REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Projekt kuchni: jakie meble wybrać?

Redakcja Dom
Aranżacja kuchenna. Fot. Wirchomski
Aranżacja kuchenna. Fot. Wirchomski
Wirchomski

REKLAMA

REKLAMA

Dobrze opracowany projekt kuchni to połowa sukcesu. Pozostaje jeszcze jej wykonanie. Jakie meble wybrać, laboratoryjne i proste, czy w intensywnych i nasyconych kolorach? Wybrać materiały sztuczne, a może naturalne, jak drewno? Projektując kuchnię należy przede wszystkim pamiętać o umiejętnym zachowaniu równowagi pomiędzy sferą estetyki i funkcjonalności.

Najmodniejsze trendy kuchenne

REKLAMA

W ostatnich latach wyróżnić można cztery kluczowe trendy w projektowaniu przestrzeni kuchennych. Pierwszym z nich jest odejście od klasyki w kierunku nowoczesności. Kuchnie stają się coraz bardziej laboratoryjne i proste. Rezygnuje się ze zbędnych ozdobników na rzecz czytelnego przekazu estetycznego. Druga tendencja przy aranżacji kuchni odnosi się do kolorystyki. Intensywne, nasycone odcienie takie jak czerwienie czy zielenie systematycznie ustępują miejsca ciepłym, często świetlistym kolorom: bieli, delikatnym kremom i odcieniom naturalnego drewna np. dębu. Najmodniejsze są kuchnie jednokolorowe, które możemy ożywić jednym mocniejszym akcentem kolorystycznym w postaci wyspy kuchennej lub stołu w jadalni. Trzeci trend dotyczy usytuowania kuchni w domu lub apartamencie i jej rozmiarów. W odwrocie jest moda na łączenie kuchni z salonem.

REKLAMA

Kuchnia powinna być samodzielnym, niezależnym  pomieszczeniem, jeżeli jest to możliwe o dużym metrażu. Czwartym kierunkiem jest bardzo mocna specjalizacja w wyposażeniu kuchni. Obserwujemy stopniowe odchodzenie od tradycyjnego, stereotypowego postrzegania tego pomieszczenia. Jego wyposażenie będzie silnie sprofilowane pod kątem naszych potrzeb i stylu życia.

Zobacz także: Kuchnia: meble kuchenne - przykładowe aranżacje

„W jednej kuchni sprzęt kuchenny ograniczać się będzie do lodówki i płyty grzewczej, w innej natomiast obowiązkowo znajdzie się specjalny piec do chleba i chłodziarka na wina.”zauważa Krzysztof Wirchomski, właściciel marki Wirchomski.

Musimy sobie uświadomić, że kuchnia jest pomieszczeniem, które przede wszystkim powinno spełniać nasze oczekiwania, a nie tylko cieszyć oczy gości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projektujemy kuchnię. O czym należy pamiętać?

REKLAMA

Podczas projektowania wymarzonej kuchni należy pamiętać o umiejętnym zachowaniu równowagi pomiędzy sferą estetyki i funkcjonalności. Poza eleganckim wyglądem przed kuchnią stoją konkretne zadania do wykonania. “W manufakturze Wirchomski punktem wyjścia do projektu kuchni jest wywiad z przyszłymi domownikami. Zupełnie inna jest specyfika projektowania kuchni dla popularnego „singla”, a inna dla rodziny z dziećmi” podkreśla Krzysztof Wirchomski.

To funkcje kuchni w dużej mierze determinują rozkład mebli i sprzętów, dobór materiałów itp. Podczas aranżacji kuchni warto zainwestować w produkty i wykończenie najwyższej jakości, które będą gwarantem jej trwałości i odporności na codzienną eksploatację. Niezwykle ważna jest ergonomia, bo jakiekolwiek niedopatrzenia w tej dziedzinie będą uciążliwe dla domowników przez wiele lat.

Koniec ery plastiku, czas na naturalne materiały

Po okresie fascynacji plastikiem, metalem i szkłem architekci wnętrz coraz częściej powracają do projektowania z wykorzystaniem naturalnych materiałów, w tym przede wszystkim drewna. Jest to niezwykle szlachetne tworzywo, które  łączy w sobie bezpretensjonalną naturalność oraz szeroki wachlarz możliwości dekoracyjnych. Cechy te sprawiają, że idealną przestrzenią dla drewna jest kuchnia. Do niedawna najbardziej popularne były drewniane fronty kuchenne i blaty ukryte za okleiną. Teraz coraz częściej pozostają w swojej naturalnej formie, zabezpieczone jedynie specjalistycznymi impregnatami. Bardzo efektownie, ale i elegancko prezentują się olejowane fronty kuchenne, które w dyskretny sposób podkreślają rysunek drewna.

Jak podkreśla Krzysztof Wirchomski, właściciel manufaktury Wirchomski: “Zabudowa kuchenna z dębu bielonego, jesionu lub brzozy w połączeniu z podłogą z naturalnego kamienia i ceramicznymi dekoracjami to idealna sceneria zachęcająca do wspólnego gotowania i biesiadowania”.

Zobacz także: Kuchnia połączona z jadalnią - inspiracje

Jak zaprojektować wymarzoną kuchnię?

Urządzając wymarzoną kuchnię powinniśmy mieć świadomość, że będzie ona nam służyć przez co najmniej kilka lat. Od wybranej firmy wykonawczej i zastosowanych materiałów zależy jej trwałość i wygląd podczas intensywnego użytkowania. Profesjonalnie wykonaną zabudowę kuchenną należy traktować w kategoriach dobrej inwestycji, która uchroni nas przed kolejnymi remontami i będzie cieszyć domowników swoim wyglądem i funkcjonalnością.

Jak wybrać najlepsza firmę, która wykonuje zabudowy kuchenne?

Przy wyborze firmy wykonawczej należy zwrócić uwagę na jej dotychczasowe portfolio, rekomendacje klientów, a także długość gwarancji na wykonaną pracę. Kuchnie robione na życzenie klienta mogą być wykonane z różnych gatunków drewna, w szerokiej gamie odcieni i rodzajów wykończenia. Na rynku jest tez wiele firm, które wykonuje meble z których duża część wykonywana jest ręcznie, zgodnie z tradycyjną sztuką stolarską.

Zobacz także:  Kuchnia w stylu vintage, czyli sztuka łączenia przeciwieństw

Źródło: Wirchomski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA