Na co zwrócić uwagę kupując urządzenie GPS?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nawigacja GPS to urządzenie do pozycjonowania satelitarnego. Dzięki nawigacji GPS możemy wyznaczyć trasę oraz oszacować czas podróży. Na rynku dostępne są dwa rodzaje nawigacji GPS: nawigacja samochodowa i turystyczna przeznaczona dla pieszych i rowerzystów. Jakie są zalety i wady poszczególnych urządzeń GPS?
Urządzenia GPS do samochodów
REKLAMA
Nawigacja samochodowa to urządzenie zewnętrzne, które dzięki systemowi GPS dostarcza kierowcy informacji o jego położeniu oraz ułatwia nawigację w terenie. Można również zakupić samochód z wbudowaną nawigacją, wówczas ekran nawigacji jest częścią kokpitu lub wysuwa się z niego po włączeniu silnika.
Standardowa wielkość ekranu urządzenia GPS to około 5 cali. Ekran GPS jest sterowany dotykowo. Poza mapą i możliwością wyszukania dowolnego adresu, urządzenia te mają funkcję lokalizowania najbliższych hoteli, restauracji, szpitali itp. Bardziej zaawansowane urządzenia posiadają funkcję informowania o korkach czy możliwościach zmiany pasa jazdy. Ich największą wadą może być jednak cena. Modele z wyższej półki mogą kosztować ponad 1000 zł. Dodatkowe koszta wiążą się czasem z dokupowaniem map. Jeśli urządzenie GPS nie ma wgranej danej mapy, musimy ją wykupić.
Urządzenia GPS dla pieszych i dla rowerzystów
Producenci nawigacji GPS wyszli naprzeciw pieszym i rowerzystom. Podróżując rowerem lub pieszo, można korzystać z przenośnych urządzeń nawigacyjnych. Przenośne urządzenie GPS, czyli tzw. nawigacja turystyczna, działa na podobnych zasadach jak nawigacja samochodowa. Różni się tym, że można ją zabrać wszędzie tam, gdzie idziemy lub jedziemy rowerem. Nawigacja turystyczna jest odporna na zmienne warunki pogodowe i posiada łatwo wymienne baterie AA – znacznie korzystniejsze w trasie, gdzie o akumulatorowe ładowanie dość trudno. Nawigacja turystyczna wyposażona jest w antenę, która nawet podczas dużego zachmurzenia określa naszą lokalizację. Dodatkowe funkcje przenośnej nawigacji to pomiar ciśnienia atmosferycznego, temperatury i wysokości geograficznej.
Aplikacja GPS w telefonie
Jeżeli nie chcesz wydawać dużych pieniędzy na dodatkowe urządzenie GPS, możesz zainstalować aplikację nawigacyjną w telefonie komórkowym. Wadą może być wielkość ekranu, jednak telefony o dużej rozdzielczości ekranu będą obsługiwać nawigację w dobrej jakości. Szybkość działania nawigacji w komórce zależy od systemu operacyjnego, pamięci i procesora telefonu komórkowego. Jeżeli zamierzamy korzystać z nawigacji często, warto przetestować GPS, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu telefonu.
Aktualizacja oprogramowania urządzeń GPS
Na koniec warto pamiętać, że od czasu do czasu należy ściągać aktualizację oprogramowania. Nawet najlepszej klasy procesor i system nie są w stanie nic poradzić, jeżeli mapa będzie nieaktualna.
Zobacz także: Kamera samochodowa EVOLVEO CarCam F140
Zobacz także: Samsung zaprezentował nowy smartfon – GALAXY S 4
Zobacz także: Samsung GALAXY Note 8.0 – premiera w 2. kwartale 2013 roku
REKLAMA
REKLAMA