REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zmniejszyć zużycie wody w domu?

Subskrybuj nas na Youtube
łazienka, wnętrza, zielony, niebieski Fot. Fotolia
łazienka, wnętrza, zielony, niebieski Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmniejszenie zużycia wody jest istotne ze względu na dbanie o środowisko, ale także na wysokość płaconych rachunków. Mniejsze zużycie wody daje więc nam podwójną korzyść. Tylko jak zmniejszyć zużycie wody, żeby podreperować domowy budżet?

Zużycie wody

Wbrew pozorom, to nie instalacja hydrauliczna w naszym domu, ale my sami jesteśmy najczęściej odpowiedzialni za generowanie ciągłych strat w zużyciu wody. Dobre nawyki, które powinny nam towarzyszyć przy każdorazowym użyciu domowych urządzeń sanitarnych służą nie tylko ochronie środowiska, ale przede wszystkim ograniczeniu comiesięcznych kosztów związanych z opłatami za wodę, ścieki i energię. Mycie zębów lub golenie przy zakręconym kranie to tylko najbardziej podstawowe przykłady sposobów na oszczędzanie. Wydawać by się mogło, że podczas tak krótkich zabiegów nie tracimy zbyt wiele wody. W rzeczywistości jednak, zwykłe 15 sekundowe mycie rąk przy standardowym wypływie wody z baterii umywalkowej generuje jej zużycie w ilości nawet 3 litrów. Nie trudno więc sobie wyobrazić, ile kosztuje nas marnotrawstwo podczas 3 minutowego mycia zębów lub nawet dłuższego golenia. Warto również pamiętać, że mniejsze zużycie wody to również mniejsza jej ilość zużyta do podgrzewania, co może obniżyć rachunki również za gaz lub elektryczność. Umywalka to nie jedyne urządzenie, dla którego możemy zastosować dobre praktyki związane z oszczędzaniem wody. Wybór natrysku zamiast kąpieli w pełnej wannie, unikanie zbędnego spłukiwania toalety zbyt często traktowanej jako śmietnik czy włączanie prania lub zmywania w zmywarce dopiero w momencie całkowitego zapełnienia tych urządzeń przyniesie nam realną oszczędność dziesiątków metrów sześciennych wody w skali roku.

REKLAMA

Fot. Fotolia

Zobacz także: Baterie bezdotykowe są drogie – czy to prawda?


Według statystyk przeciętny Polak mieszkający w mieście zużywa dziennie niemal 100 litrów wody. Wyobraźmy więc sobie, jakie oszczędności dla całego domu mogą przynieść dobre nawyki związane z oszczędzaniem wody stosowane codziennie przez czteroosobową rodzinę. Szczególnie, że jest to oszczędność wygenerowana bez żadnych kosztów, wyłącznie za pomocą naszego rozsądku i wyobraźni mówi Michał Kopeć, product manager w Grupie Ferro, producenta urządzeń sanitarnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Wanna czy prysznic?

Nieszczelna instalacja

REKLAMA

Nie zawsze jednak dobre nawyki można tak łatwo wprowadzić w życie każdej rodziny. Szczególne trudności z przyzwyczajeniem się do ekologicznych i oszczędnych praktyk mogą mieć np. małe dzieci. Jeżeli więc w naszym domu trudno zadbać o darmową oszczędność należy poszukać rozwiązań, które niewiele nas będą kosztować. Warto przeprowadzić w domu test szczelności instalacji hydraulicznej. W tym celu wystarczy jedynie spisać wartość licznika wody, po czym przez dwie godziny nie używać żadnych urządzeń sanitarnych. Jeżeli po takim czasie okaże się, że licznik wskazuje zużycie wody należy zadbać o uszczelnienie instalacji. Nieszczelność nie musi od razu oznaczać drogich remontów całej instalacji, czasem przecieki wynikają wyłącznie z nieszczelnych baterii, natrysków lub rezerwuarów w ubikacji. Wtedy wydatki poniesione np. na wymianę uszczelek zamkną się w kwocie kilkunastu złotych, czasem przynosząc oszczędność na zużyciu kilkudziesięciu litrów wody dziennie, co w skali roku daje wielkość od kilku do kilkudziesięciu metrów sześciennych.

Obecnie wszyscy stanęliśmy przed kolejnym powodem, dla którego warto rozważyć oszczędności w codziennym zużyciu wody. Chodzi tutaj o wprowadzoną tzw. „ustawę śmieciową”, w której wysokość opłaty za wywóz nieczystości w niektórych gminach uzależniona jest od wartości zużycia wody w gospodarstwie domowym. W zdecydowanie większym stopniu problem dotyka mieszkańców tych gmin, które wskazały na możliwość ograniczenia wydatków na wywóz poprzez segregację śmieci. Niestety, przepisy dopuszczające taką ewentualność często wymagają od mieszkańców płukania, lub nawet mycia śmieci przed ich wyrzuceniem. Bez ograniczenia wydatków na wodę segregacja nie przyniesie więc nam w praktyce żadnych oszczędności – podkreśla Michał Kopeć z Grupy Ferro.

Wydatki poniesione nawet na gruntowną renowację instalacji hydraulicznej również prowadzą do oszczędności. Niezależnie od tego, czy nasza instalacja wymaga wymiany tylko uszczelek, czy potrzebna jest wymiana złączy i rur instalacji wodociągowej to w praktyce jednorazowa inwestycja zawsze będzie niewielkim kosztem w porównaniu ze stałym wydatkiem na marnotrawioną wodę.

Zobacz także: Nowoczesne wanny: GALERIA


Oszczędzanie za pomocą urządzeń sanitarnych

Dla osób szukających bardziej specjalistycznych rozwiązań dla ograniczenia przecieków z domowego budżetu ciekawym rozwiązaniem mogą być dostępne na rynku innowacyjne urządzenia sanitarne, których głównym zadaniem jest ograniczenie przepływu wody. Niezależnie od tego, czy nasza instalacja będzie w pełni szczelna oraz będziemy pilnować samych siebie w codziennym myciu lub zmywaniu, to standardowe ustawienia naszych urządzeń sanitarnych same generują niepotrzebne zużycie wody. Rozwiązaniem dla tego problemu mogą być oszczędnościowe baterie regulujące przepływ wody z wylewki. Urządzenia te, wyposażone w specjalny perlator, ograniczają zużycie wody poprzez jej napowietrzenie, jednocześnie zwiększając objętość strumienia, w którym woda zostaje zmieszana z powietrzem. Dzięki zastosowaniu takiej technologii bateria z oszczędnościowym perlatorem może ograniczyć zużycie wody nawet o połowę, równocześnie podnosząc komfort użytkowania.

Zobacz także: Deszczownica prysznicowa – piękno i funkcjonalność

Przez standardowe baterie, przy pełnym otwarciu, przepływa ok. 12–16 litrów w ciągu minuty. Rozwiązania stosowane w bateriach oszczędnościowych pozwalają, praktycznie w sposób niezauważalny dla użytkownika, zredukować tę ilość do 4,5–8 litrów na minutę. Łatwo możemy zaobserwować ten proces podczas napełniania wodą dużego zbiornika za pomocą baterii z oszczędnościowym perlatorem. Chociaż na pierwszy rzut oka strumień jest widocznie szerszy od tego, który wypływał ze standardowej baterii, jednak do zapełnienia zbiornika potrzebujemy wyraźnie więcej czasu. Warto też zwrócić uwagę na system EasyClean, który powinny posiadać oszczędnościowe baterie i natryski. Dzięki niemu, w prosty sposób, poprzez potarcie palcem dłoni perlatora, czy wylotów ze słuchawki prysznicowej jesteśmy w stanie usunąć uciążliwy kamień wapienny bez konieczności rozkręcania całego urządzenia. Dodatkowym ułatwieniem zwiększającym funkcjonalność oszczędnościowych baterii może być dwustopniowa głowica ceramiczna, która pomaga użytkownikowi ustawić mniejszy, ekonomiczny strumień. Tego typu głowice często wyposażone są w dodatkowy ogranicznik ciepłej wody. Dzięki niemu samodzielnie, w prosty sposób możemy ustawić maksymalny poziom wypływu ciepłej wody. Oszczędzamy tym samym na kosztach energii potrzebnej do jej ogrzania oraz zmniejszamy ryzyko poparzenia, co ma duże znaczenie gdy z baterii korzystają również dzieci.

Zobacz także: Gdzie ustawić pralkę w łazience?


REKLAMA

Zastosowanie innowacyjnych systemów w oszczędnościowych bateriach i natryskach VerdeLine jest najskuteczniejszą metodą na ograniczenie wydatków związanych z opłatami za wodę, ścieki i inne media. Baterie umywalkowe, w których wykorzystano system napowietrzający pozwalają zredukować przepływ wody z 1216  do 7,5 lub nawet 4,5 litrów na minutę. Jeszcze większe oszczędności możemy  uzyskać poprzez wykorzystanie nowatorskich rozwiązań oszczędzających wodę w natryskach, które ograniczają zużycie wody z 1520 litrów na minutę do 68 litrów, jednocześnie nie wpływając negatywnie na komfort użytkowania. Dzięki temu rozwiązaniu, stosując oszczędnościowy zestaw natryskowy, w ciągu minuty oszczędzamy średnio ok. 9 litrów wody, praktycznie nie odczuwając różnicy. W przypadku 5-minutowego korzystania z natrysku dziennie w ciągu roku 4-osobowa rodzina jest w stanie oszczędzić 66 m3 wody tłumaczy Michał Kopeć z Grupy Ferro.

Chociaż oszczędzanie wody powinniśmy zacząć od codziennych praktyk i kontroli wycieków z domowej instalacji, to żadna z tych metod nie przyniesie takich efektów jak innowacyjne baterie łazienkowe i kuchenne oraz natryski wyposażone w elementy inteligentnego ograniczania przepływu wody. Warto więc samemu sprawdzić, jak szybko niewielka inwestycja poniesiona na rzecz unowocześnienia urządzeń sanitarnych zwróci się w postaci zamknięcia przecieków w naszym domowym budżecie. Oszczędność powinniśmy zacząć od nas samych, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby wspomóc się dostępnymi na rynku rozwiązaniami.

Zobacz także: Jak skutecznie czyścić armaturę łazienkową?

Źródło: Materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA