Akcesoria niezbędne do karmienia niemowląt
REKLAMA
REKLAMA
Butelki - małe i duże
Wielkość butelki do karmienia niemowląt nie ma większego znaczenia. Dla najmłodszych dzieci, które jedzą często, ale mniej, wygodniej jest zakupić mniejszą butelkę. Nie jest to jednak normą. Istotny jest smoczek, który powinien być dopasowany do konkretnej butelki. Wielkość smoczka, a w zasadzie wielkość otworu, przez który leci pokarm, ma duże znaczenie. Dla dzieci najmłodszych stosuje się smoczki z oznaczeniem 0+. Smoczek o większej przepustowości dla najmłodszych dzieci, może być niebezpieczny. Dziecko może nie nadążyć z połykaniem szybko lecącego mleka.
REKLAMA
Wybierając smoczek, zawsze sprawdźmy, czy jest odpowiedni do wieku dziecka
REKLAMA
Dzięki dobrze dobranemu smoczkowi, dziecku będzie się wygodniej jeść. Ważne są również preferencje samego dziecka. Może się okazać, że proponowana i ceniona marka butelek, wcale nie będzie odpowiadała naszemu dziecku. Zamiast jeść, będzie wypluwało smoczek. Dlatego warto na początek zakupić jedną butelkę danej firmy, a nie decydować się na cały zestaw.
Żeby zmniejszyć szansę na pojawienie się kolek u dziecka, możemy zdecydować się na specjalne butelki antykolkowe. Są one tak zbudowane, że uniemożliwiają przedostanie się powietrza do butelki, dzięki czemu dziecko nie połyka powietrza.
Kubki niekapki dla dzieci
Na rynku możemy również zakupić butelki, które rosną razem z dzieckiem. Chodzi bowiem o możliwość wymiany nakrętki ze smoczkiem na kubek niekapek, a następnie na końcówkę z rurką do picia. Dzięki temu zaoszczędzamy miejsce w kuchni i kilkanaście złotych w portfelu.
Kubki niekapki to rozwiązanie dla dzieci, które uczą się pić bez smoczka. Jednocześnie kubki niekapki uniemożliwiają wylanie się płynu. Innym rozwiązaniem są kubki, które zamiast ustnika posiadają słomkę. Dobrze sprawdzają się w podróży.
Czyszczenie butelek
Kupując butelkę powinniśmy również zastanowić się nad tym, jak będziemy ją czyścić. Możemy kupić sterylizator, który szybko i skutecznie wyczyści sprzęt do karmienia. Możemy również zdecydować się na tradycyjną szczotkę. Specjalnie wyprofilowane szczotki do czyszczenia butelek, ułatwią ich mycie i nie porysują powierzchni.
Gryzaki do karmienia
Zanim wprowadzimy do jadłospisu dziecka normalne posiłki, powinniśmy nauczyć je przegryzać i przeżuwać. Gryzaki do karmienia pomogą dziecku samodzielnie i bezpiecznie jeść. Zaokrąglona rączka ułatwia dziecku trzymanie gryzaka, a twardszy pokarm – owoc, warzywo, ciastko itp. – jest umieszczany za siateczką. Dzięki temu maluch gryzie samodzielnie, ale do buzi trafia już rozdrobnione jedzenie. Zapobiega to zadławieniu i jest całkowicie bezpieczne dla dzieci. Produkt ten jest przeznaczony dla dzieci od 5 miesiąca życia. Koszt takiego gryzaka to około 20 zł. 4 wymienne wkłady do gryzaka – siateczka – to koszt około 25 zł.
Śliniaki
Akcesoria, które bardzo się przydają podczas karmienia niemowląt – szczególnie, gdy wprowadzamy do jadłospisu dziecka nowe pokarmy – to śliniaki. Od dostępnych w wersji dla podróżujących, czyli śliniaków jednorazowych, po fartuszki, kołnierzyki z kieszonką lub bez. Warto również wiedzieć, że znacznie częściej dochodzi do ulewania niemowląt karmionych butelką, niż karmionych piersią. Mleko z butelki płynie szybciej – nawet ze smoczka o rozmiarze 0+, niż z piersi. Dlatego można na wszelki wypadek zaopatrzyć się w śliniak niepodrażniający skóry dziecka. Wybierając śliniak zwróćmy uwagę, czy jest łatwy w czyszczeniu i czy zapięcie nie podrażnia delikatnej skóry dziecka.
Krzesełko do karmienia
Kiedy dziecko już stabilnie siedzi – mniej więcej około 7. miesiąca życia – bardzo pomocne okazuje się krzesełko do karmienia. Dziecko może towarzyszyć nam przy stole i wygodnie zjeść. Ciekawym rozwiązaniem są krzesełka, których wysokość możemy regulować oraz posiadające dwa blaty. Jeden służy do spożywania posiłków, a gdy się ubrudzi, łatwo go zdemontować i umyć. Pod spodem jest drugi blat, na którym możemy ustawić zabawki dziecka.
Sztućce dla niemowląt
Niemowlęciu wystarczy łyżeczka. W pierwszym okresie sprawdzają się łyżeczki z silikonową końcówką. Są miękkie i doskonałe dla dziąseł najmłodszych, którzy często zagryzają łyżkę w buzi. Inną propozycją są łyżki z czujnikiem ciepła – zmieniają kolor, gdy podajemy zbyt ciepłe jedzenie. Przy dłuższym użytkowaniu mogą jednak trwale zmienić kolor. Dla większych dzieci dobrą propozycją są sztućce o wygiętym kształcie, które umożliwiają dziecku samodzielne jedzenie.
Zobacz także: Sterylizator parowy czy mikrofalowy?
Zobacz także:Podgrzewacze do butelek – wygląd i funkcjonalność
Zobacz także:Fajny pomysł na prezent dla niemowlaka
REKLAMA
REKLAMA