REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Administrowanie siecią – jak sie do tego zabrać?

Subskrybuj nas na Youtube
sieć komputerowa. Fot: Axence
sieć komputerowa. Fot: Axence
Axence

REKLAMA

REKLAMA

Monitoring i diagnostyka sieci są bardzo istotne jeśli prowadzimy własny biznes. Umiejętny i profesjonalny sposób zarządzania siecią w firmie chroni nas przed wieloma dylematami związanymi z konfiguracją sieci, a także działaniem szkodliwego oprogramowania.

REKLAMA

Programy do gromadzenia danych

Na początku przygody z administrowaniem sieci ważny jest wybór odpowiedniego narzędzia. W Internecie jest wiele programów z całą gamą funkcji służących do gromadzenia danych. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, musimy zastanowić się, jakie informacje będą nam potrzebne do usprawnienia sieci. Wśród narzędzi monitorujących znajdziemy oprogramowanie dostarczające podstawowe informacje, jak i kompleksowe rozwiązania, niezbędne dla każdego administratora.

REKLAMA

Warto zwrócić uwagę również na interfejs. Czytelne i intuicyjne menu sprawi, że korzysta się z niego w efektywny sposób, będąc nawet mniej doświadczonym odbiorcą. Jeżeli zamierzamy wykorzystywać narzędzia zarówno w codziennej pracy jak i w użytku prywatnym, warto sprawdzić te, które posiadają bezpłatną licencję przeznaczoną zarówno do użytku komercyjnego, jak i domowego – mówi Marcin Matuszewski, ekspert Pomocy Technicznej firmy Axence.

Dobrym przykładem tego typu rozwiązania jest chociażby NetTools – całkowicie bezpłatny, program umożliwiający profesjonalną diagnostykę oraz administrowanie siecią komputerową. Jest skierowany zarówno do początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników o charakterze prywatnym lub komercyjnym.

Funkcje, które warto mieć

REKLAMA

Narzędzie, które wybierzemy, powinno przede wszystkim monitorować dostępność wielu urządzeń w sieci, ich adresy IP oraz czas odpowiedzi wybranych serwisów jak np. popularny PING. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, czy proponowany moduł posiada możliwość informowania w czasie rzeczywistym o pojawiających się błędach, np. o braku odpowiedzi urządzenia przez jakiś czas. Program powinien być także wyposażony w funkcję eksportowania danych do plików w najpopularniejszych formatach tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych lub *.html, dzięki czemu będziemy mogli wygodnie przejrzeć i przeanalizować otrzymane informacje oraz w łatwy sposób modyfikować je w celu późniejszego wykorzystania np. przy tworzeniu sprawozdań lub raportów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każdy profesjonalny program administrujący sieć pozwala na uzyskanie wyczerpujących informacji o komputerach w danej sieci. Udostępnia dane takie jak uruchomione serwisy, procesy i ogólne informacje. Pozwala edytować rejestr i tworzyć własne zapytania. Na bieżąco można obserwować, co się dzieje na każdym komputerze w sieci, mając nad nią pełną kontrolę – komentuje Marcin Matuszewski.

Skanery sieci, portów i serwisów to kolejne ważne moduły. Służą głównie do wykrywania komputerów podłączonych do danej sieci, identyfikacji usług uruchomionych na wykrytych urządzeniach, weryfikacji działania serwisów HTTP, POP3, MS SQL, Oracle i 50 innych, z których na co dzień korzystają użytkownicy naszej sieci.

Innymi, równie istotnymi funkcjami są np. monitorowanie wszystkich przychodzących i wychodzących z komputera połączeń oraz wszystkich otwartych portów, sprawdzanie przepustowości sieci oraz jakości sprzętu sieciowego w sieci LAN.

Kontrola nad urządzeniami w sieci

Wszystkie zebrane informacje opisują zagadnienie monitoringu sieci, którą administrujemy. Uzyskane dane pozwalają na kontrolę tego, co się dzieje z naszymi urządzeniami. Dzięki szczegółowej ich analizie łatwiej wykryjemy szkodliwe oprogramowanie, złośliwe programy śledzące otwarte porty (źródła potencjalnych zagrożeń) lub aktywność/działania nieuprawnionych użytkowników. Równie istotną rolą systemu jest także bieżący monitoring, dzięki któremu wykryjemy błędy i awarie sprzętów oprogramowania oraz usług. Profesjonalne zarządzanie siecią pozwoli uniknąć wielu awarii infrastruktury, dodatkowych kosztów związanych z ich usunięciem oraz pozwoli zaoszczędzić czas, który zamiast spędzać na gaszeniu „pożarów” możemy przeznaczyć na rozwój naszej firmy.

Zobacz także: Drukarka do biura. Jaką drukarkę wybrać?

Zobacz także:  System archiwizacji danych – elektroniczny, czy tradycyjny druk?

Źródło: Axence

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA