REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kuchenka gazowa z gazowym piekarnikiem – jaką wybrać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Redakcja Dom
Kuchenka. Fot. Fotolia
Kuchenka. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kuchenka gazowa z piekarnikiem gazowym ma wielu zwolenników, głównie ze względu na niski koszt eksploatacji. Poszczególne kuchenki nieco się różnią między sobą. Jaki model wybrać? Na co trzeba zwrócić uwagę?

Kuchnie gazowe z gazowym piekarnikiem

Jeśli dużo gotujemy i pieczemy warto zastanowić się nad kupnem kuchenki gazowej z gazowym piekarnikiem, te produkty są tańsze i ich eksploatacja jest mniej kosztowna. Może być podłączona go gazu ziemnego i do butli (propan-butan), drugi wariant wymaga wymiany dysz przez osoby do tego uprawnione (dysze nie zawsze są sprzedawane w komplecie z kuchenką, więc jeśli interesuje nas właśnie ten wariant warto to sprawdzić przed kupnem). Kuchnie gazowe standardowo mają cztery palniki i ruszt, na którym stawiamy garnki.

REKLAMA

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Kuchnia z piekarnikiem gazowym może stać tylko w pomieszczeniach z dobrą wentylacją, co oznacza, że należy unikać stawiania jej w małych kuchniach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak wybrać lodówkę?

Płyta gazowa

W czasie wyboru kuchenki warto zwrócić uwagę na funkcje płyty grzewczej i rozkład palników. Mogą one być różnie rozmieszczone, np. największy palnik może być z prawej lub z lewej strony, dlatego powinniśmy uwzględnić nasze przyzwyczajenia,. Najczęściej kuchenki mają jeden mały palnik, jeden duży i dwa średnie. Można też znaleźć kuchenki z niestandardowymi palnikami, mające podwójną koronę bądź potrójną, zalecane są w sytuacjach, gdy chcemy bardzo szybko zagrzać jedzenie w dużym garnku. Takie palniki mają większą moc, która uzyskiwana jest za pomocą płomieni tworzących koncentryczne pierścienie. Oprócz tego można spotkać też owalne palniki i specjalne palniki do przygotowywania ryb.

Zobacz także: Oryginalne zlewozmywaki granitowe


REKLAMA

Płyta gazowe mogą być: szklane, emaliowane, ceramiczne i stalowe. Rodzaj materiału ma wpływ na cenę (najdroższa jest płyta ceramiczna) i estetykę urządzenia, natomiast nie mówi nic o jakości wykończenia – wszystkie są równie trwałe.

Warto też zwrócić uwagę na zapalarkę, większość kuchenek ma ją wbudowaną, zapalanie może odbywać się automatycznie, równocześnie z odkręcaniem gazu lub może być konieczne użycie dodatkowego przycisku. Automatyczne rozwiązanie jest dużo bardziej funkcjonalne.

Zobacz także: Oryginalne zlewozmywaki granitowe

Ruszt nad palnikiem

Kuchenki mają też różne ruszty, jeden dla wszystkich palników, dwuczęściowy i po jednym dla każdego palnika. Jednoczęściowy ruszt myje się najtrudniej ze względu na jego rozmiar, dwuczęściowe mieszczą się nawet w zmywarce i do czyszczenia można zdjąć tylko połowę rusztu, czyli nie trzeba zdejmować wszystkich garnków – takie rozwiązanie jest bardziej funkcjonalne.

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Ruszty mogą być wykonane z emalii lub z żeliwa – lepszej jakości są ruszty żeliwne, są cięższe, więc się nie przesuwają, dłużej utrzymują ciepło i są trwalsze. Niestety są też nieco droższe, ale nie są to astronomiczne kwoty.

Piekarnik gazowy

Piekarniki gazowe grzeją tylko od dołu, co może utrudniać, a nawet uniemożliwiać przygotowanie niektórych potraw. Nie są też wyposażane w funkcje samooczyszczania, czyli trudniej jest utrzymać je w czystości. Nie posiadają również dodatkowych funkcji i mają mniejszy zakres temperatury od piekarnika elektrycznego. Są dostępne na rynku modele piekarników gazowych z grillem (opiekaczem), jest to grzałka o dużej mocy umiejscowiona w górnej części piekarnika. Daje to możliwość szybkiego opiekania jedzenia bez potrzeby ogrzewania całego piekarnika, dzięki temu zmniejszamy rachunek za gaz.

Zobacz także: Lodówki wolnostojące: GALERIA


Istotnym elementem wyposażenia piekarnika są prowadnice – po nich przesuwają się blachy do pieczenia. Standardowo prowadnice są integralną częścią wewnętrznych ścianek piekarnika, nie można ich wymontować, blachy przesuwają się dość ciężko i nie są stabilne, gdy je wysuniemy, oprócz tego po jakimś czasie emalia się rysuje. Inne rozwiązanie to metalowe prowadnice, zakleszcza się w nich blachę, można łatwo ją przesuwać, a metalowe elementy można wyjąć do mycia. Rzadszym, ale praktycznym rozwiązaniem są prowadnice teleskopowe, wystarczy delikatnie je pociągnąć, a same wysuną się z piekarnika razem z blachą, przy czym zachowują swoją pozycję i nie wyginają się.

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Dodatkowe funkcje i wyposażenie

Przydatną funkcją w kuchenkach jest wbudowany w główny panel zegar i minutnik. Kuchenki są wyposażane w zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu – po zgaśnięciu płomienia gaz jest automatycznie odłączany.

Jeśli w naszym domu są małe dzieci warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia kuchenki: blokadę chroniącą przed przypadkowym uruchomieniem i chłodne drzwi piekarnika (nie nagrzewają się w czasie pieczenia powyżej 50°C).

Przydatna jest też pokrywa płyty grzewczej – może być szklana lub emaliowana, chroni ścianę przed zabrudzeniem i nadmiernym nagrzewaniem się.

Zobacz także: Przydatne urządzenia kuchenne

Rozmiar

REKLAMA

Spośród kuchni wolnostojących, także tych do zabudowy, mamy do wyboru dwie standardowe wielkości, 50 cm lub 60 cm szerokości, pozostałe wymiary są zawsze takie same i wynoszą 60 cm głębokości 85 cm wysokości. Są one najpopularniejsze i najłatwiej dostępne na polskim rynku, można je bez problemu kupić w sklepach ze sprzętem AGD.

Szersza kuchenka jest zalecana dla osób, które dużo gotują i pieką, dodatkowe 10 cm daje większą swobodę równoczesnego gotowania na wszystkich palnikach. Większa szerokość oznacza także większy piekarnik. Nie zmienia się natomiast liczba palników.

Oczywiście, jeśli uważamy, że cztery palniki i 60 cm to dla nas za mało możemy też poszukać kuchenki o szerokości 100 cm, jest to trudniejsze zadanie, ale jest możliwe.

Większość kuchenek w Polsce sprzedawana jest w kolorze białym lub inox – czyli w kolorze stali, rzadziej można spotkać kuchenki w innym kolorze, choć zdarzają się też brązowe i kremowe.

Zobacz także: Jak wybrać zmywarkę?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA