Bezpieczny pokój dziecięcy
REKLAMA
REKLAMA
Na samym początku, zanim zajmiemy się urządzaniem pokoiku, powinniśmy zwrócić uwagę na ściany, podłogi i okna. Farby ścienne, jakimi chcemy pomalować pokój powinny być ekologiczne i minimalizujące ryzyko wystąpienia alergii. Warto zwrócić uwagę na to czy posiadają atesty i rekomendacje, np. PTA – Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, które gwarantuje, że w przebadanych emaliach nie ma substancji uczulających, w tym amoniaku ani rozpuszczalników.
REKLAMA
REKLAMA
Następnie powinniśmy zabezpieczyć okna tak, żeby dziecko nie mogło ich samo otworzyć. Możemy wybrać klamki otwierane za pomocą kluczyka lub zaopatrzyć się w specjalne ograniczniki, które umożliwiają otwarcie okna tylko do pewnego stopnia.
Podłogi najlepiej wyłożyć wykładziną lub dywanem z gumowym spodem. Należy zrezygnować z paneli czy parkietów, gdyż dziecko może się na nich bardzo łatwo poślizgnąć, lub jeśli nie chcemy rezygnować z takiej podłogi to warto położyć na niej antypoślizgowe maty.
Nie możemy zapomnieć także o zabezpieczeniu gniazdek elektrycznych plastikowymi zaślepkami i o pochowaniu wszystkich kabli.
Zobacz także: Pokój małego kibica: GALERIA
Kolejnym, bardzo istotnym elementem pokoju dziecięcego są oczywiście meble. Przede wszystkim powinny być pozbawione szklanych elementów i w miarę możliwości ostrych kantów, które w razie uderzenia mogą zrobić dziecku krzywdę. Jeżeli jednak nie udało nam się kupić mebli z zaokrąglonymi brzegami to należy zaopatrzyć się w gumowe nakładki.
REKLAMA
Szuflady i szafki powinny mieć systemy zapobiegające przytrzaśnięciu rączek. Ponadto meble powinny być dostosowane do wzrostu dziecka, żeby nie musiało się wspinać po rzeczy trudno dostępne i mogło korzystać z nich bez pomocy dorosłych. Zabawki, których używa najczęściej, najlepiej umieścić na dolnych półkach albo w specjalnych koszach na zabawki, z których dziecko bez trudu weźmie to czego potrzebuje.
Urządzając pokój dziecka warto pamiętać, żeby znajdowały się w nim tylko niezbędne przedmioty. Należy ograniczyć liczbę szafek, zwłaszcza wiszących, które źle przymocowane mogą spaść w najmniej oczekiwanym momencie. Na półkach nie umieszczać ciężkich elementów dekoracyjnych, książek, które mogą zlecieć na dziecko w momencie kiedy będzie je próbowało ściągnąć. Przede wszystkim jednak nie należy zostawiać dziecka samego i bez opieki, gdyż wówczas nawet najlepiej zabezpieczony pokój nie zapewni dziecku bezpieczeństwa.
Zobacz także: Jak urządzić pokój dla niemowlaka?
REKLAMA
REKLAMA