REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Projekt łazienki. Zakup kabiny prysznicowej. Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
łazienka, prysznic Fot. Fotolia
łazienka, prysznic Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zanim zdecydujemy się na zakup kabiny prysznicowej, warto zastanowić się, jak duża kabina zmieści się w naszej łazience oraz jakie drzwi będą najodpowiedniejsze dla naszych potrzeb i powierzchni łazienki. Jak wybrać najlepszą kabinę prysznicową? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Jak odpowiednio zamontować kabinę prysznicową w swojej łazience?

Wybór kształtu kabiny

W zależności od tego, jak dużą mamy łazienkę, możemy wybierać spośród kabin narożnych, prostokątnych, okrągłych lub we wnęce. Do małych łazienek najlepsze będą kabiny narożne i we wnęce ze względu na niewielką powierzchnię, jaką zajmują. Jeśli nie posiadamy w łazience wnęki, możemy ją wybudować na przykład ze szklanych pustaków, tak zwanych luksferów – taka wnęka spowoduje, że wydamy niewiele na kabinę, gdyż będziemy musieli dokupić tylko drzwi. Typowe kabiny posiadają 90 x 90 cm w podstawie, ale na rynku spotyka się również takie o wymiarach 80 x 80 czy 70 x 70. Istnieją także dużo większe, na przykład 120 x 120 – są one jednak przeznaczone tylko do dużych łazienek. Istotna jest również odpowiednio duża przestrzeń przed kabiną – odstęp pomiędzy kabiną a umywalką czy bidetem nie powinien być mniejszy niż 30 cm ze względu na wygodę korzystania z wszystkich sprzętów.

REKLAMA

Zobacz także:  Kolor w łazience: monochromatycznie czy kontrastowo?

Zobacz także:  Błędy w aranżacji łazienki – czego unikać?

Zobacz także:  Wąska łazienka – jak optymalnie wykorzystać przestrzeń?

Podejście do kabiny prysznicowej

Jeśli chcemy wstawić kabinę do nowo wybudowanej lub remontowanej łazienki, w której dotychczas nie było prysznica, pamiętajmy o odpowiednim podejściu. W przypadku kabiny prysznicowej rury kanalizacyjne powinny mieć co najmniej dwuprocentowy spadek w kierunku pionu. Ważna jest również długość podejścia – dla rur o średnicy 0,05 m nie może być dłuższa niż 3 m, dla rur o średnicy 0,07 m – 5 m. W sytuacji gdy nie da się zachować tych proporcji, należy zwiększyć podejście o jeden rozmiar.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymiary, materiały, brodziki

Najwyższe dostępne na rynku kabiny mają niewiele ponad 200 cm wysokości, najniższe 170 cm, ale tak niskie kabiny są stosowane przy wysokich brodzikach – do 35 cm głębokości (typowe brodziki mają 10 – 15 cm wysokości). Coraz częściej decydujemy się na kabiny bez brodzików, co jest bardzo wygodne dla osób niepełnosprawnych lub mających problemy z poruszaniem się. Montaż kabiny bez brodzika związany jest jednak z jedną niedogodnością – musimy umieścić syfon pod podłogą. W wypadku remontowanych łazienek może to stanowić problem. Jeśli chodzi o materiały, z których są wykonywane kabiny prysznicowe, drzwi i ścianki to najczęściej hartowane szkło zapewniające bezpieczeństwo nawet na wypadek stłuczenia. Standardowo ścianki mają grubość 6 – 8 mm a drzwi 4 – 6 mm. W sytuacji gdy nie chcemy montować kabiny ze szkła, mamy do wyboru polistyren – dużo lżejszy od szkła, ale mniej odporny na zarysowania. Przeważnie tafle tworzące ściany i drzwi kabiny umieszczane są w profilach aluminiowych albo z tworzywa. Jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie kabiny i łatwości jej utrzymania możemy wybrać tafle montowane wyłącznie na zawiasach.

Dla osób z małymi dziećmi lub planujących dzieci najlepsze będą kabiny z wysokim brodzikiem – zastąpią wannę i umożliwią swobodną kąpiel maluchów.

Drzwi w kabinach prysznicowych

Coraz częściej decydujemy się na kabiny typu walk-in, które są otwarte z jednej strony, wobec czego nie posiadają drzwi. Takie rozwiązanie wbrew pozorom nie powoduje, że po kąpieli jesteśmy zmuszeni sprzątać całą łazienkę, ze względu na to, że odpowiednio wykonana podłoga w tego typu kabinie zabezpiecza nas przed takimi sytuacjami. Jeśli jednak wolimy tradycyjne rozwiązania, zwróćmy uwagę na drzwi kupowanej kabiny. Przy małych łazienkach najlepiej sprawdzą się drzwi przesuwne, ponieważ po otwarciu nie zajmują dodatkowego miejsca. Drzwi tego typu poruszają się na rolkach lub suwakach, im więcej ruchomych elementów, tym szerzej da się je otworzyć. Drzwi skrzydłowe otwierane są jak normalne drzwi do pomieszczeń, wobec czego wymagają dużo miejsca, jeśli są dwuskrzydłowe – nieco mniej. Jeszcze inne rozwiązanie to drzwi wahadłowe – drzwi skrzydłowe z osią obrotu przesuniętą w stronę środka lub drzwi harmonijkowe – składające się na jedną stronę kabiny.

Montaż kabiny prysznicowej

Zanim zaczniemy montaż kabiny, sprawdźmy czy doprowadzone instalacje z ciepłą i zimną wodą a także kanalizacja z syfonem odpowiednio działają. Gdy już zamontujemy kabinę prysznicową, wszystkie zmiany w instalacjach będą wymagały wiele zachodu. Z reguły producenci dołączają do kabin instrukcję montażu, wobec czego tę pracę możemy wykonać samodzielnie. Pamiętajmy tylko o odpowiednim zasylikonowaniu boków kabiny.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA