Montaż okapu kuchennego – co trzeba wiedzieć?
REKLAMA
REKLAMA
Wysokość montażu
Montaż okapu rozpoczynamy od ustalenia wysokości, na jakiej zostanie on powieszony. Wysokość montażu zależy od rodzaju kuchenki. Okap nad kuchenką gazową wieszamy na wysokości 75–80 cm. Na wysokość montażu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę zwłaszcza w przypadku kuchenki gazowej. Powieszony zbyt nisko może być przyczyną nieprawidłowego spalania gazu, a nawet może zdmuchiwać płomienie. Większość obecnie sprzedawanych kuchenek gazowych ma zabezpieczenie przed ulatnianiem się gazu, jeśli płomień zostanie zgaszony kuchenka odcina dopływ gazu.
REKLAMA
Okap nad kuchenką gazową Fot. Fotolia
Polecany produkt: Obowiązki pracodawcy na przełomie roku - PDF
Polecany produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF
Zobacz także: Blat kuchenny: na jakiej wysokości go montować?
W przypadku kuchenki elektrycznej i indukcyjnej okap wieszamy powyżej płyty na wysokości od płyty 65–70 cm.
Jeśli powiesimy okap zbyt wysoko, niezależnie od rodzaju kuchenki, nie będzie on spełniał swojej funkcji.
Warto również zapoznać się z instrukcją dołączoną do okapu, może zdarzyć się, że producent zaleca montaż na konkretnej wysokości.
Polecany produkt: Ściągi księgowego - PDF
Polecany produkt: Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF
Najlepiej, jeśli kuchenka, a tym samym i okap będą zamontowane w pobliżu gniazdka elektrycznego – okap musi być podłączony do prądu, również wiele kuchenek tego wymaga, zwłaszcza, gdy są połączone z piekarnikiem elektrycznym.
Zobacz także: Co warto wiedzieć o zmywarce?
Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl
Okap do zabudowy
Jeśli decydujemy się na okap do zabudowy, powinniśmy zwrócić uwagę na to, żeby wszystkie elementy montażowe były stabilne. Niezbyt dokładnie zamocowany okap będzie pracował głośniej, każda niedokręcona śrubka będzie wpadać w słyszalne mikrodrgania. Dlatego często okap montuje się w zabudowie. Oprócz tego nierówno powieszony okap może stać się przyczyną nieprawidłowej pracy silnika okapu.
Okap zabudowany w szafce. Fot. Fotolia
Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku
Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach
Polecany produkt: Testamenty, spadki, darowizny - PDF
Zobacz także: Jaki wybrać mikser?
Podłączenie do wentylacji
Wybierając miejsce dla okapu powinniśmy zwrócić uwagę na odległość okapu od kratki wentylacyjnej – powinna być ona możliwie krótka, a przewody wentylacyjne, które będziemy podłączać do okapu nie powinny mieć załamań.
Okap powinno się podłączać do osobnego przewodu wentylacyjnego. Niestety zdarza się, że mamy do dyspozycji tylko jeden przewód, rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kratka spełniająca dwie funkcje: umożliwiająca podłączenie przewodu wentylacyjnego i standardowej kratki.
Zobacz także: Modne kuchnie, czyli dwukolorowe meble kuchenne
REKLAMA
REKLAMA