REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przesądy noworoczne - lista najpopularniejszych przesądów na Nowy Rok

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Przesądy noworoczne - lista najpopularniejszych przesądów na Nowy Rok
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przesądy noworoczne. Zmiana daty z 31 grudnia na 1 stycznia to coś więcej, niż tylko zakup nowego kalendarza. Ostatni dzień starego roku i pierwszy dzień nowego obfitują w przesądy i symbole. Kto wie, może dzięki niektórym z nich łatwiej będzie wypełnić noworoczne postanowienia? Na pewno warto je znać.
rozwiń >

Nie tylko dzień Wigilii powie nam o tym, jak będzie wyglądał nadchodzący rok. To, jak spędzimy sylwestra i 1 dzień stycznia również ma ogromne znaczenie, jeśli oczywiście wierzymy w przesądy. Oto najpopularniejsze przesądy noworoczne!

REKLAMA

Przesądy noworoczne — zdążyć przed sylwestrem

Jak powinien przebiegać sylwester i Nowy Rok, co robić, a czego nie robić, aby zapewnić sobie pomyślność? Zacznijmy od przygotowań. Przed wszystkim przed końcem roku postarajmy się pozbyć wszystkich długów, tak, aby w kolejny wejść z „czystą kartą”. Jeśli mamy w domu jakieś niepotrzebne rzeczy, które zagracają nam przestrzeń, powinniśmy pożegnać się z nimi najpóźniej do 31 grudnia — w ten sposób robimy miejsce na nowe. Tego dnia nie pożyczamy też nic od nikogo ani nikomu. Najpóźniej do Nowego Roku, jeśli jesteśmy pokłóceni z sąsiadem, powinniśmy puścić niesnaski w niepamięć.

Przesądy sylwestrowe — jak się przygotować?

Aby w nadchodzącym roku nie ciągnęły się za nami troski i bolączki tego kończącego się, należy spisać je wszystkie na kartce, którą następnie trzeba spalić. Nie zostawiajmy sobie też prania, sprzątania czy prasowania na ostatnią chwilę. Wszelkie porządki muszą być zrobione do 30 grudnia. Co należy przygotować? Upewnijmy się, że nasza lodówka czy spiżarnia w sylwestra jest pełna, dzięki temu nie doświadczymy niedostatku w 2024 roku (a przy okazji zamknięte 1 stycznia sklepy nie będą nam zaprzątać głowy). Okno w sylwestra powinno być uchylone, w przeciwnym razie dobre duchy i energia nie będą mały którędy się dostać do domu. Sylwestrowy zwyczaj każe na dobrą wróżbę cały wieczór palić świeczkę.

Przesądy na Nowy Rok — dawne wierzenia

REKLAMA

Dawniej wierzono, że sylwestrowe niebo pełne gwiazd wróży gospodyni, że jej kury zniosą mnóstwo jajek. A jak kiedyś przygotowywano izby na nadejście nowego roku? Żelazne przedmioty umieszczone gdzieś w kącie miały odgonić nieszczęścia od rodziny, a czosnek ochronić od wszelkich złych uroków.

Przesądy sylwestrowe i noworoczne rozmaicie wyglądały również w różnych regionach Polski. Na Mazowszu w sylwestrową noc nie mogło zabraknąć psikusów i żartów sąsiedzkich, podhalańscy górale na zapewnienie sobie obfitości wrzucali monetę do miski z wodą, którą potem się myli. Noworoczne pieczywo w kształcie kołacza wypiekane w wielu regionach było obietnicą szczęścia w domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przesądy - sylwester. Jak spędzić sylwestra?

REKLAMA

W sylwestrowy poranek wstajemy z dobrym nastawieniem, gdyż, podobnie do przesądu wigilijnego – jak będzie ten dzień, taki czeka nas cały rok. Do prawego buta wkładamy banknot o jak najwyższym nominale, aby zapewnić sobie finansową pomyślność. Podczas gdy zwyczaj mówi o tym, by w Wigilię pościć, w sylwestra powinniśmy najeść się do syta, po to, żeby przez kolejnych dwanaście miesięcy zapewnić sobie powodzenie. Ostatni dzień starego roku obchodzimy hucznie, ale głośne fajerwerki warto zastąpić zimnymi ogniami, nie ze względu na tradycję, a raczej naszych czworonożnych przyjaciół.

Wznosząc toast noworoczny warto przyjrzeć się kieliszkowi z szampanem, bo bąbelki powiedzą nam, co nas czeka. Duże i nieregularne zapowiadają liczne zmiany, nowe znajomości i ciekawy rok, a maleńkie pęcherzyki ułożone w łańcuszki prorokują spokój, stabilność i zdrowie. Po północy nie zapomnijmy natomiast nastawić wszystkich zegarków (najlepiej senior lub seniorka rodu) oraz wypędzić otwartym oknem lub drzwiami stary rok, jednocześnie zapraszając nowy do środka.

Przesądy na dobre rozpoczęcie Nowego Roku

A jak rozpocząć kolejny rok? Po sylwestrowej zabawie może nie być łatwo, ale przesąd mówi, aby 1 stycznia wstać wcześnie, jeśli chcemy, aby cały rok nie opuszczała nas energia. Zapomnijmy jednak o porządkach, najwcześniej po imprezie możemy zacząć sprzątać 2 stycznia, w przeciwnym razie wymieciemy sobie z domu szczęście. Obowiązkowo załóżmy coś nowego, aby zapewnić sobie powodzenie u płci przeciwnej. Jeśli jesteśmy stanu wolnego, musimy być bardzo uważni, bo pierwsze imię, które ktoś przy nas wypowie będzie oznaczało imię naszego małżonka.

Noworoczny stół również nie jest pozbawiony symboliki i wierzeń. Powinien być uroczyście przybrany i zastawiony okrągłymi naczyniami, które nie tylko przynoszą pomyślność i obfitość, ale oznaczają zakończenie rocznego cyklu, a stary rok należy przecież zamknąć. Na stole jednym z dań koniecznie musi być kapusta, bo wedle wierzeń przynosi najwięcej szczęścia. Jeśli przyjmujemy gości i chcemy zagwarantować sobie dobrobyt, zadbajmy, aby próg naszego domu pierwszy przestąpił mężczyzna.

Sny są również bardzo istotne i to nie tylko te z pierwszej nocy nowego roku. Przesąd mówi, że sny z pierwszych dwunastu nocy powiedzą nam o tym, co wydarzy się przez kolejnych dwanaście miesięcy, warto je więc zanotować, a pod koniec roku sprawdzić, czy się spełniły.

Aby utrwalić najpopularniejsze przesądy noworoczne jeszcze przed sylwestrem, polecamy koniecznie rozwiązanie naszego tematycznego quizu.

Życzenia noworoczne

Na koniec kilka propozycji życzeń noworocznych do wysłania rodzinie i znajomym.

Płoną sztuczne ognie, płynie już muzyka.
Idzie Nowy Rok, stary już umyka
Więc wznieśmy puchary, tańczmy do rana.
Niech los Nam nie szczędzi kawioru i szampana.

W Nowym Roku życzę Ci 12 miesięcy zdrowia,
52 tygodni szczęścia, 8760 godzin wytrwałości,
525600 minut pogody ducha
i 31536000 sekund miłości!

Roku bez trosk i zmartwień,
życia w miłości, przyjaźni i szczęściu.
Oby najskrytsze marzenia znalazły urzeczywistnienie,
a każdy dzień przynosił tylko radość i uśmiech

Stary Rok mija, lecz marzenia zostają...
Niech one się Tobie wszystkie spełniają.
I z Nowym Rokiem, niech los Ci się odmieni,
a ogród życia się zazieleni

Na każdy dzień nowego roku
Życzę Ci wiary w sercu i światła w mroku.
Obyś wielkim krokiem omijał przeszkody.
Byś czuł się silny i wiecznie młody!

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA