Ludowe ozdoby na choinkę
REKLAMA
REKLAMA
Ludowe ozdoby choinkowe w zestawieniu ze współczesnymi dekoracjami mogą się wydawać nieco skromne, nadrabiają jednak niezaprzeczalnym urokiem. Są interesującą alternatywą dla współczesnych, pełnych przepychu ozdób choinkowych.
REKLAMA
Dawniej na szczycie choinki umieszczano Gwiazdę Betlejemską, która miała pomagać w powrotach do domu z dalekich stron. W niektórych sklepach można jeszcze kupić takie gwiazdy w kolorze złotym lub srebrnym.
Każda z ozdób była jednocześnie symbolem. Oświetlenie choinki na przykład miało bronić dostępu złym mocom. Kiedyś za oświetlenie służyły świeczki, obecnie jednak z powodzeniem możemy zastąpić je elektrycznymi lampkami w stonowanym kolorze.
Zobacz także: Dekoracje świąteczne do wnętrza
REKLAMA
Na gałązkach świątecznego drzewka zawieszano jabłka, które miały zapewnić domownikom zdrowie. Z czasem zastąpiono je rajskimi jabłuszkami, które do tej pory można kupić. Na choince wieszano także orzechy, były one malowane srebrnymi farbami albo zawijane w sreberka. Orzechy na choince miały przynieść siłę i dobrobyt.
Inne często spotykane ozdoby to dzwonki i anioły. Dzwonki oznaczały dobre nowiny i radosne wydarzenia. Tradycja wieszania dzwonków na choince przetrwała do dziś, dzięki czemu dzwoneczki przeróżnej wielkości znajdziemy w bogatej ofercie ozdób choinkowych. Podobnie jest z aniołami, które kiedyś miały opiekować się domem. Anioły można dostać w sklepie, ale możemy je też samodzielnie wykonać z papieru, podobnie jak łańcuchy. Łańcuchy wykonywano z papieru oraz ze słomy. Miały one wzmacniać rodzinne więzi oraz chronić dom przed kłopotami. Samodzielne wykonanie łańcuchów może być świetna okazją do spędzenia czasu z dziećmi, które również chcą uczestniczyć w przygotowaniach do świąt.
Zobacz także: Jak samodzielnie zrobić ozdoby choinkowe?
Nieco nowszym zwyczajem, który przybył do nas z Anglii, jest dekorowanie jemiołą. Jemioła jest odpowiedzialna za uczucia i jej pęk, zgodnie z tradycją, należy trzymać w domu do następnych świąt.
REKLAMA
REKLAMA