Boże Narodzenie według feng shui
REKLAMA
REKLAMA
Oprócz skomplikowanych zasad i szkół feng shui posługuje się również symboliką, której zadaniem jest wzmocnienie przepływu pozytywnej energii. I chociaż w Chinach nie obchodzi się świąt Bożego Narodzenia, to na pewno można znaleźć wspólne elementy między magią świąt zawartą w symbolach i tradycji a sztuką feng shui, której rolą jest wzmacnianie przepływu pozytywnej energii między innymi poprzez symbole. Każdy kraj, rodzina i człowiek mają swój system zasad i symboli, który kojarzy się z mocą i magią spełnienia najskrytszych pragnień. Feng shui szanuje moc tych symboli i zachęca do ich stosowania, jako remediów, które wspomagają spełnianie naszych pragnień. Z tego powodu warto pomóc własnemu szczęściu i postarać się wykorzystać magię świąt Bożego Narodzenia aranżując swoje wnętrze, tak by gromadziło zapasy świątecznego klimatu. Musimy pamiętać o podstawowej zasadzie, która brzmi: „Tylko to, co przygotujemy lub zrobimy osobiście (a najlepiej wraz z członkami naszej rodziny) wkładając w naszą pracę dużo serca i miłości będzie napełnione naszą dobrą energią, którą podzielimy się z najbliższymi i która przetrwa do następnych świąt Bożego Narodzenia.”
REKLAMA
Zobacz także: Darmowe bombki do wydruku: anioły
Zaczynamy od porządków
Symbolika końca roku oraz nowego początku, którego symbolem są narodziny powinna być dla nas bodźcem do wyrzucenia wszystkiego co się nie przyda, do posprzątania wszystkich szafek, każdego kąta w domu, umycia okien, wyprania firan, wypastowania podłogi, wyczyszczenia tapicerki i dywanów. Przyroda tez robi w tym czasie porządek. Spadają wszystkie liście z drzew robiąc miejsce na nowe wiosenne odrodzenie, a wiele roślin idzie spać więc usychają. Naśladujmy przyrodę i zróbmy porządek w naszym otoczeniu.\
Dekoracja otoczenia
Kiedy już uporamy się z przeszłością możemy zacząć dekorować nasze otoczenia stopniowo wprowadzając kolejne elementy świątecznego wystroju. Na początek dekorujemy wejście. Na umytych drzwiach wejściowych świetnie będzie się prezentował wieniec bożonarodzeniowy. Można zrobić go samodzielnie z gałązek jakiegoś iglaka, dodać gałązki z roślin, które pozostawiają na zimę owoce, a do tego dołożyć kokardki, bombki, aniołka i wszystko co podpowie nam wyobraźnia. Oczywiście można pójść na skróty i kupić coś gotowego, ale takiego, co naprawdę nam się spodoba. Wieniec bożonarodzeniowy wygląda też świetnie na żyrandolu, który wisi nad świątecznym stołem.
Zobacz także: Darmowe etykiety na prezenty: czerwone
Kolejny element świąteczny, który wprowadzamy do wnętrza to gwiazda betlejemska, która zawsze kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Stawiamy ją w widocznym miejscu, tak by przypominała nam, że zbliża się magiczny czas.
Im bliżej świąt, tym więcej symboli. Tuż przed świętami zaczynamy dekorować lampkami świątecznymi dom, balkon, ogród. Kwestią gustu jest to czy tych światełek będzie dużo, czy też wystarczy jeden, ale ładny i widoczny element. Symbolika światła na zewnątrz domu związana jest z przyciąganiem dobrej energii do naszego wnętrza. Jest zaproszeniem do naszego domu, które wysyłamy w świat. Jest komunikatem, jestem tu i czekam na bliskich mi ludzi oraz na święta, gdyż cieszę się nimi. Kiedy już ogłosimy światu, że czekamy na magiczne świąteczne chwile, czas zabrać się za pakowanie prezentów.
Zobacz także: Dekoracje świąteczne z siatki
Pakowanie prezentów
Święta to czas kiedy dajemy i otrzymujemy prezenty. Niektórzy z nas uwielbiają dawać prezenty, inni uwielbiają je otrzymywać. Nie wszyscy mają pomysł na prezent i często jest tak, że właśnie prezent jest największym kłopotem. Tak nie powinno być. Świąteczny prezent pod choinką też powinien być magiczny i powinien sprawiać radość tak dającemu, jak obdarowanemu. Czasami więcej radości sprawia własnoręcznie zrobiony lub trafnie kupiony drobiazg niż drogi prezent, który zupełnie nie trafia w potrzeby obdarowanego. Pamiętajmy o tym, że tylko wtedy, kiedy prezent sprawia radość obdarowanemu w ślad za nim płynie pozytywna energia. Za prezentami rozglądajmy się już w listopadzie. Kupowanie ich tuż przed świętami w nerwowej atmosferze może spowodować, że nie będą miały magicznej świątecznej energii. Dawanie prezentów nie jest prostą sprawą, ale ich pakowanie nie należy do trudnych zajęć. Zapakujmy więc nasze prezenty bardzo starannie i elegancko. Feng shui poleca opakowania w czerwonym kolorze.
Zobacz także: Dom strojny jak choinka
W dzień Wigilii Bożego Narodzenia powinno się ubierać choinkę. 24 grudnia to czas wyłącznie na przyjemności i taka przyjemnością wypełniającą ten magiczny dzień jest rytuał ubierania choinki. Choinka powinna stać w widocznym miejscu, ale nie powinna utrudniać poruszania się po pokoju. Ważne jest więc dopasowanie rozmiaru drzewka do gabarytów pomieszczenia. Zgodnie z feng shui drzewko powinno być żywe, kupione od legalnego sprzedawcy, a najlepiej jeśli ma korzenie i można je po świętach wsadzić do ziemi. Jeśli nie możemy tak zrobić, to po świętach uschłe drzewko należy pociąć na kawałki i spalić albo przynajmniej odstawić w miejsce, gdzie zajmą się nim odpowiednie służby. Jeśli nasz symbol świąt będzie zaśmiecał okolice zmarnujemy dobroczynną energię świąt i ich magia nie będzie nam służyła przez cały następny rok. W takiej sytuacji lepiej jest kupić sztuczne drzewko. Należy jednak pamiętać o tym, by za każdym razem kiedy wyciągamy nasze sztuczne drzewko z kartonu przed świętami umyć je lub przynajmniej odkurzyć.
Zobacz także: Wytworne ozdoby świąteczne
Kolory na święta
Na święta wprowadźmy do domu kolory zielony, czerwony, żółty, biały, złoty, srebrny i niebieski.
Kolor zielony to choinka bożonarodzeniowa, czerwony to blask świec i gwiazda betlejemska, nieodłączny towarzysz każdych świąt Bożego Narodzenia. Żółty kolor można zastosować w dodatkach typu serwetki, świece. Biały kolor to obrus. Złoty lub srebrny i niebieski kolor sprawdzi się w ozdobach choinkowych. Feng shui nie poleca czerwonych obrusów.
Zobacz także: Prezenty od 200 zł do 500 zł
Ozdoby na choinkę
A w jakie symbole (własnoręcznie zrobione) powinniśmy wystroić naszą choinkę? Oto wskazówki:
- Jabłka – to symbol zdrowia i urody,
- Orzechy – zawijane w złotko zapewnią dobrobyt i siły witalne,
- Miodowe pierniki – (pieczemy je miesiąc przed świętami) to symbol dostatku na przyszły rok,
- Opłatek – umacnia miłość, zgodę i harmonię w rodzinie,
- Dzwonki – oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia w rodzinie
- Aniołki – to opiekunowie domu
- Łańcuchy – symbolizują mocne więzy rodzinne,
- Lampki i bombki – mają chronić dom od demonów i ludzkiej nieżyczliwości,
- Gwiazdka na czubku – to pamiątka Gwiazdy Betlejemskiej oraz znak mający wskazywać drogę powrotną tym z członków rodziny, którzy przebywają poza domem,
- Na choince można zawiesić również drobne przedmioty, np. dzwoneczki, szklane paciorki, aniołka, które po świętach można umieścić w swoim pokoju na resztę roku. Będą służyć wspomaganiu harmonii, zdrowia i pomyślności wzmacniając przepływ dobroczynnej energii. Te drobiazgi będą nie tylko ozdobą, ale i talizmanem. Zostaną przecież naładowane szczególną mocą związaną z drzewkiem, w którym gromadzi się cała pozytywna energia świąt Bożego Narodzenia.
Zobacz także: Prezent dla przedszkolaka
Stół wigilijny
Ostatni element wystroju świątecznego to stół wigilijny, który powinien być elegancki. Kolorem najczęściej kojarzonym ze świętami Bożego Narodzenia jest kolor zielony oraz czerwony. Kolor zielony kojarzony jest ze zdrowiem, narodzinami, energią wzrastającą i w feng shui jest symbolem energii Drzewa. Kolor czerwony to ciepło, empatia, energia witalna i spełnienie życzeń. Zgodnie z feng shui jest symbolem Ognia. Połączenie koloru zielonego i czerwonego daje bardzo dużo pozytywnej energii i w symbolice, feng shui oznacza twórczą energię gdyż Drzewo (zielony kolor) jest pożywką dla Ognia (czerwony kolor), a efektem połączenia elementu Drzewa i Ognia jest popiół – symbol Ziemi (kolor żółty, brązowy). Ziemia zaś to symbol stabilizacji, poczucia bezpieczeństwa, które na pewno jest pragnieniem każdego z nas i które kojarzą się z oparciem w rodzinie.
Zwyczaje i rytuały związane ze świętami Bożego Narodzenia można mnożyć. Każdy z nich jest symbolem służącym pielęgnowaniu więzów rodzinnych, dbaniu o zdrowie i zapewnieniu sobie szczęścia i dostatku na kolejny rok. Postarajmy się więc, by magię tych świat pielęgnować i by tradycja oraz zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem przetrwały w kolejnych pokoleniach.
Zobacz także: Bombki: zrób je samodzielnie
REKLAMA
REKLAMA