Co warto wiedzieć o zmywarce?
REKLAMA
REKLAMA
Obsługa zmywarki jest prosta, jednak żeby uzyskać efektywne zmywanie, należy przestrzegać kilku zasad. Warto też wiedzieć, co można w niej zmywać.
REKLAMA
Zalecane jest wstępne oczyszczanie naczyń z większych resztek jedzenia – kostki, pestki, skórki z owoców i z warzyw. Dobrze sprawdzają się do tego szczotki, którymi łatwo jest wszystko zgarnąć – nie trzeba płukać każdego naczynia. Jednak patelnie i garnki, na których jest zaschnięte jedzenie warto wcześniej namoczyć, uzyskamy wtedy lepszy efekt. Pomijając ten element narażamy się na zatkanie filtrów, przewodu odpływowego i dysz ramienia spryskującego. Zwróćmy też uwagę na to, żeby nie układać naczyń zbyt ciasno, najlepiej jest jak się nie dotykają, inaczej woda nie ma szansy dotrzeć do wszystkich miejsc.
Zobacz także: Kuchenka gazowa z gazowym piekarnikiem – jaką wybrać?
– Jeśli wykonujemy zmywanie pełnego załadunku należy umieścić naczynia zaraz po skończonym posiłku, dokładając je etapami. W takim przypadku można w oczekiwaniu na pełny cykl zmywania, włączyć program zimne płukanie, by zmiękczyć zabrudzenia. W przypadku niezbyt silnego zabrudzenia naczyń lub małego stopnia wypełnienia koszyków warto wybrać program oszczędny – radzi Paweł Pierściński, przedstawiciel Candy Hoover Polska, producenta sprzętu AGD.
Co można myć w zmywarce?
Większość używanych na co dzień naczyń można z powodzeniem myć w zmywarkach. Wśród tej grupy produktów znajduje się szkło, naczynia żaroodporne, produkty ze sztucznego tworzywa, ale tylko te, na których jest informacja o tym, że są przeznaczone do mycia w zmywarce. Podobnie jest ze szkłem ręcznie malowanym i z kryształami – mogą trafić do zmywarki tylko wtedy, gdy producent przewidział taką możliwość – informacja o tym powinna być umieszczona na naczyniu. Zdecydowanie nie można myć w zmywarce naczyń z materiałów termoplastycznych, naczyń drewnianych, nawet jeśli mają tylko jakiś niewielki element drewniany, a także wszelkich produktów z aluminium. Za to możemy bez problemu myć przedmioty srebrne i ze stali oksydowanej, ale nigdy łącznie, inaczej może zajść między nimi reakcja chemiczna, w wyniku, której pojawi się na nich ciemny nalot. Warto również wybierać naczynia, które na denku mają rowki, które umożliwią spływanie wody z nich, dzięki temu w czasie wyjmowania nie zalewamy wodą innych naczyń.
Używanie zmywarki niezwykle ułatwia pracę w kuchni, a my zyskujemy czas, który do tej pory poświęcaliśmy na zmywanie.
Źródło: Candy Hoover Polska
Zobacz także: Jaki wybrać mikser?
REKLAMA
REKLAMA