REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Administrowanie siecią – jak sie do tego zabrać?

sieć komputerowa. Fot: Axence
sieć komputerowa. Fot: Axence
Axence

REKLAMA

REKLAMA

Monitoring i diagnostyka sieci są bardzo istotne jeśli prowadzimy własny biznes. Umiejętny i profesjonalny sposób zarządzania siecią w firmie chroni nas przed wieloma dylematami związanymi z konfiguracją sieci, a także działaniem szkodliwego oprogramowania.

REKLAMA

Programy do gromadzenia danych

Na początku przygody z administrowaniem sieci ważny jest wybór odpowiedniego narzędzia. W Internecie jest wiele programów z całą gamą funkcji służących do gromadzenia danych. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, musimy zastanowić się, jakie informacje będą nam potrzebne do usprawnienia sieci. Wśród narzędzi monitorujących znajdziemy oprogramowanie dostarczające podstawowe informacje, jak i kompleksowe rozwiązania, niezbędne dla każdego administratora.

REKLAMA

Warto zwrócić uwagę również na interfejs. Czytelne i intuicyjne menu sprawi, że korzysta się z niego w efektywny sposób, będąc nawet mniej doświadczonym odbiorcą. Jeżeli zamierzamy wykorzystywać narzędzia zarówno w codziennej pracy jak i w użytku prywatnym, warto sprawdzić te, które posiadają bezpłatną licencję przeznaczoną zarówno do użytku komercyjnego, jak i domowego – mówi Marcin Matuszewski, ekspert Pomocy Technicznej firmy Axence.

Dobrym przykładem tego typu rozwiązania jest chociażby NetTools – całkowicie bezpłatny, program umożliwiający profesjonalną diagnostykę oraz administrowanie siecią komputerową. Jest skierowany zarówno do początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników o charakterze prywatnym lub komercyjnym.

Funkcje, które warto mieć

REKLAMA

Narzędzie, które wybierzemy, powinno przede wszystkim monitorować dostępność wielu urządzeń w sieci, ich adresy IP oraz czas odpowiedzi wybranych serwisów jak np. popularny PING. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, czy proponowany moduł posiada możliwość informowania w czasie rzeczywistym o pojawiających się błędach, np. o braku odpowiedzi urządzenia przez jakiś czas. Program powinien być także wyposażony w funkcję eksportowania danych do plików w najpopularniejszych formatach tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych lub *.html, dzięki czemu będziemy mogli wygodnie przejrzeć i przeanalizować otrzymane informacje oraz w łatwy sposób modyfikować je w celu późniejszego wykorzystania np. przy tworzeniu sprawozdań lub raportów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każdy profesjonalny program administrujący sieć pozwala na uzyskanie wyczerpujących informacji o komputerach w danej sieci. Udostępnia dane takie jak uruchomione serwisy, procesy i ogólne informacje. Pozwala edytować rejestr i tworzyć własne zapytania. Na bieżąco można obserwować, co się dzieje na każdym komputerze w sieci, mając nad nią pełną kontrolę – komentuje Marcin Matuszewski.

Skanery sieci, portów i serwisów to kolejne ważne moduły. Służą głównie do wykrywania komputerów podłączonych do danej sieci, identyfikacji usług uruchomionych na wykrytych urządzeniach, weryfikacji działania serwisów HTTP, POP3, MS SQL, Oracle i 50 innych, z których na co dzień korzystają użytkownicy naszej sieci.

Innymi, równie istotnymi funkcjami są np. monitorowanie wszystkich przychodzących i wychodzących z komputera połączeń oraz wszystkich otwartych portów, sprawdzanie przepustowości sieci oraz jakości sprzętu sieciowego w sieci LAN.

Kontrola nad urządzeniami w sieci

Wszystkie zebrane informacje opisują zagadnienie monitoringu sieci, którą administrujemy. Uzyskane dane pozwalają na kontrolę tego, co się dzieje z naszymi urządzeniami. Dzięki szczegółowej ich analizie łatwiej wykryjemy szkodliwe oprogramowanie, złośliwe programy śledzące otwarte porty (źródła potencjalnych zagrożeń) lub aktywność/działania nieuprawnionych użytkowników. Równie istotną rolą systemu jest także bieżący monitoring, dzięki któremu wykryjemy błędy i awarie sprzętów oprogramowania oraz usług. Profesjonalne zarządzanie siecią pozwoli uniknąć wielu awarii infrastruktury, dodatkowych kosztów związanych z ich usunięciem oraz pozwoli zaoszczędzić czas, który zamiast spędzać na gaszeniu „pożarów” możemy przeznaczyć na rozwój naszej firmy.

Zobacz także: Drukarka do biura. Jaką drukarkę wybrać?

Zobacz także:  System archiwizacji danych – elektroniczny, czy tradycyjny druk?

Źródło: Axence

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA