REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Projekt łazienki: bezpieczna łazienka

Kontakt-Simon
Łazienka. Fot. Kontakt Simon
Łazienka. Fot. Kontakt Simon
Kontakt Simon

REKLAMA

REKLAMA

W brew pozorom w łazience czeka na nas wiele niebezpieczeństw. Poślizgnięcie i porażenie prądem, to tylko niektóre z nich. Zobacz co zrobić, aby łazienka była bezpieczna.

REKLAMA

Łazienka. Fot. Kontakt Simon

Jak donoszą statystyki, spośród wszystkich wypadków, jakie zdarzają się co roku w Polsce, niespełna 20% ma miejsce w domu. Planując więc jego wyposażenie, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na estetykę i funkcjonalność wnętrz, ale także bezpieczeństwo związane z ich późniejszym użytkowaniem. Przestrzenią najbardziej niebezpieczną, gdzie łatwo o niefortunne zdarzenie, jest łazienka. Szczególną zapobiegliwością powinniśmy się wykazać, jeżeli w domu znajdują się dzieci

i osoby starsze, które w największym stopniu narażone są na ewentualne zagrożenia. W trosce o siebie i najbliższych warto pamiętać więc o kilku prostych zasadach, które mogą w dużym stopniu zmniejszyć ryzyko nieszczęśliwego wypadku.

Poślizgnięcie – najczęstsza przyczyna wypadków. Jak zapobiegać?

Najczęstszym powodem urazów w domach są upadki spowodowane poślizgnięciem. Aby wyeliminować tego rodzaju ryzyko, najlepiej działać już na etapie projektowania wnętrza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z szerokiej oferty płytek podłogowych wybierzmy te, które cechują się wysokim parametrem antypoślizgowym. Charakterystyczne żłobienia oraz pokrycie antypoślizgowym impregnatem dobrze spełniają swoją rolę, zwiększając zdecydowanie przyczepność do podłoża. W łazienkach pozbawionych takiego rozwiązania warto zastosować dywaniki pokryte od spodu gumą lub specjalne maty antypoślizgowe. Te ostatnie dobrze sprawdzają się także w brodzikach i wannach.

Aby z kolei dodatkowo ułatwić wchodzenie i wychodzenie z nich, dobrze zadbać o uchwyty wbudowane w ściany. Jeśli łazienka wyposażona jest w okno, pamiętajmy o możliwości wyboru ościeżnic z blokadami pozwalającymi na bezpieczne wietrzenie pomieszczenia. Dobrą alternatywą są także klamki z przyciskiem lub kluczem, uniemożliwiające otwarcie okna przez osobę niepowołaną.

Jednym z często przydarzających się nieszczęść w łazience jest poparzenie gorącą wodą. Łatwo wyeliminować ten problem, korzystając ze specjalnych baterii termostatycznych, które regulują jej temperaturę. Tego typu urządzenia świetnie sprawdzają się np. w panelach prysznicowych, gdzie ryzyko poparzenia jest szczególnie duże. Kwestią niezwykle istotną, o którą również bezwzględnie powinniśmy zatroszczyć się w łazience, jest tzw. elektryka. W przypadku nowych łazienek warto poświęcić kilka chwil na przemyślenie jaka liczba gniazd jest nam potrzebna, i w których miejscach chcemy je zainstalować.

Troszcząc się o jak największe bezpieczeństwo w łazience, zwróćmy uwagę, czy wybrane przez nas gniazda są bryzgoszczelne, czyli szczególnie odporne na zachlapanie mówi Szymon (analityk potrzeb rynku z firmy Kontakt-Simon, wiodącego producenta osprzętu elektroinstalacyjnego).

Kontakt w łazience. Fot. Kontakt Simon

Warto wybrać te, które wyposażone są w specjalną klapkę, stanowiącą dodatkowe zabezpieczenie. Tego rodzaju gniazda posiadają także plastikowe przesłony, które uchylają się jedynie pod wpływem nacisku bolców wtyczek. Najlepiej zainwestować w sprzęt znanych producentów, którzy gwarantują dobrą jakość podzespołów, a także dużą odporność na wszelkiego rodzaju przepięcia.

Zobacz także:  Jak urządzić łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?

Zobacz także:  Błędy w aranżacji łazienki – czego unikać?

Zobacz także:  Wąska łazienka – jak optymalnie wykorzystać przestrzeń?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA