Jak dbać o fornir?
REKLAMA
REKLAMA
Fornir to nic innego niż cienkie płyty drewniane powstające w procesie obróbki drewna. Tak pozyskane płyty łączone są w wiązki, z uwzględnieniem kolejności ich powstawania. W ten sposób uzyskuje się pewną ciągłość i odpowiednią kompozycję usłojenia. Wyróżniamy dwa rodzaje forniru: modyfikowany i naturalny. Fornir naturalny w głównej mierze pozyskiwany jest z drewna z naszych lasów. Natomiast fornir modyfikowany pochodzi z plantacji drzew, głównie z rejonu Afryki. Pozyskiwany jest on w sztuczny sposób i dzięki temu jest wizualnie bardziej uporządkowany, ma jednolity kolor, a usłojenie jest bardziej regularne.
REKLAMA
Zobacz także: Nowoczesna meblościanka
Zagrożenie ze strony wody
Podstawowe zagrożenie dla forniru stanowią ciecze. Z tego właśnie względu, w czasie czyszczenia powierzchni z forniru należy ograniczyć używanie wody do minimum. Najlepiej jest posługiwać się delikatnie zwilżoną ściereczką. Unikajmy też używania wszelkiego rodzaju detergentów, zwłaszcza takich o tłustej konsystencji – pozostawią one tłuste plamy, których nie będzie dało się usunąć. Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami czyszczenia przestrzeni wokół siebie w inwazyjny sposób, poszukajmy mleczka przeznaczonego do konserwacji forniru. Zabieg należy wykonywać okrężnymi ruchami, unikając wcierania mleczka, a jedynie delikatnie pocierając. Następnie tak potraktowaną powierzchnie należy dokładnie przetrzeć suchą i czystą ściereczką.
Odpowiednia temperatura i wilgotność
Ważną kwestią we wnętrzach, w których występują meble obłożone fornirem jest odpowiednia temperatura i wilgotność. Optymalna wartość to 20–25 stopni Celsujsza i wilgotność na poziomie 60%, co oznacza, że należy unikać skrajności i nie dopuszczać do zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur.
Dbanie o meble z forniru nie jest ani czasochłonne, ani skomplikowane, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.
Zobacz także: Szafki pod telewizor
REKLAMA
REKLAMA