Zlewozmywak – nie tylko do zmywania
REKLAMA
REKLAMA
Nawet jeżeli posiadamy zmywarkę, zlew jest rzeczą niezbędną w każdej kuchni. Jego wybór, aby pasował do wystroju, był ładny i praktyczny, nie rzeczą łatwą. To, nad czym należy się dłużej zastanowić, to czy wybrany zlewozmywak spełni powierzone mu zadania w danym domu.
REKLAMA
Materiał
Zlewozmywaki najczęściej są wykonane ze stali szlachetnej, ceramiki czy kompozytów (mieszanki naturalnego kamienia i spoiw akrylowych). Dobrze, gdy wybrany przez nas model, posiada powłokę ułatwiającą czyszczenie i zapobiegającą osadzaniu się nieczystości.
Stal jest niezwykle odporna na wszelkiego rodzaju uderzenia, środki czyszczące oraz wysoką temperaturę. Możemy wybrać stalowe zlewozmywaki o powierzchni gładkiej lub fakturowej. Droższe są niewątpliwie zlewy z kompozytu. Materiał ten jest odporny na wszelkie zarysowania i pęknięcia. Występuje w wielu różnych odcieniach. Łatwo zatem dobrać odpowiedni kolor, aby komponował się z blatem i szafkami.
Zlewozmywaki wykonane z ceramiki, cenowo są zbliżone do tych z kompozytu. Ponadto, są wytrzymałe, odporne na zarysowania a ich kolory nie bledną.
Jeżeli szukaliśmy i żaden z dostępnych zlewów nam po prostu nie pasuje, możemy pomyśleć o wykonaniu go na zamówienie. Interesująco prezentują się w kuchni zlewy kamienne, które wraz z blatem stanowią jedną całość. Ułatwia to sprzątanie i mycie blatu.
Zobacz także: Schowki w kuchni: jak wygospodarować miejsce na sprzęt AGD?
Kształty – dla każdego coś innego
Wybór jest bardzo szeroki. Od okrągłych po prostokątne, kwadratowe, narożne z jedną lub dwoma komorami. Praktycznie zawsze znajdziemy zlew, który dostosujemy do własnych potrzeb i wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem są zlewozmywaki z połową komory, w której możemy zamontować, na przykład, maszynkę do mielenia resztek. Wbrew pozorom jest to doskonałe rozwiązanie, gdy nie posiadamy kompostownika i wszystkie naturalne odpadki trafiają do kosza.
Zobacz także: Wyciskarki do soków
Kupując zlewozmywak warto również zastanowić się czy nie będzie nam potrzebny ociekacz. Zajmuje trochę więcej miejsca na blacie, ale może być pomocny przy odkładaniu opłukanych naczyń lub odstawieniu czegoś gorącego.
Zobacz także: Dzbanki do herbaty: GALERIA
Dodatki
Dwukomorowy zlewozmywak może się okazać dość przydatny, jeżeli gotując korzystamy z dużej ilości misek czy garnków. Większy zlew ułatwia również mycie blach do pieczenie, które mogą się nie mieścić w standardowej zmywarce. Poza tym, kilka przedmiotów może ułatwić nam pracę w kuchni. Chociażby odpowiedniej wielkości deska do krojenia, którą możemy położyć na komorze. Wówczas zlewozmywak zmienia się w bardzo wygodne miejsce do krojenia i obierania warzyw, owoców czy obróbki mięsa. Jeżeli dołączymy do tego kratki, sitka, miski i dodatkowe komory z tworzywa, praca w kuchni stanie się łatwiejsza.
Możliwe jest również zakupienie zlewozmywaka wraz ze specjalnym dozownikiem na płyn do mycia naczyń.
Zobacz także: Akcesoria kuchenne na wiosnę: GALERIA
REKLAMA
REKLAMA