REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Projekt łazienki. Zakup kabiny prysznicowej. Poradnik

Justyna Hek
łazienka, prysznic Fot. Fotolia
łazienka, prysznic Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zanim zdecydujemy się na zakup kabiny prysznicowej, warto zastanowić się, jak duża kabina zmieści się w naszej łazience oraz jakie drzwi będą najodpowiedniejsze dla naszych potrzeb i powierzchni łazienki. Jak wybrać najlepszą kabinę prysznicową? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Jak odpowiednio zamontować kabinę prysznicową w swojej łazience?

Wybór kształtu kabiny

W zależności od tego, jak dużą mamy łazienkę, możemy wybierać spośród kabin narożnych, prostokątnych, okrągłych lub we wnęce. Do małych łazienek najlepsze będą kabiny narożne i we wnęce ze względu na niewielką powierzchnię, jaką zajmują. Jeśli nie posiadamy w łazience wnęki, możemy ją wybudować na przykład ze szklanych pustaków, tak zwanych luksferów – taka wnęka spowoduje, że wydamy niewiele na kabinę, gdyż będziemy musieli dokupić tylko drzwi. Typowe kabiny posiadają 90 x 90 cm w podstawie, ale na rynku spotyka się również takie o wymiarach 80 x 80 czy 70 x 70. Istnieją także dużo większe, na przykład 120 x 120 – są one jednak przeznaczone tylko do dużych łazienek. Istotna jest również odpowiednio duża przestrzeń przed kabiną – odstęp pomiędzy kabiną a umywalką czy bidetem nie powinien być mniejszy niż 30 cm ze względu na wygodę korzystania z wszystkich sprzętów.

REKLAMA

Zobacz także:  Kolor w łazience: monochromatycznie czy kontrastowo?

Zobacz także:  Błędy w aranżacji łazienki – czego unikać?

Zobacz także:  Wąska łazienka – jak optymalnie wykorzystać przestrzeń?

Podejście do kabiny prysznicowej

Jeśli chcemy wstawić kabinę do nowo wybudowanej lub remontowanej łazienki, w której dotychczas nie było prysznica, pamiętajmy o odpowiednim podejściu. W przypadku kabiny prysznicowej rury kanalizacyjne powinny mieć co najmniej dwuprocentowy spadek w kierunku pionu. Ważna jest również długość podejścia – dla rur o średnicy 0,05 m nie może być dłuższa niż 3 m, dla rur o średnicy 0,07 m – 5 m. W sytuacji gdy nie da się zachować tych proporcji, należy zwiększyć podejście o jeden rozmiar.

Wymiary, materiały, brodziki

Najwyższe dostępne na rynku kabiny mają niewiele ponad 200 cm wysokości, najniższe 170 cm, ale tak niskie kabiny są stosowane przy wysokich brodzikach – do 35 cm głębokości (typowe brodziki mają 10 – 15 cm wysokości). Coraz częściej decydujemy się na kabiny bez brodzików, co jest bardzo wygodne dla osób niepełnosprawnych lub mających problemy z poruszaniem się. Montaż kabiny bez brodzika związany jest jednak z jedną niedogodnością – musimy umieścić syfon pod podłogą. W wypadku remontowanych łazienek może to stanowić problem. Jeśli chodzi o materiały, z których są wykonywane kabiny prysznicowe, drzwi i ścianki to najczęściej hartowane szkło zapewniające bezpieczeństwo nawet na wypadek stłuczenia. Standardowo ścianki mają grubość 6 – 8 mm a drzwi 4 – 6 mm. W sytuacji gdy nie chcemy montować kabiny ze szkła, mamy do wyboru polistyren – dużo lżejszy od szkła, ale mniej odporny na zarysowania. Przeważnie tafle tworzące ściany i drzwi kabiny umieszczane są w profilach aluminiowych albo z tworzywa. Jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie kabiny i łatwości jej utrzymania możemy wybrać tafle montowane wyłącznie na zawiasach.

Dla osób z małymi dziećmi lub planujących dzieci najlepsze będą kabiny z wysokim brodzikiem – zastąpią wannę i umożliwią swobodną kąpiel maluchów.

Drzwi w kabinach prysznicowych

Coraz częściej decydujemy się na kabiny typu walk-in, które są otwarte z jednej strony, wobec czego nie posiadają drzwi. Takie rozwiązanie wbrew pozorom nie powoduje, że po kąpieli jesteśmy zmuszeni sprzątać całą łazienkę, ze względu na to, że odpowiednio wykonana podłoga w tego typu kabinie zabezpiecza nas przed takimi sytuacjami. Jeśli jednak wolimy tradycyjne rozwiązania, zwróćmy uwagę na drzwi kupowanej kabiny. Przy małych łazienkach najlepiej sprawdzą się drzwi przesuwne, ponieważ po otwarciu nie zajmują dodatkowego miejsca. Drzwi tego typu poruszają się na rolkach lub suwakach, im więcej ruchomych elementów, tym szerzej da się je otworzyć. Drzwi skrzydłowe otwierane są jak normalne drzwi do pomieszczeń, wobec czego wymagają dużo miejsca, jeśli są dwuskrzydłowe – nieco mniej. Jeszcze inne rozwiązanie to drzwi wahadłowe – drzwi skrzydłowe z osią obrotu przesuniętą w stronę środka lub drzwi harmonijkowe – składające się na jedną stronę kabiny.

Montaż kabiny prysznicowej

Zanim zaczniemy montaż kabiny, sprawdźmy czy doprowadzone instalacje z ciepłą i zimną wodą a także kanalizacja z syfonem odpowiednio działają. Gdy już zamontujemy kabinę prysznicową, wszystkie zmiany w instalacjach będą wymagały wiele zachodu. Z reguły producenci dołączają do kabin instrukcję montażu, wobec czego tę pracę możemy wykonać samodzielnie. Pamiętajmy tylko o odpowiednim zasylikonowaniu boków kabiny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Za darmo: projekty domów o powierzchni 70, 120, 150 i 180 metrów kwadratowych dostępne na stronie internetowej GUNB

    Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlego przybywa gotowych projektów domów, które można wykorzystać przy budowie, zaoszczędzając nawet kilkanaście tysięcy złotych na kosztach. Najwięcej jest projektów domów o powierzchni 70 metrów kwadratowych, ale sukcesywnie od dwóch miesięcy przybywa projektów domów większych.

    Jak nowy rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    W obliczu rosnących wyzwań na rynku mieszkaniowym, eksperci i deweloperzy zastanawiają się, jakie kroki powinien podjąć nowy rząd, aby skutecznie przyspieszyć budowę mieszkań i zwiększyć ograniczoną podaż. Przedstawiamy wyniki szczegółowej sondy wśród branżowych specjalistów, którzy dzielą się swoimi przewidywaniami i oczekiwaniami dotyczącymi przyszłości rynku mieszkaniowego.

    Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

    Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

    Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

    Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

    REKLAMA

    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    REKLAMA

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    REKLAMA