Luksfery ożywią wnętrze
REKLAMA
REKLAMA
Luksfery można wykorzystać do podziału pomieszczenia poprzez tworzenie ozdobnych ścianek. Niewątpliwa zaletą luksferów jest to, że przepuszczają światło i mogą rozjaśnić niedoświetlone fragmenty domu. Są oraz częściej wykorzystywane w mieszkaniach urządzonych w stylu nowoczesnym. Do niedawna te wykonane ze szkła kształtki kojarzyły się tylko z ponurymi klatkami schodowymi w budynkach z poprzedniej epoki, teraz jednak coraz częściej spotyka się je we wnętrzach eleganckich domów i mieszkań. Ścianki z luksferów stały się modnym sposobem na podział przestrzeni w nowoczesnych wnętrzach, a specjalne systemy ich mocowania pozwalają na zastosowanie luksferów w podłogach i w stropach. Inny sposób na ich wykorzystanie to dekoracja ściany i użycie do uzyskania oryginalnych efektów świetlnych.
REKLAMA
Zobacz także: Decoupage w łazience
Współczesne szklane pustaki niczym nie przypominają przestarzałych elementów, stanowiących często wykończenie budynków wielkopłytowych. Dzisiejsze luksfery są prawdziwym designerskim pomysłem na wnętrze.
REKLAMA
Najważniejszym zastosowaniem lukserów jest doświetlenie wnętrz pozbawionych okien przy wykorzystaniu światła z sąsiedniego pomieszczenia, które przenika przez szklaną ścianę. To rozwiązanie jest idealne w przypadku ciemnych kuchni, jakie często występują w małych mieszkaniach w blokach. Dzięki luksferom możemy korzystać w kuchni ze światła z sąsiadującego pokoju. Ten sposób na wykorzystanie zalet luksferów nie jest jedyny, kluczem do sukcesu jest oryginalny pomysł na ich zastosowanie. Dużo zależy od inwencji twórczej domowników. Z luksferów można wybudować barek, można je również wbudować je w schody lub zastosować jako elementy mebli. Modne jest wykorzystywanie luksferów w łazience jako materiału budulcowego kabin prysznicowych lub elementów zdobiących przestrzeń nad umywalką lub miejsce wokół lustra. Pustaki szklane można wykorzystać również w holach, które często łączą część wejściową wnętrza z częścią reprezentacyjną, na przykład z salonem. W aneksach kuchennych ścianki z luksferów mogą odgrodzić kuchnię od jadalni.
Współczesne luksfery mają bogatą kolorystykę. Są zróżnicowane jeśli chodzi o rozmiary i rodzaj barwienia (bezbarwne, barwione w masie i barwione powierzchniowo). Powierzchnia luksferów może być gładka lub wzorzysta. Znajdziemy luksfery przypominające wodę, fale, chmury, ale też zdobione motywem kratki, diamentu, kropel deszczu i tęczy. Kształt luksferów to zazwyczaj kwadralit – od kwadratu lub rotalit – od koła. Najmniejsze dostępne luksfery są w rozmiarze 19x19x8cm, największe natomiast 30x30x10 cm. Producenci oferują pustaki narożne, łukowe, podłogowe i stropowe.
Zobacz także: Kryształki Swarovskiego w łazience
REKLAMA
REKLAMA