REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Urządzanie pierwszego mieszkania

Urządzanie pierwszego mieszkania dla wielu z nas wydaje się niezwykle ekscytujące. Fot. MM Collection
Urządzanie pierwszego mieszkania dla wielu z nas wydaje się niezwykle ekscytujące. Fot. MM Collection
MM Collection

REKLAMA

REKLAMA

Urządzanie pierwszego mieszkania dla wielu z nas wydaje się niezwykle ekscytujące. Jednak trzeba pamiętać, że urządzanie pierwszego mieszkania często jest również dużym wyzwaniem. Zwykle na początku nie dysponujemy dużą kwotą na aranżację mieszkania. Jak rozwiązać ten problem?

Urządzanie mieszkania, zwłaszcza tego pierwszego w życiu, to nie lada sztuka. Aranżacja musi być funkcjonalna i cieszyć oko przez wiele lat. Jaką kolorystykę wybrać, by czuć się komfortowo? Jakie meble, zapewnią odpoczynek po długim, męczącym dniu? Na jakie dodatki pokusić się, by dodać indywidualnego charakteru naszym czterem kątom?

REKLAMA

Pierwsze mieszkanie, pierwsze wspólne obowiązki i sztuka kompromisów, a może nowa strona życia towarzyskiego? Do tego nieuniknione, samodzielne decyzje i towarzyszące im emocje. Przeprowadzając się do własnego mieszkania, czy to z partnerem czy przyjaciółmi, stoi przed nami wielkie zadanie: urządzić wnętrze, które zadowoli każdego domownika, a jednocześnie podoła rozmaitym zadaniom na co dzień.

Pierwsze mieszkanie

Przeprowadzka i uroki studenckiego życia. Wieczorne spotkania z przyjaciółmi i poranne wstawanie na uczelnię. Wbrew pozorom, aranżacja mieszkania wcale nie traci przy tym na znaczeniu. Nawet jeśli dzielimy lokum ze znajomymi, warto oddzielić swój własny „kawałek podłogi”. Gdy mieszkanie nie zachwyca swoim metrażem, najlepiej już na początku zadbać o przemyślane rozmieszczenie mebli, tak by nie zabrały zbyt dużo wolnej przestrzeni. Pozbądźmy się starych niepotrzebnych szafek, stolików czy półek. Często wynajmowane pokoje są już częściowo umeblowane, jednak czasem niezbędne jest dokupienie kilku istotnych elementów, jak choćby wygodne krzesło, odpowiednio podpierające plecy podczas siedzenia przy biurku. Do nowego mieszkania, szczególnie wynajętego, dobrze jest wprowadzić indywidualne akcenty, które sprawią, że poczujemy się jak w domu. Wystarczy do tego chociażby dywanik przy łóżku, kolorowe poduszki ozdobne czy np. oryginalna doniczka ze storczykiem. Gustowne dodatki na pewno zrobią wrażenie na znajomych, podczas każdej imprezy integracyjnej.

Zobacz także: Naturalne materiały: drewno i kamień

Młodzieżowa przestrzeń, powinna być przyjazna do nauki, spotkań towarzyskich, ale także dla wypoczynku. – Dobrym zakupem do studenckiego mieszkania, może okazać się niewielka praktyczna sofa z funkcją spania. Wyposażona w pojemnik na pościel, z pewnością zaoszczędzi miejsce w szafie, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach. W razie potrzeby możemy schować do niej też inne rzeczy, np. rzadko noszoną odzież, dodatkowe poszewki czy koc – zauważa Magdalena Bosak, ekspert z firmy MM Collection. Do kompletu można też dokupić otwieraną pufę, która poza miejscem do siedzenia, będzie pełniła rolę schowka na różne drobiazgi. Pamiętajmy przy tym, że w części pokoju przeznaczonej do relaksu, światło powinno być miękkie i rozproszone, natomiast miejsce pracy powinno być oświetlone punktowo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjątkowa aranżacja

REKLAMA

Chcemy, żeby wymarzone mieszkanie było wyjątkowe. W głowie układamy scenariusze, jak będzie wyglądał salon, sypialnia, a później pokój dziecięcy. W końcu nadchodzi pora zmierzyć się z marzeniami. Zacznijmy od wybrania stylu w jakim urządzimy wnętrza. Może być on minimalistyczny, klasyczny czy starodawny. Kolejną sprawą jest wybór kolorystyki. Modne są stonowane kolory, przełamane optymistycznymi dodatkami – najczęściej w kolorze energicznej czerwieni czy pomarańczowego. A meble?

– Największą ilość czasu spędzamy w salonie – przyjmując gości i rodzinę, jedząc obiad, relaksując się przy TV czy książce, itp. Najważniejszym punktem zatem okazuje się miejsce, gdzie wygodnie rozprostujemy zmęczone kości, sprawimy sobie popołudniową drzemkę, czy powygłupiamy się z naszą pociechą – żartuje Magdalena Bosak. Salon musi spełniać wiele różnorodnych warunków, dlatego warto zakupić zestaw, którego elementy możemy dowolnie komponować i łączyć – np. narożnik z pufą, sofą jedno czy dwuosobową, z zagłówkami, oparciami lub bez.

Receptą na idealne mieszkanie jest szczypta miłości w każdym kącie. Mogą ją zapewnić wyeksponowane pamiątkowe drobiazgi, rodzinne zdjęcia, czy własnoręcznie robione prezenty, budzące miłe wspomnienia.

Wraz z pojawieniem się nowego członka rodziny, przychodzi również decyzja o zmianie mieszkania lub konieczność zaaranżowania pokoju dla dziecka. Przeprowadzka wiąże się z przenoszeniem mebli, a często też ich renowacją. Czasem jednak chcąc wymienić np. tapicerkę ulubionej sofy, bardziej opłaca się kupić nową, zarówno pod względem finansowym jak i jej wieloletniej użyteczności. Do większych wnętrz, warto wówczas skompletować wygodne fotele, na których posadzimy gości w salonie, czy pociechę na wieczorne oglądanie dobranocki. Nowe czy też odnowione mieszkanie nie oznacza całkowitej wymiany wszystkich rzeczy. Zachowując ulubioną komodę, dywanik czy inne sentymentalne drobiazgi – zostawimy choć część starego, poczciwego klimatu.

Mebel z przeznaczeniem

Meble wypoczynkowe to chyba jeden z najważniejszych elementów każdego domu. Aby jednak służyły nam przez wiele lat – czy to w mieszkaniu studenckim, czy pełnym życia rodzinnego – przed zakupem warto poradzić się ekspertów, jaki materiał obiciowy wybrać. Posiadacze zwierzaków, czy rodzice z dziećmi, szczególną uwagę powinni zwrócić na stopień ścieralności tkaniny. Dla singla liczącego się z designem odpowiednia będzie np. ekoskóra, skóra naturalna czy inne materiały do złudzenia ją imitujące.

Zobacz także: Energetyczne kolory w salonie

Kolorystyka

Kolorystyka każdego wnętrza zależy od indywidualnych upodobań użytkownika. Pamiętajmy jednak, że poszczególnym kolorom przypisywane są różne funkcje. Dla dziecięcych wnętrz, polecany jest np. optymistycznie nastrajający pastelowy kolor żółty, odcieniem pasującym dla studenckiego pokoju jest poprawiający koncentrację niebieski, natomiast dla zapracowanej pary, proponowane są wyciszające odcienie beżu i brązu. Świeżości całemu wnętrzu zawsze dodadzą kwiaty i subtelne dodatki.

Urządzanie mieszkania, zwłaszcza tego pierwszego w życiu, to nie lada sztuka. Fot. MM Collection
MM Collection
Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA