REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Praca przy komputerze – co zrobić, aby była zdrowa i komfortowa?

praca przy komputerze Źródło: ergopozytywni.pl
praca przy komputerze Źródło: ergopozytywni.pl
ergopozytywni.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jak zorganizować pracę przy komputerze, aby nie bolały nasz szyja i plecy? Jaką przyjąć pozycję ciała? Co zrobić, aby podczas pracy przy komputerze nie bolały nas oczy? Zobacz poradnik.

Długoletnia praca przed komputerem przy źle zaaranżowanym stanowisku pracy jest jedną z najczęstszych przyczyn przeciążenia układu ruchu. Tymczasem według badania TNS Polska na zlecenie Microsoft co piąty internauta spędza przed komputerem ponad 6 godzin dziennie, a aż 91% badanych podczas pracy przy komputerze odczuwało zmęczenie oczu, bóle pleców, szyi czy nadgarstków. Przedstawiamy najważniejsze wyniki badania i pokazujemy, jak pracować zdrowo i komfortowo.

REKLAMA

Najważniejsze wyniki badania zleconego TNS Polska [1]w ramach akcji „Bądź ergo-pozytywny!” pokazują, że:

  • 21% internautów spędza przed komputerem ponad 6 godzin dziennie, a  37% spędza przed komputerem od 3 do 5 godzin.
  • Tylko 9% badanych przy pracy z komputerem nie odczuwa żadnych dolegliwości-79% respondentów odczuwa zmęczenie oczu, 52% skarży się na bóle pleców, 46% na bóle szyi, a co czwartego ankietowanego bolą nadgarstki.

Firma Microsoft, w ramach działań edukacyjnych „Bądź ergo-pozytywny” opatrzyła ergonomiczne myszy i klawiatury znaczkiem akcji.

Ponadto wraz z ekspertem w dziedzinie ergonomii dr. Tomaszem Tokarskim z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego przygotowała kilka prostych i łatwych do zapamiętania zasad, które pozwolą zachować lepsze zdrowie oraz zadbać o komfort pracy z komputerem:

Pozycja ciała

Podczas pracy z komputerem pozycja ciała powinna być możliwie najbardziej zbliżona do naturalnej – wyprostowanej. W związku z tym warto stosować zasadę 90 stopni – zaleca się, aby stawy były ustawione pod kątem około 90° lub nieznacznie większym. Dotyczy to rąk, nóg oraz tułowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmęczenie oczu

Zmęczenie oczu w głównej mierze jest powodowane przez monitor i to co znajduje się dookoła niego. Ważne jest więc dobre ustawienie kontrastu i jasności obrazu, oraz stosowanie rozdzielczości charakterystycznej dla danego monitora. Tło znajdujące się za ekranem powinno mieć stonowany kolor. Natomiast sam monitor powinien być ustawiony bokiem do okna, tak aby na jego ekranie nie było odbić światła.

Ból pleców

Dobrze dobrane oraz wyregulowane krzesło pozwala zapobiegać bólom pleców.  Najważniejsze jest dopasowanie krzesła do wysokości i budowy ciała. Dlatego powinno ono mieć przynajmniej funkcję regulacji wysokości siedzenia, wysokości i kąta nachylenia oparcia oraz wysokości podłokietników.

Bóle karku i pleców

REKLAMA

By uniknąć bólów szyi należy zachować właściwe ułożenie tułowia i głowy. W związku z tym powinno się odpowiednio ustawić ekran komputera pod względem wysokości i odległości od oczu. Zaleca się, aby monitor był ustawiony na wprost, a górna krawędź ekranu była ustawiona na poziomie oczu lub trochę poniżej.

Jak zauważa ekspert dr Tomasz Tokarski: „Dobierając właściwą dla siebie klawiaturę i mysz możemy skutecznie zniwelować bóle nadgarstków, nie mówiąc o zwiększeniu komfortu pracy”. Dłonie przy klawiaturze powinny znajdować się na przedłużeniu przedramion i być wyprostowane w nadgarstkach. Przed klawiaturą powinna znajdować się gładka powierzchnia, która umożliwia właściwe ułożenie dłoni i przedramion. Nóżki klawiatury wspomogą naturalne ułożenie nadgarstków. Równie ważna jest także właściwie dobrana mysz, pod względem wielkości oraz dopasowania do kształtu dłoni – inny rozmiar myszki powinien mieć dorosły mężczyzna, a inne dziecko.

Źródło: ergo pozytywni.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA