REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Projekt kuchni: jakie meble wybrać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Redakcja Dom
Aranżacja kuchenna. Fot. Wirchomski
Aranżacja kuchenna. Fot. Wirchomski
Wirchomski

REKLAMA

REKLAMA

Dobrze opracowany projekt kuchni to połowa sukcesu. Pozostaje jeszcze jej wykonanie. Jakie meble wybrać, laboratoryjne i proste, czy w intensywnych i nasyconych kolorach? Wybrać materiały sztuczne, a może naturalne, jak drewno? Projektując kuchnię należy przede wszystkim pamiętać o umiejętnym zachowaniu równowagi pomiędzy sferą estetyki i funkcjonalności.

Najmodniejsze trendy kuchenne

REKLAMA

W ostatnich latach wyróżnić można cztery kluczowe trendy w projektowaniu przestrzeni kuchennych. Pierwszym z nich jest odejście od klasyki w kierunku nowoczesności. Kuchnie stają się coraz bardziej laboratoryjne i proste. Rezygnuje się ze zbędnych ozdobników na rzecz czytelnego przekazu estetycznego. Druga tendencja przy aranżacji kuchni odnosi się do kolorystyki. Intensywne, nasycone odcienie takie jak czerwienie czy zielenie systematycznie ustępują miejsca ciepłym, często świetlistym kolorom: bieli, delikatnym kremom i odcieniom naturalnego drewna np. dębu. Najmodniejsze są kuchnie jednokolorowe, które możemy ożywić jednym mocniejszym akcentem kolorystycznym w postaci wyspy kuchennej lub stołu w jadalni. Trzeci trend dotyczy usytuowania kuchni w domu lub apartamencie i jej rozmiarów. W odwrocie jest moda na łączenie kuchni z salonem.

REKLAMA

Kuchnia powinna być samodzielnym, niezależnym  pomieszczeniem, jeżeli jest to możliwe o dużym metrażu. Czwartym kierunkiem jest bardzo mocna specjalizacja w wyposażeniu kuchni. Obserwujemy stopniowe odchodzenie od tradycyjnego, stereotypowego postrzegania tego pomieszczenia. Jego wyposażenie będzie silnie sprofilowane pod kątem naszych potrzeb i stylu życia.

Zobacz także: Kuchnia: meble kuchenne - przykładowe aranżacje

„W jednej kuchni sprzęt kuchenny ograniczać się będzie do lodówki i płyty grzewczej, w innej natomiast obowiązkowo znajdzie się specjalny piec do chleba i chłodziarka na wina.”zauważa Krzysztof Wirchomski, właściciel marki Wirchomski.

Musimy sobie uświadomić, że kuchnia jest pomieszczeniem, które przede wszystkim powinno spełniać nasze oczekiwania, a nie tylko cieszyć oczy gości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projektujemy kuchnię. O czym należy pamiętać?

REKLAMA

Podczas projektowania wymarzonej kuchni należy pamiętać o umiejętnym zachowaniu równowagi pomiędzy sferą estetyki i funkcjonalności. Poza eleganckim wyglądem przed kuchnią stoją konkretne zadania do wykonania. “W manufakturze Wirchomski punktem wyjścia do projektu kuchni jest wywiad z przyszłymi domownikami. Zupełnie inna jest specyfika projektowania kuchni dla popularnego „singla”, a inna dla rodziny z dziećmi” podkreśla Krzysztof Wirchomski.

To funkcje kuchni w dużej mierze determinują rozkład mebli i sprzętów, dobór materiałów itp. Podczas aranżacji kuchni warto zainwestować w produkty i wykończenie najwyższej jakości, które będą gwarantem jej trwałości i odporności na codzienną eksploatację. Niezwykle ważna jest ergonomia, bo jakiekolwiek niedopatrzenia w tej dziedzinie będą uciążliwe dla domowników przez wiele lat.

Koniec ery plastiku, czas na naturalne materiały

Po okresie fascynacji plastikiem, metalem i szkłem architekci wnętrz coraz częściej powracają do projektowania z wykorzystaniem naturalnych materiałów, w tym przede wszystkim drewna. Jest to niezwykle szlachetne tworzywo, które  łączy w sobie bezpretensjonalną naturalność oraz szeroki wachlarz możliwości dekoracyjnych. Cechy te sprawiają, że idealną przestrzenią dla drewna jest kuchnia. Do niedawna najbardziej popularne były drewniane fronty kuchenne i blaty ukryte za okleiną. Teraz coraz częściej pozostają w swojej naturalnej formie, zabezpieczone jedynie specjalistycznymi impregnatami. Bardzo efektownie, ale i elegancko prezentują się olejowane fronty kuchenne, które w dyskretny sposób podkreślają rysunek drewna.

Jak podkreśla Krzysztof Wirchomski, właściciel manufaktury Wirchomski: “Zabudowa kuchenna z dębu bielonego, jesionu lub brzozy w połączeniu z podłogą z naturalnego kamienia i ceramicznymi dekoracjami to idealna sceneria zachęcająca do wspólnego gotowania i biesiadowania”.

Zobacz także: Kuchnia połączona z jadalnią - inspiracje

Jak zaprojektować wymarzoną kuchnię?

Urządzając wymarzoną kuchnię powinniśmy mieć świadomość, że będzie ona nam służyć przez co najmniej kilka lat. Od wybranej firmy wykonawczej i zastosowanych materiałów zależy jej trwałość i wygląd podczas intensywnego użytkowania. Profesjonalnie wykonaną zabudowę kuchenną należy traktować w kategoriach dobrej inwestycji, która uchroni nas przed kolejnymi remontami i będzie cieszyć domowników swoim wyglądem i funkcjonalnością.

Jak wybrać najlepsza firmę, która wykonuje zabudowy kuchenne?

Przy wyborze firmy wykonawczej należy zwrócić uwagę na jej dotychczasowe portfolio, rekomendacje klientów, a także długość gwarancji na wykonaną pracę. Kuchnie robione na życzenie klienta mogą być wykonane z różnych gatunków drewna, w szerokiej gamie odcieni i rodzajów wykończenia. Na rynku jest tez wiele firm, które wykonuje meble z których duża część wykonywana jest ręcznie, zgodnie z tradycyjną sztuką stolarską.

Zobacz także:  Kuchnia w stylu vintage, czyli sztuka łączenia przeciwieństw

Źródło: Wirchomski

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA