REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Biblioteka w domu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magda Lehmann
Projektant wnętrz
Domowa biblioteka. Fot. Fotolia
Domowa biblioteka. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Biblioteka w domu jest odzwierciedleniem współczesnego trybu życia. Nasze pasje mogą być z powodzeniem rozwijane w domu, miłośnicy książek mogą stworzyć w nim bibliotekę. Co warto wiedzieć na ten temat?

Biblioteka w domu jest odpowiedzią na potrzeby współczesnego społeczeństwa. Dzisiejszy świat coraz częściej nie wymaga od nas przebywania w biurze – elastyczny czas pracy, telepraca, wolne zawody. Duża część naszego życia zaczęła toczyć się w przestrzeni domowej. Urządzamy ją zatem w taki sposób, żeby spełniała wszystkie nasze potrzeby estetyczno–wizualne oraz te intelektualno–hobbistyczne.

REKLAMA

Po czasach panującego minimalizmu, który wyrzucił z naszej przestrzeni domowej wszystkie zbędne sprzęty, książki i meble, powraca moda na funkcjonalne i przyjazne dla użytkownika rozwiązania dotyczące przechowywania i eksponowania swoich zbiorów. Do łask zatem wróciły domowe biblioteki.

Zobacz także: Oświetlenie biblioteczki

Na bibliotekę z prawdziwego zdarzenia potrzebne jest oddzielne duże pomieszczenie. Przechowywanie książek wymaga nie tylko miejsca, lecz także odpowiednich warunków, przede wszystkim dobrej wentylacji i odpowiedniego oświetlenia światłem dziennym i sztucznym. W pomieszczeniu należy zapewnić dobry dostęp do książek wszystkim domownikom – należy uwzględnić ich wzrost. Ułatwi to odpowiednia wysokość regałów lub specjalne drabinki. Warto jednocześnie zadbać o same książki – jeżeli postawimy je w przeszklonych regałach, nie będą się kurzyły i posłużą kolejnym pokoleniom. Dobrze zaprojektowana biblioteka jest miejscem wyciszenia i azylem dla domowników, ale również niepowtarzalnym tłem dla spotkań z przyjaciółmi lub z partnerami biznesowymi.

Zobacz także: Feng shui: układanie książek

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby dbające o swój wizerunek często decydują się na założenie biblioteki, żeby podnieść prestiż własnego domu.

Współcześnie domowa biblioteka kojarzy się przede wszystkim z prywatnym księgozbiorem. Zazwyczaj ze względu na ograniczenia powierzchniowe nie spoczywa on już w oddzielnym, specjalnie dla niego przeznaczonym pomieszczeniu, ale w salonie, w sypialni, a często nawet w korytarzu lub w przedpokoju. Słowo biblioteka oznacza również mebel, który funkcjonalnie i estetycznie mieści nasz księgozbiór.

Zobacz także: Podpórki do książek: GALERIA

REKLAMA

Można taką bibliotekę umieścić na antresoli lub połączyć z salonem przeszklonymi drzwiami. Nie zawsze jednak da się wygospodarować osobne pomieszczenie. Często minibiblioteka znajduje się w salonie, w gabinecie bądź w pokoju z komputerem. Przyzwyczailiśmy się już do telewizora w salonie, podobnie może być z regałami wypełnionymi po brzegi książkami.

Nawet korytarz można zmienić w bibliotekę. Półki nie zajmują dużo miejsca, wystarczy, aby miały głębokość ok. 30 centymetrów. Należy tylko uważać na kolory, bo księgozbiór sam w sobie jest rozmaity. Broszury i gazety możemy umieścić w pudłach dobranych kolorystycznie do reszty wnętrza, unikniemy wtedy wrażenia nieporządku. Nie upychajmy książek na półkach, ale układajmy je z pewnym „ oddechem” – aby pomieszczenie nie sprawiało wrażenia zagraconego. Dobrze będzie zostawić wolne miejsce na półkach i postawić pomiędzy książkami zdjęcia lub rzeźbę.

Zobacz także: Podpórki do książek jako dekoracje

W naszej bibliotece nie powinno zabraknąć wygodnego fotela, w którym z przyjemnością zagłębimy się w lekturze, a także biurka, przy którym możemy pracować i sporządzać notatki. Najwygodniejszy jest fotel obrotowy, który powinien mieć dość krótkie poręcze pod łokcie. Pożądana jest także możliwość regulacji wysokości. Warto też zadbać o zabezpieczenie drewnianej podłogi. Biurko powinno być odpowiedniej wielkości, raczej masywne i dostojne. Kolorystyka i materiały dopasowane do całości wnętrza.

Zobacz także: Miejsce na książki w gabinecie

Obserwujemy dwa nurty w projektowaniu bibliotek – nawiązujące również do panujących trendów w projektowaniu wnętrz. Jeden z nich to nowoczesne, symetryczne regały na książki stanowiące niezauważalne podziały i zlewające się kolorystycznie ze ścianami. Drugi to klasyczny, szlachetny i nawiązujący stylistycznie do bibliotek angielskich. Te meble z litego drewna o klasycznych, szlachetnych formach, robione są specjalnie na wymiar naszych pokojów. Ich forma nigdy się nie starzeje i doskonale łączy się z nowoczesnością.

Zobacz także: 5 pomysłów na domową biblioteczkę

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA