REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Montaż okapu kuchennego – co trzeba wiedzieć?

Redakcja Dom
kuchnia, okap, wnętrza Fot. Fotolia
kuchnia, okap, wnętrza Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawidłowy montaż okapu kuchennego ma zasadniczy wpływ na jego właściwe funkcjonowanie. Okap kuchenny zamontowany zbyt nisko lub za wysoko nie będzie właściwie pochłaniał oparów. Warto też wiedzieć, że wysokość montażu uzależniona jest także od rodzaju posiadanej przez nas kuchenki (gazowa, elektryczna, indukcyjna). Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Wysokość montażu

Montaż okapu rozpoczynamy od ustalenia wysokości, na jakiej zostanie on powieszony. Wysokość montażu zależy od rodzaju kuchenki. Okap nad kuchenką gazową wieszamy na wysokości 75–80 cm. Na wysokość montażu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę zwłaszcza w przypadku kuchenki gazowej. Powieszony zbyt nisko może być przyczyną nieprawidłowego spalania gazu, a nawet może zdmuchiwać płomienie. Większość obecnie sprzedawanych kuchenek gazowych ma zabezpieczenie przed ulatnianiem się gazu, jeśli płomień zostanie zgaszony kuchenka odcina dopływ gazu.

REKLAMA

Okap nad kuchenką gazową Fot. Fotolia

Polecany produkt:  Obowiązki pracodawcy na przełomie roku - PDF

Polecany produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Blat kuchenny: na jakiej wysokości go montować?

W przypadku kuchenki elektrycznej i indukcyjnej okap wieszamy powyżej płyty na wysokości od płyty 65–70 cm.

Jeśli powiesimy okap zbyt wysoko, niezależnie od rodzaju kuchenki, nie będzie on spełniał swojej funkcji.

Warto również zapoznać się z instrukcją dołączoną do okapu, może zdarzyć się, że producent zaleca montaż na konkretnej wysokości.

Polecany produkt:  Ściągi księgowego - PDF

Polecany produkt:  Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Najlepiej, jeśli kuchenka, a tym samym i okap będą zamontowane w pobliżu gniazdka elektrycznego – okap musi być podłączony do prądu, również wiele kuchenek tego wymaga, zwłaszcza, gdy są połączone z piekarnikiem elektrycznym.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o zmywarce?

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl


Okap do zabudowy

Jeśli decydujemy się na okap do zabudowy, powinniśmy zwrócić uwagę na to, żeby wszystkie elementy montażowe były stabilne. Niezbyt dokładnie zamocowany okap będzie pracował głośniej, każda niedokręcona śrubka będzie wpadać w słyszalne mikrodrgania. Dlatego często okap montuje się w zabudowie. Oprócz tego nierówno powieszony okap może stać się przyczyną nieprawidłowej pracy silnika okapu.

Okap zabudowany w szafce. Fot. Fotolia

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Zobacz także: Jaki wybrać mikser?

Podłączenie do wentylacji

Wybierając miejsce dla okapu powinniśmy zwrócić uwagę na odległość okapu od kratki wentylacyjnej – powinna być ona możliwie krótka, a przewody wentylacyjne, które będziemy podłączać do okapu nie powinny mieć załamań.

Okap powinno się podłączać do osobnego przewodu wentylacyjnego. Niestety zdarza się, że mamy do dyspozycji tylko jeden przewód, rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kratka spełniająca dwie funkcje: umożliwiająca podłączenie przewodu wentylacyjnego i standardowej kratki.

Zobacz także: Modne kuchnie, czyli dwukolorowe meble kuchenne

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

Wynajem mieszkań w Polsce. Polacy chcą czy muszą?

Dlaczego Polacy wynajmują mieszkania? Czy tak jest im wygodniej czy nie mają innego wyjścia? Czy wkrótce Polska upodobni się do krajów zachodnioeuropejskich, w których znacznie wyższy jest odsetek najemców? Portal GetHome.pl przeprowadził ankietę. 

W jakich miastach masz największą szansę na kupno własnego mieszkania?

Jak wygląda dostępność mieszkaniowa w wojewódzkich miastach w Polsce? Gdzie najłatwiej o własne M? RynekPierwotny.pl przeanalizował sytuację w wybranych miastach. Jakie wyniki? Gdzie jest największa szansa na kupno własnego mieszkania? 

Najem okazjonalny – czy i kto powinien się go obawiać?

Przełom sierpnia i września to okres, w którym najwięcej osób najmuje mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili zbadać, jak chętnie ich właściciele korzystają z formuły najmu okazjonalnego, który w założeniu ma zapewnić im bezpieczeństwo. I co to oznacza dla najemców? 

REKLAMA

Polska wyróżnia się w Europie wzrostem liczby transakcji mieszkaniowych

Jak plasuje się Polska w Europie pod względem liczby transakcji mieszkaniowych? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl analizują sytuację. 

Więcej mieszkań, na dodatek tańszych, deweloperzy oceniają skutki rządowego projektu uwolnienia gruntów rolnych w miastach

Według szacunków ekspertów w Polsce może brakować nawet 2 mln mieszkań! Rząd rozważa zmianę przepisów dotyczących gruntów rolnych w miastach jako rozwiązanie tego problemu. Duża oferta działek pod zabudowę mieszkaniową, których teraz jest deficyt, to fundament pod szybszą budowę nie drożejących tak szybko nowych mieszkań.

Zastój w sprzedaży na rynku wtórnym, czy po wakacjach ceny spadną i o ile tańsze mogą być mieszkania

Mniej ofert, mniej przyznanych kredytów i mniej sfinalizowanych transakcji – ostatnie tygodnie przynoszą zastój na rynku nieruchomości, zwłaszcza na rynku wtórnym. To zwykle prowadzi do korekty cenowej. Jakie są szanse, że mieszkania wkrótce potanieją?

W końcu można kupić taniej nowe mieszkanie niż na początku roku? Na pewno w Krakowie, a jak jest w innych dużych miastach

Lipiec był w Warszawie czwartym w tym roku miesiącem, w którym nie zmieniła się średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich. O cenowej stabilizacji można też mówić w Poznaniu i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

REKLAMA

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

Dopłaty do wymiany okien. Ile można dostać?

Dopłaty do wymiany okien. Ile można dostać? Jak skorzystać z dopłaty do wymiany okien? Kto może skorzystać z tego dofinansowania? Kiedy złożyć wniosek? Chodzi o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze".

REKLAMA