REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zmniejszyć zużycie wody w domu?

łazienka, wnętrza, zielony, niebieski Fot. Fotolia
łazienka, wnętrza, zielony, niebieski Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmniejszenie zużycia wody jest istotne ze względu na dbanie o środowisko, ale także na wysokość płaconych rachunków. Mniejsze zużycie wody daje więc nam podwójną korzyść. Tylko jak zmniejszyć zużycie wody, żeby podreperować domowy budżet?

Zużycie wody

Wbrew pozorom, to nie instalacja hydrauliczna w naszym domu, ale my sami jesteśmy najczęściej odpowiedzialni za generowanie ciągłych strat w zużyciu wody. Dobre nawyki, które powinny nam towarzyszyć przy każdorazowym użyciu domowych urządzeń sanitarnych służą nie tylko ochronie środowiska, ale przede wszystkim ograniczeniu comiesięcznych kosztów związanych z opłatami za wodę, ścieki i energię. Mycie zębów lub golenie przy zakręconym kranie to tylko najbardziej podstawowe przykłady sposobów na oszczędzanie. Wydawać by się mogło, że podczas tak krótkich zabiegów nie tracimy zbyt wiele wody. W rzeczywistości jednak, zwykłe 15 sekundowe mycie rąk przy standardowym wypływie wody z baterii umywalkowej generuje jej zużycie w ilości nawet 3 litrów. Nie trudno więc sobie wyobrazić, ile kosztuje nas marnotrawstwo podczas 3 minutowego mycia zębów lub nawet dłuższego golenia. Warto również pamiętać, że mniejsze zużycie wody to również mniejsza jej ilość zużyta do podgrzewania, co może obniżyć rachunki również za gaz lub elektryczność. Umywalka to nie jedyne urządzenie, dla którego możemy zastosować dobre praktyki związane z oszczędzaniem wody. Wybór natrysku zamiast kąpieli w pełnej wannie, unikanie zbędnego spłukiwania toalety zbyt często traktowanej jako śmietnik czy włączanie prania lub zmywania w zmywarce dopiero w momencie całkowitego zapełnienia tych urządzeń przyniesie nam realną oszczędność dziesiątków metrów sześciennych wody w skali roku.

REKLAMA

Fot. Fotolia

Zobacz także: Baterie bezdotykowe są drogie – czy to prawda?


Według statystyk przeciętny Polak mieszkający w mieście zużywa dziennie niemal 100 litrów wody. Wyobraźmy więc sobie, jakie oszczędności dla całego domu mogą przynieść dobre nawyki związane z oszczędzaniem wody stosowane codziennie przez czteroosobową rodzinę. Szczególnie, że jest to oszczędność wygenerowana bez żadnych kosztów, wyłącznie za pomocą naszego rozsądku i wyobraźni mówi Michał Kopeć, product manager w Grupie Ferro, producenta urządzeń sanitarnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Wanna czy prysznic?

Nieszczelna instalacja

REKLAMA

Nie zawsze jednak dobre nawyki można tak łatwo wprowadzić w życie każdej rodziny. Szczególne trudności z przyzwyczajeniem się do ekologicznych i oszczędnych praktyk mogą mieć np. małe dzieci. Jeżeli więc w naszym domu trudno zadbać o darmową oszczędność należy poszukać rozwiązań, które niewiele nas będą kosztować. Warto przeprowadzić w domu test szczelności instalacji hydraulicznej. W tym celu wystarczy jedynie spisać wartość licznika wody, po czym przez dwie godziny nie używać żadnych urządzeń sanitarnych. Jeżeli po takim czasie okaże się, że licznik wskazuje zużycie wody należy zadbać o uszczelnienie instalacji. Nieszczelność nie musi od razu oznaczać drogich remontów całej instalacji, czasem przecieki wynikają wyłącznie z nieszczelnych baterii, natrysków lub rezerwuarów w ubikacji. Wtedy wydatki poniesione np. na wymianę uszczelek zamkną się w kwocie kilkunastu złotych, czasem przynosząc oszczędność na zużyciu kilkudziesięciu litrów wody dziennie, co w skali roku daje wielkość od kilku do kilkudziesięciu metrów sześciennych.

Obecnie wszyscy stanęliśmy przed kolejnym powodem, dla którego warto rozważyć oszczędności w codziennym zużyciu wody. Chodzi tutaj o wprowadzoną tzw. „ustawę śmieciową”, w której wysokość opłaty za wywóz nieczystości w niektórych gminach uzależniona jest od wartości zużycia wody w gospodarstwie domowym. W zdecydowanie większym stopniu problem dotyka mieszkańców tych gmin, które wskazały na możliwość ograniczenia wydatków na wywóz poprzez segregację śmieci. Niestety, przepisy dopuszczające taką ewentualność często wymagają od mieszkańców płukania, lub nawet mycia śmieci przed ich wyrzuceniem. Bez ograniczenia wydatków na wodę segregacja nie przyniesie więc nam w praktyce żadnych oszczędności – podkreśla Michał Kopeć z Grupy Ferro.

Wydatki poniesione nawet na gruntowną renowację instalacji hydraulicznej również prowadzą do oszczędności. Niezależnie od tego, czy nasza instalacja wymaga wymiany tylko uszczelek, czy potrzebna jest wymiana złączy i rur instalacji wodociągowej to w praktyce jednorazowa inwestycja zawsze będzie niewielkim kosztem w porównaniu ze stałym wydatkiem na marnotrawioną wodę.

Zobacz także: Nowoczesne wanny: GALERIA


Oszczędzanie za pomocą urządzeń sanitarnych

Dla osób szukających bardziej specjalistycznych rozwiązań dla ograniczenia przecieków z domowego budżetu ciekawym rozwiązaniem mogą być dostępne na rynku innowacyjne urządzenia sanitarne, których głównym zadaniem jest ograniczenie przepływu wody. Niezależnie od tego, czy nasza instalacja będzie w pełni szczelna oraz będziemy pilnować samych siebie w codziennym myciu lub zmywaniu, to standardowe ustawienia naszych urządzeń sanitarnych same generują niepotrzebne zużycie wody. Rozwiązaniem dla tego problemu mogą być oszczędnościowe baterie regulujące przepływ wody z wylewki. Urządzenia te, wyposażone w specjalny perlator, ograniczają zużycie wody poprzez jej napowietrzenie, jednocześnie zwiększając objętość strumienia, w którym woda zostaje zmieszana z powietrzem. Dzięki zastosowaniu takiej technologii bateria z oszczędnościowym perlatorem może ograniczyć zużycie wody nawet o połowę, równocześnie podnosząc komfort użytkowania.

Zobacz także: Deszczownica prysznicowa – piękno i funkcjonalność

Przez standardowe baterie, przy pełnym otwarciu, przepływa ok. 12–16 litrów w ciągu minuty. Rozwiązania stosowane w bateriach oszczędnościowych pozwalają, praktycznie w sposób niezauważalny dla użytkownika, zredukować tę ilość do 4,5–8 litrów na minutę. Łatwo możemy zaobserwować ten proces podczas napełniania wodą dużego zbiornika za pomocą baterii z oszczędnościowym perlatorem. Chociaż na pierwszy rzut oka strumień jest widocznie szerszy od tego, który wypływał ze standardowej baterii, jednak do zapełnienia zbiornika potrzebujemy wyraźnie więcej czasu. Warto też zwrócić uwagę na system EasyClean, który powinny posiadać oszczędnościowe baterie i natryski. Dzięki niemu, w prosty sposób, poprzez potarcie palcem dłoni perlatora, czy wylotów ze słuchawki prysznicowej jesteśmy w stanie usunąć uciążliwy kamień wapienny bez konieczności rozkręcania całego urządzenia. Dodatkowym ułatwieniem zwiększającym funkcjonalność oszczędnościowych baterii może być dwustopniowa głowica ceramiczna, która pomaga użytkownikowi ustawić mniejszy, ekonomiczny strumień. Tego typu głowice często wyposażone są w dodatkowy ogranicznik ciepłej wody. Dzięki niemu samodzielnie, w prosty sposób możemy ustawić maksymalny poziom wypływu ciepłej wody. Oszczędzamy tym samym na kosztach energii potrzebnej do jej ogrzania oraz zmniejszamy ryzyko poparzenia, co ma duże znaczenie gdy z baterii korzystają również dzieci.

Zobacz także: Gdzie ustawić pralkę w łazience?


REKLAMA

Zastosowanie innowacyjnych systemów w oszczędnościowych bateriach i natryskach VerdeLine jest najskuteczniejszą metodą na ograniczenie wydatków związanych z opłatami za wodę, ścieki i inne media. Baterie umywalkowe, w których wykorzystano system napowietrzający pozwalają zredukować przepływ wody z 1216  do 7,5 lub nawet 4,5 litrów na minutę. Jeszcze większe oszczędności możemy  uzyskać poprzez wykorzystanie nowatorskich rozwiązań oszczędzających wodę w natryskach, które ograniczają zużycie wody z 1520 litrów na minutę do 68 litrów, jednocześnie nie wpływając negatywnie na komfort użytkowania. Dzięki temu rozwiązaniu, stosując oszczędnościowy zestaw natryskowy, w ciągu minuty oszczędzamy średnio ok. 9 litrów wody, praktycznie nie odczuwając różnicy. W przypadku 5-minutowego korzystania z natrysku dziennie w ciągu roku 4-osobowa rodzina jest w stanie oszczędzić 66 m3 wody tłumaczy Michał Kopeć z Grupy Ferro.

Chociaż oszczędzanie wody powinniśmy zacząć od codziennych praktyk i kontroli wycieków z domowej instalacji, to żadna z tych metod nie przyniesie takich efektów jak innowacyjne baterie łazienkowe i kuchenne oraz natryski wyposażone w elementy inteligentnego ograniczania przepływu wody. Warto więc samemu sprawdzić, jak szybko niewielka inwestycja poniesiona na rzecz unowocześnienia urządzeń sanitarnych zwróci się w postaci zamknięcia przecieków w naszym domowym budżecie. Oszczędność powinniśmy zacząć od nas samych, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby wspomóc się dostępnymi na rynku rozwiązaniami.

Zobacz także: Jak skutecznie czyścić armaturę łazienkową?

Źródło: Materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA