REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kuchnia w stylu vintage, czyli sztuka łączenia przeciwieństw

Anna Olga Chmielewska
Architekt wnętrz HolArt Studio
Kuchnia Fot. Fotolia
Kuchnia Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Vintage – dobry rocznik, udane zestawienie – pojęcie zaczerpnięte z nomenklatury producentów wina na dobre zagościło w modzie i designie. Coraz częściej pojawia się w domach. Jest to styl dość trudny do jednoznacznego zaszufladkowania, nie liczy się w nim materialna wartość przedmiotów, ale ich historia i „dusza”. Jak stworzyć kuchnię w stylu vintage?

W stylu vintage najważniejsze jest umiejętne łączenie, nakładanie, mieszanie ze sobą różnych stylów, łamiące dotychczasowe konwencje. Styl vintage odkrywa na nowo przedmioty z minionych dekad, bywa sentymentalny, ale często też przewrotny. Wymaga poczucia humoru i dystansu do ogólnoprzyjętych zasad, co wolno, a czego nie należy ze sobą łączyć.

REKLAMA

Czy pomieszczenie jakim jest kuchnia, która musi być praktyczna, funkcjonalna, zaprojektowana zgodnie z zasadami ergonomii może być vintage? Zdecydowanie tak! Siła tego stylu w kuchni to dodatki. Cała baza kuchni; meble, wnętrza szafek, blaty na ogół są nowe, zaprojektowane z myślą o maksymalnej wygodzie użytkowników, czasami tylko na zewnątrz lekko stylizowane, ale wcale niekoniecznie. Na plan pierwszy natomiast wysuwają się sprzęty.

Zobacz także: Sprzęty AGD do małego mieszkania

Lodówka zdecydowanie nie do zabudowy, kolorowa, ma często obłe kształty. Nie zawsze udaje się znaleźć sprawny egzemplarz z lat 50. Na szczęście producenci sprzętów powrócili do oldschoolowych wzorów. Możemy więc mieć nową lodówkę, która wygląda jak ta sprzed kilkudziesięciu lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W kuchni w stylu vintage nie ma miejsca dla płyt ceramicznych i piekarników ponad linią blatu. Gotujemy na sprzęcie przypominającym stary piec. Zdecydowanie na żywym ogniu, czyli na gazie. Ale piece kaflowe lub działające jeszcze gdzieniegdzie emaliowane „westwalki” także są mile widziane.

Emalia to słowo magiczne w kuchni vintage. Zlewy, garnki, dzbanki, miseczki, białe i kolorowe to znakomite dodatki, zarówno stare, jak i nowe.

Fot. dekoria.pl

REKLAMA

Plastik to kolejny materiał z którego w latach 50., 60. i 70. powstało wiele kuchennych akcesoriów. Zegary, lampy, stoły, krzesła wykonane z plastiku i zestawione z nowoczesną zabudową kuchenną lub wręcz przeciwnie niemal z rustykalną, to wszystko tworzy kontrast pożądany dla stylu vintage. Drobny sprzęt AGD może sprawić, że kuchnia będzie przewrotnie oldschoolowa. Można szukać na aukcjach starych tosterów, ekspresów do kawy i robotów kuchennych.

Trzeba pamiętać, że vintage to nie tylko wyrafinowana stylizacja. Ten styl ma wzbudzać emocje. Podziw, zdziwienie, zadumę. Uśmiech i westchnienie. To styl żywy, nigdy do końca poukładany, wymagający ciągłych zmian. Jest wyzwaniem dla osób z wyobraźnią i poczuciem humoru i tylko w ich wnętrzach prezentuje się autentycznie.

Zobacz także: Oryginalne akcesoria do kuchni - cukiernice

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA