REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kuchenka gazowa z gazowym piekarnikiem – jaką wybrać?

Redakcja Dom
Kuchenka. Fot. Fotolia
Kuchenka. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kuchenka gazowa z piekarnikiem gazowym ma wielu zwolenników, głównie ze względu na niski koszt eksploatacji. Poszczególne kuchenki nieco się różnią między sobą. Jaki model wybrać? Na co trzeba zwrócić uwagę?

Kuchnie gazowe z gazowym piekarnikiem

Jeśli dużo gotujemy i pieczemy warto zastanowić się nad kupnem kuchenki gazowej z gazowym piekarnikiem, te produkty są tańsze i ich eksploatacja jest mniej kosztowna. Może być podłączona go gazu ziemnego i do butli (propan-butan), drugi wariant wymaga wymiany dysz przez osoby do tego uprawnione (dysze nie zawsze są sprzedawane w komplecie z kuchenką, więc jeśli interesuje nas właśnie ten wariant warto to sprawdzić przed kupnem). Kuchnie gazowe standardowo mają cztery palniki i ruszt, na którym stawiamy garnki.

REKLAMA

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Kuchnia z piekarnikiem gazowym może stać tylko w pomieszczeniach z dobrą wentylacją, co oznacza, że należy unikać stawiania jej w małych kuchniach.

Zobacz także: Jak wybrać lodówkę?

Płyta gazowa

W czasie wyboru kuchenki warto zwrócić uwagę na funkcje płyty grzewczej i rozkład palników. Mogą one być różnie rozmieszczone, np. największy palnik może być z prawej lub z lewej strony, dlatego powinniśmy uwzględnić nasze przyzwyczajenia,. Najczęściej kuchenki mają jeden mały palnik, jeden duży i dwa średnie. Można też znaleźć kuchenki z niestandardowymi palnikami, mające podwójną koronę bądź potrójną, zalecane są w sytuacjach, gdy chcemy bardzo szybko zagrzać jedzenie w dużym garnku. Takie palniki mają większą moc, która uzyskiwana jest za pomocą płomieni tworzących koncentryczne pierścienie. Oprócz tego można spotkać też owalne palniki i specjalne palniki do przygotowywania ryb.

Zobacz także: Oryginalne zlewozmywaki granitowe


REKLAMA

Płyta gazowe mogą być: szklane, emaliowane, ceramiczne i stalowe. Rodzaj materiału ma wpływ na cenę (najdroższa jest płyta ceramiczna) i estetykę urządzenia, natomiast nie mówi nic o jakości wykończenia – wszystkie są równie trwałe.

Warto też zwrócić uwagę na zapalarkę, większość kuchenek ma ją wbudowaną, zapalanie może odbywać się automatycznie, równocześnie z odkręcaniem gazu lub może być konieczne użycie dodatkowego przycisku. Automatyczne rozwiązanie jest dużo bardziej funkcjonalne.

Zobacz także: Oryginalne zlewozmywaki granitowe

Ruszt nad palnikiem

Kuchenki mają też różne ruszty, jeden dla wszystkich palników, dwuczęściowy i po jednym dla każdego palnika. Jednoczęściowy ruszt myje się najtrudniej ze względu na jego rozmiar, dwuczęściowe mieszczą się nawet w zmywarce i do czyszczenia można zdjąć tylko połowę rusztu, czyli nie trzeba zdejmować wszystkich garnków – takie rozwiązanie jest bardziej funkcjonalne.

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Ruszty mogą być wykonane z emalii lub z żeliwa – lepszej jakości są ruszty żeliwne, są cięższe, więc się nie przesuwają, dłużej utrzymują ciepło i są trwalsze. Niestety są też nieco droższe, ale nie są to astronomiczne kwoty.

Piekarnik gazowy

Piekarniki gazowe grzeją tylko od dołu, co może utrudniać, a nawet uniemożliwiać przygotowanie niektórych potraw. Nie są też wyposażane w funkcje samooczyszczania, czyli trudniej jest utrzymać je w czystości. Nie posiadają również dodatkowych funkcji i mają mniejszy zakres temperatury od piekarnika elektrycznego. Są dostępne na rynku modele piekarników gazowych z grillem (opiekaczem), jest to grzałka o dużej mocy umiejscowiona w górnej części piekarnika. Daje to możliwość szybkiego opiekania jedzenia bez potrzeby ogrzewania całego piekarnika, dzięki temu zmniejszamy rachunek za gaz.

Zobacz także: Lodówki wolnostojące: GALERIA


Istotnym elementem wyposażenia piekarnika są prowadnice – po nich przesuwają się blachy do pieczenia. Standardowo prowadnice są integralną częścią wewnętrznych ścianek piekarnika, nie można ich wymontować, blachy przesuwają się dość ciężko i nie są stabilne, gdy je wysuniemy, oprócz tego po jakimś czasie emalia się rysuje. Inne rozwiązanie to metalowe prowadnice, zakleszcza się w nich blachę, można łatwo ją przesuwać, a metalowe elementy można wyjąć do mycia. Rzadszym, ale praktycznym rozwiązaniem są prowadnice teleskopowe, wystarczy delikatnie je pociągnąć, a same wysuną się z piekarnika razem z blachą, przy czym zachowują swoją pozycję i nie wyginają się.

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Dodatkowe funkcje i wyposażenie

Przydatną funkcją w kuchenkach jest wbudowany w główny panel zegar i minutnik. Kuchenki są wyposażane w zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu – po zgaśnięciu płomienia gaz jest automatycznie odłączany.

Jeśli w naszym domu są małe dzieci warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia kuchenki: blokadę chroniącą przed przypadkowym uruchomieniem i chłodne drzwi piekarnika (nie nagrzewają się w czasie pieczenia powyżej 50°C).

Przydatna jest też pokrywa płyty grzewczej – może być szklana lub emaliowana, chroni ścianę przed zabrudzeniem i nadmiernym nagrzewaniem się.

Zobacz także: Przydatne urządzenia kuchenne

Rozmiar

REKLAMA

Spośród kuchni wolnostojących, także tych do zabudowy, mamy do wyboru dwie standardowe wielkości, 50 cm lub 60 cm szerokości, pozostałe wymiary są zawsze takie same i wynoszą 60 cm głębokości 85 cm wysokości. Są one najpopularniejsze i najłatwiej dostępne na polskim rynku, można je bez problemu kupić w sklepach ze sprzętem AGD.

Szersza kuchenka jest zalecana dla osób, które dużo gotują i pieką, dodatkowe 10 cm daje większą swobodę równoczesnego gotowania na wszystkich palnikach. Większa szerokość oznacza także większy piekarnik. Nie zmienia się natomiast liczba palników.

Oczywiście, jeśli uważamy, że cztery palniki i 60 cm to dla nas za mało możemy też poszukać kuchenki o szerokości 100 cm, jest to trudniejsze zadanie, ale jest możliwe.

Większość kuchenek w Polsce sprzedawana jest w kolorze białym lub inox – czyli w kolorze stali, rzadziej można spotkać kuchenki w innym kolorze, choć zdarzają się też brązowe i kremowe.

Zobacz także: Jak wybrać zmywarkę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    REKLAMA

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    REKLAMA