REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wyposażenie pokoju wpływa na dziecko?

Subskrybuj nas na Youtube
Pokój dziecka. Fot. IKEA Katowice
Pokój dziecka. Fot. IKEA Katowice
IKEA Katowice

REKLAMA

REKLAMA

Wyposażenie pokoju w zasadniczy sposób wpływa na rozwój osobowości dziecka. Na początku to rodzice decydują o tym, jakie elementy wyposażenia pojawią się w pokoju dziecka. Warto wyposażyć pokój w elementy pobudzające kreatywność.

Elementy wyposażenia w pokoju dziecka powinny być różnorodne, ponieważ dziecko nie rozpoznaje świadomie swoich zainteresowań. To zadanie należy do rodziców, jednak często zdarza się, że aranżujemy pokój zgodnie z naszymi oczekiwaniami i zapominamy, że to nie my będziemy w nim mieszkać. Ważne jest, żeby na początku podsuwać dziecku różne możliwości, będzie samo, stopniowo poznawać, które staną się dla niego ważne. Istotne jest też to, żeby zapewnić dziecku wiele różnorodnych bodźców.

REKLAMA

Badania przeprowadzone przez specjalistów wykazały, że 73% dzieci woli się bawić niż oglądać telewizję. Niestety rzeczywistość pokazuje, że dzieci mają za mało atrakcji, więc się nudzą, a jak się nudzą to oglądają telewizję, co niekorzystnie wpływa na ich rozwój.

Zobacz także: Tematyczny pokój dziecka: GALERIA

– Pokój dziecka powinien być nie tylko miejscem, w którym przechowujemy zabawki, i w którym dziecko śpi. To powinno być miejsce, które rozwija kreatywność, bawi, edukuje, a przede wszystkim wciąga w aktywną zabawę. Dlatego oprócz łóżka, regałów i maskotek, w pokoju powinny znaleźć się specjalne zabawki i akcesoria sprzyjające rozwojowi dziecka – mówi Magdalena Nawrot, dekorator z IKEA Katowice.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alternatywa dla telewizora

REKLAMA

Dane opracowane przez Interactive Research Center wykazują, że 60% dzieci ogląda telewizję przez kilka godzin codziennie. Jest to spowodowane prozaiczną sprawą, czyli nudą. Żeby dziecko nie było zmuszone do ciągłego korzystania z telewizora należy go zainteresować czymś innym.

– W wielu pokojach TV znajduje się w centralnym miejscu. Rządzi ekran, konsola do gier, DVD. Pokój natomiast traktuje się nie jako miejsce zabawy, edukacji i rozwoju, a kino lub przechowalnię zabawek. Zmiana tego podejścia, może sprawić, że dziecko znudzi się telewizorem, a zainteresuje się swoją pasją. Jesteśmy to w stanie zrobić, odpowiednio wyposażając wnętrze – tłumaczy Nawrot.

Eksperci radzą, żeby urządzając pokój dziecka stworzyć w nim prawdziwy plac zabaw, który stymuluje wyobraźnię malucha, a także wspiera jego rozwój na każdym etapie.

– Każdy pokój dla dziecka powinien mieć kącik plastyczny, w którym rządzić będą bele papieru, farby, kredki, tablice, plastelina. Taki kącik nie tylko zajmie czas dziecku, będzie także wspierał jego rozwój. Rysowanie poprawia bowiem koordynację dziecka, rozwija wyobraźnie. Akcesoria plastyczne mogą pojawić się już w pokoju 2-3 latka, stwarzając mu możliwość malowania rękami. Stopniowo do kącika mogą być wprowadzane nowe elementy np. tablica i kreda lub stelaże do malowania na płótnie. Dzieciom można także dawać do malowania papierowe lampy czy kawałki materiału. Domowe zajęcia plastyczne sprawią, że dzieci rozwiną umiejętności, przydatne między innymi podczas nauki pisania. Maluchy nauczą się także koncentracji i skupienia – mówi Nawrot.

Wszystkie rysunki dziecka warto wyeksponować w postaci wystawy.

– Zamknięcie kilku rysunków w antyramach lub ramkach i powieszenie w pokoju, a także w innych pomieszczeniach w domu sprawi, że dziecko nabierze pewności siebie, będzie miało także motywację do dalszego malowania. Pochwali się członkom rodziny nowymi pracami. Takie prace można także postawić na specjalnych półkach montowanych wzdłuż całej ściany – radzi Nawrot.

Zobacz także: Pokój dla dziewczynki


Co zamiast malowania

Malowanie może nie zainteresować każdego dziecka, dorośli też nie lubią wszystkich form spędzania czasu, dlatego nie zmuszajmy go do tego, tylko zaproponujmy coś innego. Podstawowym elementem wyposażenia pokoju dziecka powinien być fotel obrotowy. Kręcenie się na fotelu ma wpływ na kształtowanie równowagi dziecka, co w przyszłości przekłada się na łatwość uczenia się. Pozornie taki fotel to zwykły mebel, a w rzeczywistości może ochronić dziecko przed potencjalnymi problemami w szkole, przed chorobą lokomocyjną, przed lękiem wysokości i co ciekawe przyspiesza też zdobycie umiejętności chodzenia po schodach.

Zobacz także: Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

– Pokój malucha powinien wspierać jego rozwój od najmłodszych lat. Rodzice są w stanie mu w tym pomóc poprzez jego właściwe urządzenie. W takim pokoju, sprzyjającym rozwojowi i zabawie oprócz obrotowego fotela, powinny znaleźć się huśtawki, konie na biegunach czy piłki. Oprócz tego także inne meble np. sofę powinniśmy wykorzystywać do poznawania przez dziecko świata. Dobrze jest stworzyć także dziecku, zwłaszcza 7-latkowi specjalny kącik do odrabiania lekcji, odpowiednio oświetlony – tłumaczy ekspert IKEA Katowice.

Fot. IKEA Katowice

Wyposażenie pokoju dziecka może mieć zastosowanie edukacyjne. Piłki uczą koordynacji, wszelkiego rodzaju gry i zabawy w grupie uczą działania według zasad i zdrowej, uczciwej rywalizacji. Zabawki zmuszające dzieci do ruchu, np. łoś na biegunach, pozytywnie wpływa na ścięgna i mięśnie dziecka, co z kolei ułatwi potem naukę jazdy na rowerze, a w dalszej przyszłości jazdy samochodem. Ale pokój dziecka to nie tylko zabawki, lecz także praktyczne elementy wyposażenia pokoju – lampka powieszona nad łóżkiem może przyczynić się do chęci czytania przed snem. Dobry wpływ na rozwój dziecka ma również huśtawka, ale nie zawsze mamy na nią miejsce w mieszkaniu.

Fot. IKEA Katowice

– Zamiast huśtawki możemy dziś w prosty sposób zamontować wiszące siedzisko. Dzięki niemu dziecko rozwija koordynację ruchową podczas wychylania się w przód i w tył. Ponad to taka zabawa pozwala dzieciom zebrać i przetworzyć wrażenia wzrokowe, słuchowe, smakowe. Bawiąc się także w siedzisku maluchy uczą się poruszać rękami i nogami bez konieczności patrzenia na nie – mówi Nawrot.

A co z bałaganem?

Okazuje się, że nakłanianie dziecka do utrzymywania porządku w pokoju ma nie tylko aspekt estetyczny. Porządek ułatwia koncentrację na konkretnym zadaniu.

– Im większy w pokoju panuje bałagan, tym bardziej dziecko zniechęca się do przebywania w nim. Przyciąga go za to telewizor w salonie. Dobra organizacja pokoju, jest w stanie zatrzymać w nim dziecko. Pomocne w tym są wszelkiego typu pudełka z przykrywką, pojemniki czy płócienne worki, w których przechowujemy drobiazgi. Większe zabawki można schować np. w siatkowych półkach, które rozpinamy od sufitu aż do podłogi lub w dużych pojemnikach, chowanych pod łóżkiem lub na regałach – wyjaśnia dekoratorka.

Źródło: IKEA Katowice

Zobacz także: Pokój małego kibica: GALERIA

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA