REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przesądy noworoczne - lista najpopularniejszych przesądów na Nowy Rok

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Przesądy noworoczne - lista najpopularniejszych przesądów na Nowy Rok
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przesądy noworoczne. Zmiana daty z 31 grudnia na 1 stycznia to coś więcej, niż tylko zakup nowego kalendarza. Ostatni dzień starego roku i pierwszy dzień nowego obfitują w przesądy i symbole. Kto wie, może dzięki niektórym z nich łatwiej będzie wypełnić noworoczne postanowienia? Na pewno warto je znać.
rozwiń >

Nie tylko dzień Wigilii powie nam o tym, jak będzie wyglądał nadchodzący rok. To, jak spędzimy sylwestra i 1 dzień stycznia również ma ogromne znaczenie, jeśli oczywiście wierzymy w przesądy. Oto najpopularniejsze przesądy noworoczne!

REKLAMA

Przesądy noworoczne — zdążyć przed sylwestrem

Jak powinien przebiegać sylwester i Nowy Rok, co robić, a czego nie robić, aby zapewnić sobie pomyślność? Zacznijmy od przygotowań. Przed wszystkim przed końcem roku postarajmy się pozbyć wszystkich długów, tak, aby w kolejny wejść z „czystą kartą”. Jeśli mamy w domu jakieś niepotrzebne rzeczy, które zagracają nam przestrzeń, powinniśmy pożegnać się z nimi najpóźniej do 31 grudnia — w ten sposób robimy miejsce na nowe. Tego dnia nie pożyczamy też nic od nikogo ani nikomu. Najpóźniej do Nowego Roku, jeśli jesteśmy pokłóceni z sąsiadem, powinniśmy puścić niesnaski w niepamięć.

Przesądy sylwestrowe — jak się przygotować?

Aby w nadchodzącym roku nie ciągnęły się za nami troski i bolączki tego kończącego się, należy spisać je wszystkie na kartce, którą następnie trzeba spalić. Nie zostawiajmy sobie też prania, sprzątania czy prasowania na ostatnią chwilę. Wszelkie porządki muszą być zrobione do 30 grudnia. Co należy przygotować? Upewnijmy się, że nasza lodówka czy spiżarnia w sylwestra jest pełna, dzięki temu nie doświadczymy niedostatku w 2024 roku (a przy okazji zamknięte 1 stycznia sklepy nie będą nam zaprzątać głowy). Okno w sylwestra powinno być uchylone, w przeciwnym razie dobre duchy i energia nie będą mały którędy się dostać do domu. Sylwestrowy zwyczaj każe na dobrą wróżbę cały wieczór palić świeczkę.

Przesądy na Nowy Rok — dawne wierzenia

REKLAMA

Dawniej wierzono, że sylwestrowe niebo pełne gwiazd wróży gospodyni, że jej kury zniosą mnóstwo jajek. A jak kiedyś przygotowywano izby na nadejście nowego roku? Żelazne przedmioty umieszczone gdzieś w kącie miały odgonić nieszczęścia od rodziny, a czosnek ochronić od wszelkich złych uroków.

Przesądy sylwestrowe i noworoczne rozmaicie wyglądały również w różnych regionach Polski. Na Mazowszu w sylwestrową noc nie mogło zabraknąć psikusów i żartów sąsiedzkich, podhalańscy górale na zapewnienie sobie obfitości wrzucali monetę do miski z wodą, którą potem się myli. Noworoczne pieczywo w kształcie kołacza wypiekane w wielu regionach było obietnicą szczęścia w domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przesądy - sylwester. Jak spędzić sylwestra?

REKLAMA

W sylwestrowy poranek wstajemy z dobrym nastawieniem, gdyż, podobnie do przesądu wigilijnego – jak będzie ten dzień, taki czeka nas cały rok. Do prawego buta wkładamy banknot o jak najwyższym nominale, aby zapewnić sobie finansową pomyślność. Podczas gdy zwyczaj mówi o tym, by w Wigilię pościć, w sylwestra powinniśmy najeść się do syta, po to, żeby przez kolejnych dwanaście miesięcy zapewnić sobie powodzenie. Ostatni dzień starego roku obchodzimy hucznie, ale głośne fajerwerki warto zastąpić zimnymi ogniami, nie ze względu na tradycję, a raczej naszych czworonożnych przyjaciół.

Wznosząc toast noworoczny warto przyjrzeć się kieliszkowi z szampanem, bo bąbelki powiedzą nam, co nas czeka. Duże i nieregularne zapowiadają liczne zmiany, nowe znajomości i ciekawy rok, a maleńkie pęcherzyki ułożone w łańcuszki prorokują spokój, stabilność i zdrowie. Po północy nie zapomnijmy natomiast nastawić wszystkich zegarków (najlepiej senior lub seniorka rodu) oraz wypędzić otwartym oknem lub drzwiami stary rok, jednocześnie zapraszając nowy do środka.

Przesądy na dobre rozpoczęcie Nowego Roku

A jak rozpocząć kolejny rok? Po sylwestrowej zabawie może nie być łatwo, ale przesąd mówi, aby 1 stycznia wstać wcześnie, jeśli chcemy, aby cały rok nie opuszczała nas energia. Zapomnijmy jednak o porządkach, najwcześniej po imprezie możemy zacząć sprzątać 2 stycznia, w przeciwnym razie wymieciemy sobie z domu szczęście. Obowiązkowo załóżmy coś nowego, aby zapewnić sobie powodzenie u płci przeciwnej. Jeśli jesteśmy stanu wolnego, musimy być bardzo uważni, bo pierwsze imię, które ktoś przy nas wypowie będzie oznaczało imię naszego małżonka.

Noworoczny stół również nie jest pozbawiony symboliki i wierzeń. Powinien być uroczyście przybrany i zastawiony okrągłymi naczyniami, które nie tylko przynoszą pomyślność i obfitość, ale oznaczają zakończenie rocznego cyklu, a stary rok należy przecież zamknąć. Na stole jednym z dań koniecznie musi być kapusta, bo wedle wierzeń przynosi najwięcej szczęścia. Jeśli przyjmujemy gości i chcemy zagwarantować sobie dobrobyt, zadbajmy, aby próg naszego domu pierwszy przestąpił mężczyzna.

Sny są również bardzo istotne i to nie tylko te z pierwszej nocy nowego roku. Przesąd mówi, że sny z pierwszych dwunastu nocy powiedzą nam o tym, co wydarzy się przez kolejnych dwanaście miesięcy, warto je więc zanotować, a pod koniec roku sprawdzić, czy się spełniły.

Aby utrwalić najpopularniejsze przesądy noworoczne jeszcze przed sylwestrem, polecamy koniecznie rozwiązanie naszego tematycznego quizu.

Życzenia noworoczne

Na koniec kilka propozycji życzeń noworocznych do wysłania rodzinie i znajomym.

Płoną sztuczne ognie, płynie już muzyka.
Idzie Nowy Rok, stary już umyka
Więc wznieśmy puchary, tańczmy do rana.
Niech los Nam nie szczędzi kawioru i szampana.

W Nowym Roku życzę Ci 12 miesięcy zdrowia,
52 tygodni szczęścia, 8760 godzin wytrwałości,
525600 minut pogody ducha
i 31536000 sekund miłości!

Roku bez trosk i zmartwień,
życia w miłości, przyjaźni i szczęściu.
Oby najskrytsze marzenia znalazły urzeczywistnienie,
a każdy dzień przynosił tylko radość i uśmiech

Stary Rok mija, lecz marzenia zostają...
Niech one się Tobie wszystkie spełniają.
I z Nowym Rokiem, niech los Ci się odmieni,
a ogród życia się zazieleni

Na każdy dzień nowego roku
Życzę Ci wiary w sercu i światła w mroku.
Obyś wielkim krokiem omijał przeszkody.
Byś czuł się silny i wiecznie młody!

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA