REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Komputer. Fot. Art De Vivre
Komputer. Fot. Art De Vivre
Art De Vivre

REKLAMA

REKLAMA

Historia komputera wbrew pozorom nie zaczęła się w XX wieku. Początek historii komputera sięga aż do 3000 roku p.n.e. – wtedy wynaleziono abakus, czyli pierwsze liczydło. Swój wkład w ten proces mają też wielcy filozofowie, m.in. Pascal, Leibniz i Babbage. Jak to wyglądało na przestrzeni lat?

Historia komputera w bardziej znanej nam postaci rzeczywiście zaczyna się kształtować w XX wieku. Jednak trzeba pamiętać o pierwszych próbach usprawnienia ludzkiego życia. Pierwsze komputery były ogromne, ich wielkość porównuje się do powierzchni kilku pokoi. Według niektórych teorii protoplastą wszystkich komputerów było Z3 stworzone w 1941 roku przez Niemca Konrada Zuse. Inni zaś wskazują na elektromechaniczne urządzenie zwane Automatic Sequence Controlled Calculators, działające dzięki programowi zapisanemu na dziurkowanej taśmie.

REKLAMA

Zobacz także: Notebook – poręczny i użyteczny

REKLAMA

W 1943 roku brytyjscy naukowcy stworzyli komputer lampowy, którego celem było złamanie szyfru polskiej maszyny szyfrującej Enigmy. Jednak pierwszy duży projekt powstał w tym samy roku na Uniwersytecie Pensylwańskim, znany jest pod nazwą ENIAC, wykorzystywany był aż do 1955 roku, również był stosowany przez wojsko. Jednak pierwsza seryjna produkcja komputerów rozpoczęła się 1948 roku, możliwa była dzięki wynalezieniu tranzystora. Wtedy też wprowadzona została nowa jednostka miary, czyli bit. Rok później powstało kilka projektów, EDSAC na Uniwersytecie w Cambridge, BINAC, UNIVAC w USA i EDVAC – wykorzystywany przez amerykańską armię. Nad opracowaniem komputera zajmowano się również poza Stanami Zjednoczonymi, w 1950 roku Rosjanie stworzyli MESM. W latach 50-tych zaczęto używać komputerów w codziennym życiu, na razie jednak tylko w urzędach. W 1958 roku doczekaliśmy się także komputera wykonanego przez polskich naukowców, o wdzięcznej nazwie XYZ. Kolejny polski projekt pojawił się dwa lata później, był to komputer o nazwie ODRA 1001, w 1964 zastąpiony został przez ODRĘ 1003. Na tym etapie zaczęto dostrzegać potrzebę pomniejszenia komputera.

Pierwsze małe komputery powstały w latach 70-tych, mieliśmy też polską wersję. Obniżono koszt produkcji, co wpłynęło na zainteresowanie produktem przez firmy. Natomiast firma IBM zaprezentowała oficjalnie komputer osobisty w 1981 roku. Nawet pracownicy IBM-a nie przypuszczali, że ich przedsięwzięcie spotka się z takim dużym zainteresowaniem, byli gotowy na sprzedaż tylko 2000 sztuk. Do konkurencji produkcyjnej dołączył też tak dobrze nam dzisiaj znany Apple.

Historia komputera kształtowała się przez wiele lat, początkowo sceptycznie podchodzono do tego urządzenia, obecnie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życia bez niego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Notebook czy komputer stacjonarny?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

REKLAMA

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

25%-45% oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym: Pompa ciepła współpracująca z piecem na pellet lub kominkiem na drewno

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA