Jaki wybrać mikser?
REKLAMA
REKLAMA
Rozdrabniacze
Jeśli mamy mało miejsca w kuchni i chcemy wykonywać mikserem nieskomplikowane potrawy, które wymagają tylko mieszania to w zupełności wystarczy nam rozdrabniacz - dzielą się one według sposobu pracy. Za pomocą stopki miksującej (blender) przygotujemy ciasta, ubijemy białko jajka kurzego, śmietanę do ciasta i kremy. Dostępne są modele przewodowe i bezprzewodowe z akumulatorem umożliwiającym pracę przez około 20 minut bez ładowania.
REKLAMA
Stopka miksująca daje możliwość miksowania w długim, wąskim naczyniu, które można kupić w komplecie ze stopką. Jej zaletą jest to, że można miksować nią gorące warzywa, mające temperaturę do 80ºC. Istnieje też możliwość kupienia stopki z dodatkowymi akcesoriami, np. do ubijania piany, siekania, kruszenia lodu i rozdrabniania orzechów. Jednak używanie stopki ma też minusy, pracuje tylko, gdy trzymamy wciśnięty przycisk, co przy dłuższym używaniu może być nieco męczące.
Zobacz także: Kuchenka gazowa z gazowym piekarnikiem – jaką wybrać?
Osoby, które lubią przygotowywać domowe koktajle powinny wybrać rozdrabniacz stojący (kielichowy) wyposażony w kielich, który zapobiega rozchlapywaniu jedzenia na zewnątrz. W tym przypadku ważna jest pojemność kielicha, optymalną pracę zapewni nam pojemnik 0,6 litra. Zamiast kielicha możemy wybrać końcówkę do miksowania, umożliwia ona zmiksowanie jednorazowo większej ilości jedzenia niż w kielichu. Znajdziemy też modele, które mają nakładkę do przecierania warzyw i owoców, szczególnie przydaje się do przyrządzania jedzenia dla małych dzieci.
Miksery
Mikser występują w dwóch podstawowych rodzajach, jako mikser stacjonarny z misą i z końcówkami mocowanymi na stałe lub jako robot ręczny w postaci korpusu, do którego dołączamy wymienne końcówki. Osoby, które cenią swój czas mogą kupić mikser z obrotową misą, dodajemy wszystkie składniki, a mikser sam wyrabia za nas ciasto. Oczywiście nie w każdym przypadku jest to możliwe, ale zawsze mamy wolne ręce i możemy na chwilę odejść od miksera, np. po pozostałe składniki, bez konieczności wyłączania go – z pewnością ułatwia to pracę. Misy mają 2–3 litry pojemności, wykonywane są z różnych materiałów, z tworzywa sztucznego lub ze stali, przy czym te drugie są zdecydowanie bardziej trwałe. Również końcówki znajdujące się w zestawie z mikserem mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub ze stali i podobnie jak w przypadku misy, stalowe będą nam służyły dłużej. Można je też myć w zmywarce, czego nie można robić w przypadku elementów plastikowych.
Zobacz także: Urządzenia AGD dla jednej osoby
Moc silnika
REKLAMA
Jednym z najważniejszych parametrów miksera i rozdrabniacza jest moc silnika. Jeśli praca ma być wykonywana długo, a miksowane produkty są gęste lub twarde, potrzebujemy silnika o dużej mocy. Miksery mają moce od 250 W do 450 W, natomiast rozdrabniacze mają większą moc, od 300 W do 600 W, co oznacza, że są wydajniejsze. Miksery mające moc silnika poniżej 400 W wymieszają jedynie ciasto i zmiksują tylko miękkie produkty.
Wszystkie modele mikserów mają regulację obrotów, niektóre z nich mają dodatkową funkcję turbo, wciśnięcie przycisku umożliwia uzyskanie najwyższych obrotów bez konieczności czekania i przełączania obrotów od najniższych do najwyższych. Stopki nie posiadają regulacji obrotów i choć mają większą moc silnika, mogą okazać się mniej praktyczne, ponieważ np. wiele ciast wymaga rozpoczęcia pracy na niskich obrotach i zwiększania ich w trakcie dodawania kolejnych składników.
Zobacz także: Jak dobrać okap kuchenny?
Dodatkowe funkcje
REKLAMA
Mikser i rozdrabniacz mogą posiadać też różne udogodnienia, warto na nie zwrócić uwagę w czasie wyboru. Niektóre miksery posiadają miejsce, w którym można schować wszystkie akcesoria (większość posiada także miejsce, w którym można schować zwinięty kabel), dzięki temu nie trzeba ich szukać w razie potrzeby. Przydatna jest też rączka antypoślizgowa, często w czasie pracy mamy mokre lub tłuste ręce, a specjalna guma zapobiegnie wyślizgnięciu się jej z ręki. Miski dołączane do mikserów mogą mieć gumowe nóżki uniemożliwiające jej przesuwanie się w czasie pracy, nie wszystkie je mają, dlatego dobrze jest uwzględnić ten niewielki dodatek w czasie poszukiwań.
Możemy również zwiększyć swoje bezpieczeństwo w czasie pracy z mikserem i kupić taki, który posiada zabezpieczenie przed niekontrolowanym zwolnieniem końcówek, gdy są one używane. Równie przydatne jest także zabezpieczenie przed przegrzaniem się silnika – gdy praca będzie trwała zbyt długo wyłączy się on automatycznie.
Wbrew pozorom miksery i rozdrabniacze mogą posiadać wiele funkcji i ułatwiać nam codzienną pracę w kuchni, dlatego należy dokładnie zapoznać się z możliwościami danego modelu i wybrać ten, który będzie uwzględniał nasze potrzeby.
Zobacz także: AGD w stylu retro: GALERIA
REKLAMA
REKLAMA