REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wyposażenie pokoju wpływa na dziecko?

Subskrybuj nas na Youtube
Pokój dziecka. Fot. IKEA Katowice
Pokój dziecka. Fot. IKEA Katowice
IKEA Katowice

REKLAMA

REKLAMA

Wyposażenie pokoju w zasadniczy sposób wpływa na rozwój osobowości dziecka. Na początku to rodzice decydują o tym, jakie elementy wyposażenia pojawią się w pokoju dziecka. Warto wyposażyć pokój w elementy pobudzające kreatywność.

Elementy wyposażenia w pokoju dziecka powinny być różnorodne, ponieważ dziecko nie rozpoznaje świadomie swoich zainteresowań. To zadanie należy do rodziców, jednak często zdarza się, że aranżujemy pokój zgodnie z naszymi oczekiwaniami i zapominamy, że to nie my będziemy w nim mieszkać. Ważne jest, żeby na początku podsuwać dziecku różne możliwości, będzie samo, stopniowo poznawać, które staną się dla niego ważne. Istotne jest też to, żeby zapewnić dziecku wiele różnorodnych bodźców.

REKLAMA

Badania przeprowadzone przez specjalistów wykazały, że 73% dzieci woli się bawić niż oglądać telewizję. Niestety rzeczywistość pokazuje, że dzieci mają za mało atrakcji, więc się nudzą, a jak się nudzą to oglądają telewizję, co niekorzystnie wpływa na ich rozwój.

Zobacz także: Tematyczny pokój dziecka: GALERIA

– Pokój dziecka powinien być nie tylko miejscem, w którym przechowujemy zabawki, i w którym dziecko śpi. To powinno być miejsce, które rozwija kreatywność, bawi, edukuje, a przede wszystkim wciąga w aktywną zabawę. Dlatego oprócz łóżka, regałów i maskotek, w pokoju powinny znaleźć się specjalne zabawki i akcesoria sprzyjające rozwojowi dziecka – mówi Magdalena Nawrot, dekorator z IKEA Katowice.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alternatywa dla telewizora

REKLAMA

Dane opracowane przez Interactive Research Center wykazują, że 60% dzieci ogląda telewizję przez kilka godzin codziennie. Jest to spowodowane prozaiczną sprawą, czyli nudą. Żeby dziecko nie było zmuszone do ciągłego korzystania z telewizora należy go zainteresować czymś innym.

– W wielu pokojach TV znajduje się w centralnym miejscu. Rządzi ekran, konsola do gier, DVD. Pokój natomiast traktuje się nie jako miejsce zabawy, edukacji i rozwoju, a kino lub przechowalnię zabawek. Zmiana tego podejścia, może sprawić, że dziecko znudzi się telewizorem, a zainteresuje się swoją pasją. Jesteśmy to w stanie zrobić, odpowiednio wyposażając wnętrze – tłumaczy Nawrot.

Eksperci radzą, żeby urządzając pokój dziecka stworzyć w nim prawdziwy plac zabaw, który stymuluje wyobraźnię malucha, a także wspiera jego rozwój na każdym etapie.

– Każdy pokój dla dziecka powinien mieć kącik plastyczny, w którym rządzić będą bele papieru, farby, kredki, tablice, plastelina. Taki kącik nie tylko zajmie czas dziecku, będzie także wspierał jego rozwój. Rysowanie poprawia bowiem koordynację dziecka, rozwija wyobraźnie. Akcesoria plastyczne mogą pojawić się już w pokoju 2-3 latka, stwarzając mu możliwość malowania rękami. Stopniowo do kącika mogą być wprowadzane nowe elementy np. tablica i kreda lub stelaże do malowania na płótnie. Dzieciom można także dawać do malowania papierowe lampy czy kawałki materiału. Domowe zajęcia plastyczne sprawią, że dzieci rozwiną umiejętności, przydatne między innymi podczas nauki pisania. Maluchy nauczą się także koncentracji i skupienia – mówi Nawrot.

Wszystkie rysunki dziecka warto wyeksponować w postaci wystawy.

– Zamknięcie kilku rysunków w antyramach lub ramkach i powieszenie w pokoju, a także w innych pomieszczeniach w domu sprawi, że dziecko nabierze pewności siebie, będzie miało także motywację do dalszego malowania. Pochwali się członkom rodziny nowymi pracami. Takie prace można także postawić na specjalnych półkach montowanych wzdłuż całej ściany – radzi Nawrot.

Zobacz także: Pokój dla dziewczynki


Co zamiast malowania

Malowanie może nie zainteresować każdego dziecka, dorośli też nie lubią wszystkich form spędzania czasu, dlatego nie zmuszajmy go do tego, tylko zaproponujmy coś innego. Podstawowym elementem wyposażenia pokoju dziecka powinien być fotel obrotowy. Kręcenie się na fotelu ma wpływ na kształtowanie równowagi dziecka, co w przyszłości przekłada się na łatwość uczenia się. Pozornie taki fotel to zwykły mebel, a w rzeczywistości może ochronić dziecko przed potencjalnymi problemami w szkole, przed chorobą lokomocyjną, przed lękiem wysokości i co ciekawe przyspiesza też zdobycie umiejętności chodzenia po schodach.

Zobacz także: Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

– Pokój malucha powinien wspierać jego rozwój od najmłodszych lat. Rodzice są w stanie mu w tym pomóc poprzez jego właściwe urządzenie. W takim pokoju, sprzyjającym rozwojowi i zabawie oprócz obrotowego fotela, powinny znaleźć się huśtawki, konie na biegunach czy piłki. Oprócz tego także inne meble np. sofę powinniśmy wykorzystywać do poznawania przez dziecko świata. Dobrze jest stworzyć także dziecku, zwłaszcza 7-latkowi specjalny kącik do odrabiania lekcji, odpowiednio oświetlony – tłumaczy ekspert IKEA Katowice.

Fot. IKEA Katowice

Wyposażenie pokoju dziecka może mieć zastosowanie edukacyjne. Piłki uczą koordynacji, wszelkiego rodzaju gry i zabawy w grupie uczą działania według zasad i zdrowej, uczciwej rywalizacji. Zabawki zmuszające dzieci do ruchu, np. łoś na biegunach, pozytywnie wpływa na ścięgna i mięśnie dziecka, co z kolei ułatwi potem naukę jazdy na rowerze, a w dalszej przyszłości jazdy samochodem. Ale pokój dziecka to nie tylko zabawki, lecz także praktyczne elementy wyposażenia pokoju – lampka powieszona nad łóżkiem może przyczynić się do chęci czytania przed snem. Dobry wpływ na rozwój dziecka ma również huśtawka, ale nie zawsze mamy na nią miejsce w mieszkaniu.

Fot. IKEA Katowice

– Zamiast huśtawki możemy dziś w prosty sposób zamontować wiszące siedzisko. Dzięki niemu dziecko rozwija koordynację ruchową podczas wychylania się w przód i w tył. Ponad to taka zabawa pozwala dzieciom zebrać i przetworzyć wrażenia wzrokowe, słuchowe, smakowe. Bawiąc się także w siedzisku maluchy uczą się poruszać rękami i nogami bez konieczności patrzenia na nie – mówi Nawrot.

A co z bałaganem?

Okazuje się, że nakłanianie dziecka do utrzymywania porządku w pokoju ma nie tylko aspekt estetyczny. Porządek ułatwia koncentrację na konkretnym zadaniu.

– Im większy w pokoju panuje bałagan, tym bardziej dziecko zniechęca się do przebywania w nim. Przyciąga go za to telewizor w salonie. Dobra organizacja pokoju, jest w stanie zatrzymać w nim dziecko. Pomocne w tym są wszelkiego typu pudełka z przykrywką, pojemniki czy płócienne worki, w których przechowujemy drobiazgi. Większe zabawki można schować np. w siatkowych półkach, które rozpinamy od sufitu aż do podłogi lub w dużych pojemnikach, chowanych pod łóżkiem lub na regałach – wyjaśnia dekoratorka.

Źródło: IKEA Katowice

Zobacz także: Pokój małego kibica: GALERIA

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA