REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki wybrać mikser?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Redakcja Dom
Mikser Fot. Fotolia
Mikser Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mikser jest jednym z podstawowych sprzętów w naszej kuchni, w dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie gotowania i pieczenia bez niego. Zanim udamy się do sklepu warto się zastanowić do czego konkretnie chcemy używać miksera. Przeczytaj na co zwrócić uwagę.

Rozdrabniacze

Jeśli mamy mało miejsca w kuchni i chcemy wykonywać mikserem nieskomplikowane potrawy, które wymagają tylko mieszania to w zupełności wystarczy nam rozdrabniacz - dzielą się one według sposobu pracy. Za pomocą stopki miksującej (blender) przygotujemy ciasta, ubijemy białko jajka kurzego, śmietanę do ciasta i kremy. Dostępne są modele przewodowe i bezprzewodowe z akumulatorem umożliwiającym pracę przez około 20 minut bez ładowania.

REKLAMA

Stopka miksująca daje możliwość miksowania w długim, wąskim naczyniu, które można kupić w komplecie ze stopką. Jej zaletą jest to, że można miksować nią gorące warzywa, mające temperaturę do 80ºC. Istnieje też możliwość kupienia stopki z dodatkowymi akcesoriami, np. do ubijania piany, siekania, kruszenia lodu i rozdrabniania orzechów. Jednak używanie stopki ma też minusy, pracuje tylko, gdy trzymamy wciśnięty przycisk, co przy dłuższym używaniu może być nieco męczące.

Zobacz także: Kuchenka gazowa z gazowym piekarnikiem – jaką wybrać?

Osoby, które lubią przygotowywać domowe koktajle powinny wybrać rozdrabniacz stojący (kielichowy) wyposażony w kielich, który zapobiega rozchlapywaniu jedzenia na zewnątrz. W tym przypadku ważna jest pojemność kielicha, optymalną pracę zapewni nam pojemnik 0,6 litra. Zamiast kielicha możemy wybrać końcówkę do miksowania, umożliwia ona zmiksowanie jednorazowo większej ilości jedzenia niż w kielichu. Znajdziemy też modele, które mają nakładkę do przecierania warzyw i owoców, szczególnie przydaje się do przyrządzania jedzenia dla małych dzieci.

Miksery

Mikser występują w dwóch podstawowych rodzajach, jako mikser stacjonarny z misą i z końcówkami mocowanymi na stałe lub jako robot ręczny w postaci korpusu, do którego dołączamy wymienne końcówki. Osoby, które cenią swój czas mogą kupić mikser z obrotową misą, dodajemy wszystkie składniki, a mikser sam wyrabia za nas ciasto. Oczywiście nie w każdym przypadku jest to możliwe, ale zawsze mamy wolne ręce i możemy na chwilę odejść od miksera, np. po pozostałe składniki, bez konieczności wyłączania go – z pewnością ułatwia to pracę. Misy mają 2–3 litry pojemności, wykonywane są z różnych materiałów, z tworzywa sztucznego lub ze stali, przy czym te drugie są zdecydowanie bardziej trwałe. Również końcówki znajdujące się w zestawie z mikserem mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub ze stali i podobnie jak w przypadku misy, stalowe będą nam służyły dłużej. Można je też myć w zmywarce, czego nie można robić w przypadku elementów plastikowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Urządzenia AGD dla jednej osoby


Moc silnika

REKLAMA

Jednym z najważniejszych parametrów miksera i rozdrabniacza jest moc silnika. Jeśli praca ma być wykonywana długo, a miksowane produkty są gęste lub twarde, potrzebujemy silnika o dużej mocy. Miksery mają moce od 250 W do 450 W, natomiast rozdrabniacze mają większą moc, od 300 W do 600 W, co oznacza, że są wydajniejsze. Miksery mające moc silnika poniżej 400 W wymieszają jedynie ciasto i zmiksują tylko miękkie produkty.

Wszystkie modele mikserów mają regulację obrotów, niektóre z nich mają dodatkową funkcję turbo, wciśnięcie przycisku umożliwia uzyskanie najwyższych obrotów bez konieczności czekania i przełączania obrotów od najniższych do najwyższych. Stopki nie posiadają regulacji obrotów i choć mają większą moc silnika, mogą okazać się mniej praktyczne, ponieważ np. wiele ciast wymaga rozpoczęcia pracy na niskich obrotach i zwiększania ich w trakcie dodawania kolejnych składników.

Zobacz także: Jak dobrać okap kuchenny?

Dodatkowe funkcje

REKLAMA

Mikser i rozdrabniacz mogą posiadać też różne udogodnienia, warto na nie zwrócić uwagę w czasie wyboru. Niektóre miksery posiadają miejsce, w którym można schować wszystkie akcesoria (większość posiada także miejsce, w którym można schować zwinięty kabel), dzięki temu nie trzeba ich szukać w razie potrzeby. Przydatna jest też rączka antypoślizgowa, często w czasie pracy mamy mokre lub tłuste ręce, a specjalna guma zapobiegnie wyślizgnięciu się jej z ręki. Miski dołączane do mikserów mogą mieć gumowe nóżki uniemożliwiające jej przesuwanie się w czasie pracy, nie wszystkie je mają, dlatego dobrze jest uwzględnić ten niewielki dodatek w czasie poszukiwań.

Możemy również zwiększyć swoje bezpieczeństwo w czasie pracy z mikserem i kupić taki, który posiada zabezpieczenie przed niekontrolowanym zwolnieniem końcówek, gdy są one używane. Równie przydatne jest także zabezpieczenie przed przegrzaniem się silnika – gdy praca będzie trwała zbyt długo wyłączy się on automatycznie.

Wbrew pozorom miksery i rozdrabniacze mogą posiadać wiele funkcji i ułatwiać nam codzienną pracę w kuchni, dlatego należy dokładnie zapoznać się z możliwościami danego modelu i wybrać ten, który będzie uwzględniał nasze potrzeby.

Zobacz także: AGD w stylu retro: GALERIA

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA