REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Montaż paneli podłogowych: krok po kroku

 Dremel
BIG ON DETAIL
Panele Fot. Dremel
Panele Fot. Dremel
Dremel

REKLAMA

REKLAMA

Czy panele w Twoim mieszkaniu są porysowane i mają niejednolitą barwę? Czy w miejscach gdzie stoją meble i padają najsilniejsze promienie słoneczne podłoga ma kilka odcieni? Widać przetarte „ścieżki” w miejscach, po których najczęściej chodzą domownicy? Czas zamontować nowe panele! Poradnik krok po kroku pomoże Ci z łatwością zrealizować projekt.

Samodzielny montaż paneli podłogowych jest możliwy do wykonania nawet przez osobę niewykwalifikowaną. Wykorzystując piłę ręczną uzyskasz precyzyjne i gładkie cięcia paneli z drewna i PVC. Wystarczy jedno narzędzie, miarka oraz materiały – panele, materiał izolujący wilgoć oraz filc lub korek akustyczny.

REKLAMA

Do realizacji projektu potrzebne będą narzędzia:

Piła ręczna wraz z prowadnicą krawędziową oraz osprzętem:

– przystawka do przecinania w linii prostej lub pod kątem 45°;

– uniwersalna tarcza profilowana do cięć tuż przy powierzchni, przeznaczona do wykonywania cięć prostych i wgłębnych w drewnie oraz innych miękkich materiałach;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– uniwersalna tarcza węglikowa służąca do cięcia miękkiego i twardego drewna, sklejki, kompozytów, podłóg laminowanych, płyt gipsowo–kartonowych i PCV.

Zobacz także: Zdobienia na talerzach w śródziemnomorskim stylu

Krok pierwszy

REKLAMA

Warto pamiętać, by przed rozpoczęciem każdego projektu odpowiednio przygotować miejsce pracy. Sprawdź, czy narzędzia i pozostały sprzęt, z których będziemy korzystać, są sprawne i masz wystarczającą ilość materiałów. Pamiętaj – zawsze kupuj około 10%–15% więcej materiałów. Nowe panele najlepiej rozpakować z folii na kilka dni przed montażem. Zdejmujemy jedynie folię ochronną, pozostawiając deski związane. Unikniemy wtedy wyschnięcia i wypaczenia ich wierzchniej warstwy. Powierzchnia, na której będzie kładziona nowa podłoga cały czas musi być czysta i sucha. Każda grudka betonu, pozostawiony gwóźdź, czy narzędzie może nieodwracalnie uszkodzić nową podłogę.

Zanim przystąpisz do montażu paneli, pokryj powierzchnię podłogi specjalną folią, która uchroni panele przed przenikaniem wilgoci z betonu. Dodatkowo, możesz zainstalować filcową lub korkową warstwę akustyczną.

Fot. Dremel

Zobacz także: Żyrandol kuchenny ze sztućców w stylu shabby chic


Krok drugi

Połóż warstwę izolacji. Przytnij ją, tak, by idealnie pasowała i pokryła całą powierzchnię podłogi. Odstępy pomiędzy elementami zabezpiecz za pomocą taśmy maskującej.

Fot. Dremel

Zobacz także: Szafka na sprzęt RTV – krok po kroku

Krok trzeci

Montaż nowych paneli rozpocznij od lewego skrajnego kąta pomieszczenia. Pamiętaj, montaż pływających paneli nie wymaga przyklejania ich ani do podłoża, ani do ścian.

Podczas układania nowej podłogi pozostaw niewielkie szczeliny między deskami i ścianami. Do wyznaczenia tak zwanej szczeliny dylatacyjnej użyj plastikowych lub drewnianych klinów. Włóż je ciasno między ścianę a panele. Deski nie powinny ściśle przylegać do ścian. Pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych (wilgoć lub temperatura) zwiększą swoją objętość. Jeżeli źle je ułożymy, mogą pękać na spoinach lub wybrzuszyć się pośrodku pokoju.

Fot. Dremel

Zobacz także: Samodzielny montaż zlewozmywaka, czyli szybka przemiana kuchni


Krok czwarty

REKLAMA

Połącz wszystkie deski w pierwszym rzędzie za pomocą specjalnych rowków tzw. wpustów i piór. Uważaj! Jeśli rząd jest dłuższy lub krótszy niż same panele należy go odpowiednio przyciąć. Fragment, który będzie przycinany, ułóż w rzędzie tak, by pióro znalazło się obok pióra. Następnie zaznacz w odpowiednim miejscu i odetnij niepotrzebny fragment. Ułóż panel tak, by strona przycięta znalazła się przy ścianie. Pozostała część odciętego elementu będzie rozpoczynać kolejny rząd.

Kontynuuj przycinanie listew i montuj je dalej od lewej do prawej w poprzek pokoju, zgodnie z kierunkiem padania promieni słonecznych. Ostatnią deskę przytnij przy pomocy piły ręcznej z odpowiednią tarczą do cięcia. Idealny efekt uzyskamy dzięki prowadnicy krawędziowej. Kontynuuj kładzenie desek od lewej do prawej, aż wszystkie wykorzystasz. Pamiętaj, by zamknąć zatrzaski łączące listwy.

Fot. Dremel

Zobacz także: Remont starej drewnianej komody

Krok piąty

Do zakończenia prac będzie Ci potrzebna listwa maskująca. Za jej pomocą w elegancki sposób połączysz nowe panele z powierzchnią podłogi w sąsiednim pomieszczeniu. Listwa niweluje także różne wysokości podłóg.

Fot. Dremel

Zobacz także: Elegancka obudowa kaloryfera: krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA