.: mocne przy lustrze nad umywalką, słabsze nad półkami.

W małej łazience:
- ogranicz liczbę sprzętów i bibelotów do niezbędnego minimum,
- zastosuj jasne kolory,
- wykorzystuj nietuzinkowe rozwiązania,
- umieść dużo źródeł światła,
- posłuż się kilkoma lustrami tworząc wielokrotne odbicia.


Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

REKLAMA

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

REKLAMA

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA