REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Triki, które optycznie powiększą łazienkę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Orzechowska
Łazienkę można optycznie powiękrzyć stosując zasadę “im mniej, tym lepiej”
Łazienkę można optycznie powiękrzyć stosując zasadę “im mniej, tym lepiej”

REKLAMA

REKLAMA

Jak najłatwiej sprawić, by mała łazienka wydawała się jeszcze mniejsza? Przepis jest prosty – dużo przedmiotów i akcesoriów, kontrastowe, ciemne barwy, mnóstwo zajmujących podłogę sprzętów. A jak optycznie ją powiększyć? Odpowiedź poniżej.

Chyba każdemu marzy się ogromny pokój kąpielowy, w którym można przyjemnie zacząć dzień, a wieczorem zrelaksować się w wielkiej wannie. Niestety, łazienki w blokach są zwykle mikroskopijne, a gdy projektujemy własny dom często szkoda nam miejsca i zamiast tego wolimy dodać kilka metrów sypialni. Istnieją jednak sposoby na powiększenie pomieszczenia bez konieczności przestawiania ścian. Planując remont łazienki pamiętajmy o kilku prostych zasadach, a optycznie uzyskamy dodatkową przestrzeń.

REKLAMA

Przede wszystkim zacznijmy od zaprojektowania pomieszczenia. Należy dobrze przemyśleć układ sanitariatów i mebli, zorientować się w ofercie specjalistycznych sklepów czy pism, bo mogą podsunąć nam ciekawe rozwiązania. Warto postawić na prostotę i minimalizm, które świetnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach.

Kolorystyka 

Najlepiej, jeżeli jest jasna. Biel, beż, ecru, szarości odbiją światło sprawiając, że łazienka będzie wydawała się większa. Kilka kolorów w pomieszczeniu powoduje, że wydaje się ono “poszatkowane” na wiele elementów, a więc optycznie mniejsze. Dlatego też najkorzystniej jest postawić na jeden, który powtórzymy na ścianach, meblach a nawet dodatkach.

Pokrycie ścian

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest zbudowanie jednej lub kilku ścianek z luksferów. Ten prosty zabieg wspaniale doświetli wnętrze z zewnątrz - z innego pokoju lub korytarza. Jeżeli decydujemy się na glazurę, pamiętajmy o odpowiedniej kolorystyce, a także o rozmiarze – generalna zasada brzmi, że powinien być dostosowany do rozmiaru pomieszczenia – innymi słowy - mała łazienka, małe płytki (świetnie sprawdza się także mozaika). Ciekawym i optycznie powiększającym przestrzeń rozwiązaniem jest położenie tej samej terakoty (glazury) na podłodze i ścianie na przeciwko wejścia – zaciera to granicę pomiędzy powierzchniami i daje wrażenie głębi. Można też zastosować płytki podłużne: wąskie prostokąty ułożone w poziomie świetnie “rozciągną” ściany. Ciemniejsze, poziome linie na ścianach (np.: z dekorów) dadzą podobny efekt.

Pokrycie podłogi

Powinno być w miarę możliwości jasne, może być o ton lub dwa jaśniejsze od ścian. Interesującym rozwiązaniem jest ułożenie terakoty na posadzce z wyższym, niż tradycyjny, cokołem. Ten zabieg sprawi, że podłoga, a zarazem całe pomieszczenie, będzie wydawała się szersza i dłuższa niż w rzeczywistości.

Urządzenia sanitarne

Dobrze, jeżeli są w jasnych barwach i mają opływowe kształty - daje to wrażenie przestrzeni, czystości oraz porządku. Znakomitym pomysłem jest też zainstalowanie urządzeń podwieszanych lub narożnych – im więcej podłogi widać, tym większe wydaje się pomieszczenie. Oczywistym, choć nie zawsze koniecznym, rozwiązaniem jest rezygnacja z wanny na rzecz prysznica (z przezroczystą kabiną). Czasem jednak wystarczy zastąpić tradycyjną wannę jej mniejszą lub narożną wersją. Jeżeli chodzi o ogrzewanie, najlepiej zastosować podłogowe, jeśli jednak nie ma takiej możliwości, wygodny będzie grzejnik drabinkowy, który zastąpi wieszak, a gdy zdecydujemy się na mniej tradycyjny model – np.: o kształcie spinacza do papieru, może również służyć jako oryginalna ozdoba.

Dodatki

Tu sprawdza się zasada “im mniej, tym lepiej”. Nie ma nic gorszego dla małej przestrzeni, niż zastawienie jej dużą ilością przedmiotów, dlatego warto “ukryć” jak najwięcej w szafkach, najlepiej podwieszanych. Jeżeli jednak chcemy mieć wszystko pod ręką, najlepiej zdecydować się na przezroczyste półki lub otwarte szafki z podświetlanym wnętrzem. Nie zapominajmy również o nieodzownym w małych pomieszczeniach elemencie – lustrze. Świetny efekt daje już jedno duże, umieszczone na przeciwko wejścia, ale prawdziwie “magiczny” efekt zwielokrotnienia powierzchni uzyskamy przy dwóch lustrach powieszonych na sąsiadujących ze sobą lub przeciwległych ścianach.

Oświetlenie

REKLAMA

Bardzo istotne w każdej łazience (szczególnie jeżeli wykonujemy w niej makijaż), ale w małej nabiera podwójnego znaczenia – dobrze rozmieszczone “oszuka” oko i doda przestrzeni. Jeżeli mamy do dyspozycji tylko sztuczne, zadbajmy, by było to kilka punktów o zmiennym natężeniu – np.: mocne przy lustrze nad umywalką, słabsze nad półkami.

W małej łazience:
- ogranicz liczbę sprzętów i bibelotów do niezbędnego minimum,
- zastosuj jasne kolory,
- wykorzystuj nietuzinkowe rozwiązania,
- umieść dużo źródeł światła,
- posłuż się kilkoma lustrami tworząc wielokrotne odbicia.


Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA