REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wanna tradycyjna – którą wybrać? Żeliwną, stalową, czy akrylową?

Iwona Szadkowska
kobieta, kąpiel, wanna, uroda
kobieta, kąpiel, wanna, uroda
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku mamy wiele wanien, żeliwne, wanny stalowe i akrylowe. Czym się od siebie różnią? Jak wygląda ich eksploatacja? Którą wannę wybrać zobacz poradnik.

Rodzaje wanien tradycyjnych

Na rynku mamy bardzo duży wybór wanien. Od prostokątnych, narożnych symetrycznych, po narożne asymetryczne. Dzięki temu możemy dopasować wannę do wielkości i kształtu łazienki.

REKLAMA

Wanny prostokątne możemy kupić o szerokości od 70 do 90 cm, długości od 140 do 190 cm i głębokości od 39 do 42 cm. Wanny tego rodzaju mogą pomieścić od ok. 115 do 190 m3 wody. Prostokątny kształt wanny sprawia, że możemy ją bez problemu obudować płytkami.

REKLAMA

Wanny narożne symetryczne mają taką samą długość każdego boku. Która wynosi od ok. 130 do 160 cm. Głębokość tych wanien waha się między około 40 do 60 cm. Wannę narożną symetryczną również możemy obudować płytkami. Istnieje też możliwość dokupienia gotowej obudowy.

Wanny narożne asymetryczne posiadają jeden bok krótszy. Dzięki temu możemy ciekawie zaaranżować wnętrze łazienki. Wymiary tych wanien to od 75 do 105 cm szerokości, od 150 do 170 cm długości i od 35 do 42 cm głębokości.

Zobacz też: Wanna z hydromasażem – planujesz jej zakup? Przeczytaj

Z czego są wykonane wanny tradycyjne?

Na rynku wciąż możemy zakupić wanny żeliwne – tak popularne w latach 80 – tych. Dzisiaj rzadko je kupujemy, ze względu na cenę i masę. Zaletą wanien żeliwnych jest niewątpliwie to, że dość długo utrzymują ciepło wody. Dostępne są jednak w mało ciekawej gamie kolorystycznej i jednym kształcie – prostokątnym.

Wybierając wanny stalowe możemy wybierać spośród różnych kolorów oraz kształtów. Posiadają one również gotowe otwory do montażu baterii. Niestety woda w wannie stalowej dość szybko stygnie.

Możemy też kupić wanny wykonane z akrylu. Wanny akrylowe są zbudowane z trzech warstw. Pierwsza warstwa jest cienka, druga gruba i porowata a trzecia – wierzchnia – gładka. Dzięki temu woda dość długo zachowuje ciepło. Wanny akrylowe są też dość lekkie.

Zobacz też: Bateria samodzielnie napełniająca wannę

Jakie są najczęstsze uszkodzenia wanien?

Wannom stalowym oraz żeliwnym podczas użytkowania, zdarzają się odpryski emalii. Wanny akrylowe dość łatwo zarysować. Możemy jednak kupić zestaw naprawczy do każdego rodzaju wanny. Do naprawy wanien żeliwnych stosuje się odpowiednie emalie, z pomocą których można szybko naprawić odprysk. Do naprawy wanien akrylowych możemy kupić zestaw zawierający papier ścierny o różnej grubości, pastę polerską, zmywacz i flanelę.

Zobacz też: Jaką wannę wybrać do łazienki?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Kamil
    2023-11-23 19:18:18
    Mam tylko jedno pytanie do fragmentu: "Wanny tego rodzaju mogą pomieścić od ok. 115 do 190 m3 wody.". Rozumiem, że chodziło o litry, a nie m3? ;)
    0
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

REKLAMA

Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

REKLAMA

Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

REKLAMA