Praca przy komputerze – co zrobić, aby była zdrowa i komfortowa?
REKLAMA
REKLAMA
Długoletnia praca przed komputerem przy źle zaaranżowanym stanowisku pracy jest jedną z najczęstszych przyczyn przeciążenia układu ruchu. Tymczasem według badania TNS Polska na zlecenie Microsoft co piąty internauta spędza przed komputerem ponad 6 godzin dziennie, a aż 91% badanych podczas pracy przy komputerze odczuwało zmęczenie oczu, bóle pleców, szyi czy nadgarstków. Przedstawiamy najważniejsze wyniki badania i pokazujemy, jak pracować zdrowo i komfortowo.
REKLAMA
Najważniejsze wyniki badania zleconego TNS Polska [1]w ramach akcji „Bądź ergo-pozytywny!” pokazują, że:
- 21% internautów spędza przed komputerem ponad 6 godzin dziennie, a 37% spędza przed komputerem od 3 do 5 godzin.
- Tylko 9% badanych przy pracy z komputerem nie odczuwa żadnych dolegliwości-79% respondentów odczuwa zmęczenie oczu, 52% skarży się na bóle pleców, 46% na bóle szyi, a co czwartego ankietowanego bolą nadgarstki.
Firma Microsoft, w ramach działań edukacyjnych „Bądź ergo-pozytywny” opatrzyła ergonomiczne myszy i klawiatury znaczkiem akcji.
Ponadto wraz z ekspertem w dziedzinie ergonomii dr. Tomaszem Tokarskim z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego przygotowała kilka prostych i łatwych do zapamiętania zasad, które pozwolą zachować lepsze zdrowie oraz zadbać o komfort pracy z komputerem:
Pozycja ciała
Podczas pracy z komputerem pozycja ciała powinna być możliwie najbardziej zbliżona do naturalnej – wyprostowanej. W związku z tym warto stosować zasadę 90 stopni – zaleca się, aby stawy były ustawione pod kątem około 90° lub nieznacznie większym. Dotyczy to rąk, nóg oraz tułowia.
Zmęczenie oczu
Zmęczenie oczu w głównej mierze jest powodowane przez monitor i to co znajduje się dookoła niego. Ważne jest więc dobre ustawienie kontrastu i jasności obrazu, oraz stosowanie rozdzielczości charakterystycznej dla danego monitora. Tło znajdujące się za ekranem powinno mieć stonowany kolor. Natomiast sam monitor powinien być ustawiony bokiem do okna, tak aby na jego ekranie nie było odbić światła.
Ból pleców
Dobrze dobrane oraz wyregulowane krzesło pozwala zapobiegać bólom pleców. Najważniejsze jest dopasowanie krzesła do wysokości i budowy ciała. Dlatego powinno ono mieć przynajmniej funkcję regulacji wysokości siedzenia, wysokości i kąta nachylenia oparcia oraz wysokości podłokietników.
Bóle karku i pleców
REKLAMA
By uniknąć bólów szyi należy zachować właściwe ułożenie tułowia i głowy. W związku z tym powinno się odpowiednio ustawić ekran komputera pod względem wysokości i odległości od oczu. Zaleca się, aby monitor był ustawiony na wprost, a górna krawędź ekranu była ustawiona na poziomie oczu lub trochę poniżej.
Jak zauważa ekspert dr Tomasz Tokarski: „Dobierając właściwą dla siebie klawiaturę i mysz możemy skutecznie zniwelować bóle nadgarstków, nie mówiąc o zwiększeniu komfortu pracy”. Dłonie przy klawiaturze powinny znajdować się na przedłużeniu przedramion i być wyprostowane w nadgarstkach. Przed klawiaturą powinna znajdować się gładka powierzchnia, która umożliwia właściwe ułożenie dłoni i przedramion. Nóżki klawiatury wspomogą naturalne ułożenie nadgarstków. Równie ważna jest także właściwie dobrana mysz, pod względem wielkości oraz dopasowania do kształtu dłoni – inny rozmiar myszki powinien mieć dorosły mężczyzna, a inne dziecko.
Źródło: ergo pozytywni.pl
REKLAMA
REKLAMA