REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Urządzanie pierwszego mieszkania

Urządzanie pierwszego mieszkania dla wielu z nas wydaje się niezwykle ekscytujące. Fot. MM Collection
Urządzanie pierwszego mieszkania dla wielu z nas wydaje się niezwykle ekscytujące. Fot. MM Collection
MM Collection

REKLAMA

REKLAMA

Urządzanie pierwszego mieszkania dla wielu z nas wydaje się niezwykle ekscytujące. Jednak trzeba pamiętać, że urządzanie pierwszego mieszkania często jest również dużym wyzwaniem. Zwykle na początku nie dysponujemy dużą kwotą na aranżację mieszkania. Jak rozwiązać ten problem?

Urządzanie mieszkania, zwłaszcza tego pierwszego w życiu, to nie lada sztuka. Aranżacja musi być funkcjonalna i cieszyć oko przez wiele lat. Jaką kolorystykę wybrać, by czuć się komfortowo? Jakie meble, zapewnią odpoczynek po długim, męczącym dniu? Na jakie dodatki pokusić się, by dodać indywidualnego charakteru naszym czterem kątom?

REKLAMA

Pierwsze mieszkanie, pierwsze wspólne obowiązki i sztuka kompromisów, a może nowa strona życia towarzyskiego? Do tego nieuniknione, samodzielne decyzje i towarzyszące im emocje. Przeprowadzając się do własnego mieszkania, czy to z partnerem czy przyjaciółmi, stoi przed nami wielkie zadanie: urządzić wnętrze, które zadowoli każdego domownika, a jednocześnie podoła rozmaitym zadaniom na co dzień.

Pierwsze mieszkanie

Przeprowadzka i uroki studenckiego życia. Wieczorne spotkania z przyjaciółmi i poranne wstawanie na uczelnię. Wbrew pozorom, aranżacja mieszkania wcale nie traci przy tym na znaczeniu. Nawet jeśli dzielimy lokum ze znajomymi, warto oddzielić swój własny „kawałek podłogi”. Gdy mieszkanie nie zachwyca swoim metrażem, najlepiej już na początku zadbać o przemyślane rozmieszczenie mebli, tak by nie zabrały zbyt dużo wolnej przestrzeni. Pozbądźmy się starych niepotrzebnych szafek, stolików czy półek. Często wynajmowane pokoje są już częściowo umeblowane, jednak czasem niezbędne jest dokupienie kilku istotnych elementów, jak choćby wygodne krzesło, odpowiednio podpierające plecy podczas siedzenia przy biurku. Do nowego mieszkania, szczególnie wynajętego, dobrze jest wprowadzić indywidualne akcenty, które sprawią, że poczujemy się jak w domu. Wystarczy do tego chociażby dywanik przy łóżku, kolorowe poduszki ozdobne czy np. oryginalna doniczka ze storczykiem. Gustowne dodatki na pewno zrobią wrażenie na znajomych, podczas każdej imprezy integracyjnej.

Zobacz także: Naturalne materiały: drewno i kamień

Młodzieżowa przestrzeń, powinna być przyjazna do nauki, spotkań towarzyskich, ale także dla wypoczynku. – Dobrym zakupem do studenckiego mieszkania, może okazać się niewielka praktyczna sofa z funkcją spania. Wyposażona w pojemnik na pościel, z pewnością zaoszczędzi miejsce w szafie, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach. W razie potrzeby możemy schować do niej też inne rzeczy, np. rzadko noszoną odzież, dodatkowe poszewki czy koc – zauważa Magdalena Bosak, ekspert z firmy MM Collection. Do kompletu można też dokupić otwieraną pufę, która poza miejscem do siedzenia, będzie pełniła rolę schowka na różne drobiazgi. Pamiętajmy przy tym, że w części pokoju przeznaczonej do relaksu, światło powinno być miękkie i rozproszone, natomiast miejsce pracy powinno być oświetlone punktowo.

Wyjątkowa aranżacja

REKLAMA

Chcemy, żeby wymarzone mieszkanie było wyjątkowe. W głowie układamy scenariusze, jak będzie wyglądał salon, sypialnia, a później pokój dziecięcy. W końcu nadchodzi pora zmierzyć się z marzeniami. Zacznijmy od wybrania stylu w jakim urządzimy wnętrza. Może być on minimalistyczny, klasyczny czy starodawny. Kolejną sprawą jest wybór kolorystyki. Modne są stonowane kolory, przełamane optymistycznymi dodatkami – najczęściej w kolorze energicznej czerwieni czy pomarańczowego. A meble?

– Największą ilość czasu spędzamy w salonie – przyjmując gości i rodzinę, jedząc obiad, relaksując się przy TV czy książce, itp. Najważniejszym punktem zatem okazuje się miejsce, gdzie wygodnie rozprostujemy zmęczone kości, sprawimy sobie popołudniową drzemkę, czy powygłupiamy się z naszą pociechą – żartuje Magdalena Bosak. Salon musi spełniać wiele różnorodnych warunków, dlatego warto zakupić zestaw, którego elementy możemy dowolnie komponować i łączyć – np. narożnik z pufą, sofą jedno czy dwuosobową, z zagłówkami, oparciami lub bez.

Receptą na idealne mieszkanie jest szczypta miłości w każdym kącie. Mogą ją zapewnić wyeksponowane pamiątkowe drobiazgi, rodzinne zdjęcia, czy własnoręcznie robione prezenty, budzące miłe wspomnienia.

Wraz z pojawieniem się nowego członka rodziny, przychodzi również decyzja o zmianie mieszkania lub konieczność zaaranżowania pokoju dla dziecka. Przeprowadzka wiąże się z przenoszeniem mebli, a często też ich renowacją. Czasem jednak chcąc wymienić np. tapicerkę ulubionej sofy, bardziej opłaca się kupić nową, zarówno pod względem finansowym jak i jej wieloletniej użyteczności. Do większych wnętrz, warto wówczas skompletować wygodne fotele, na których posadzimy gości w salonie, czy pociechę na wieczorne oglądanie dobranocki. Nowe czy też odnowione mieszkanie nie oznacza całkowitej wymiany wszystkich rzeczy. Zachowując ulubioną komodę, dywanik czy inne sentymentalne drobiazgi – zostawimy choć część starego, poczciwego klimatu.

Mebel z przeznaczeniem

Meble wypoczynkowe to chyba jeden z najważniejszych elementów każdego domu. Aby jednak służyły nam przez wiele lat – czy to w mieszkaniu studenckim, czy pełnym życia rodzinnego – przed zakupem warto poradzić się ekspertów, jaki materiał obiciowy wybrać. Posiadacze zwierzaków, czy rodzice z dziećmi, szczególną uwagę powinni zwrócić na stopień ścieralności tkaniny. Dla singla liczącego się z designem odpowiednia będzie np. ekoskóra, skóra naturalna czy inne materiały do złudzenia ją imitujące.

Zobacz także: Energetyczne kolory w salonie

Kolorystyka

Kolorystyka każdego wnętrza zależy od indywidualnych upodobań użytkownika. Pamiętajmy jednak, że poszczególnym kolorom przypisywane są różne funkcje. Dla dziecięcych wnętrz, polecany jest np. optymistycznie nastrajający pastelowy kolor żółty, odcieniem pasującym dla studenckiego pokoju jest poprawiający koncentrację niebieski, natomiast dla zapracowanej pary, proponowane są wyciszające odcienie beżu i brązu. Świeżości całemu wnętrzu zawsze dodadzą kwiaty i subtelne dodatki.

Urządzanie mieszkania, zwłaszcza tego pierwszego w życiu, to nie lada sztuka. Fot. MM Collection
MM Collection
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

    Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    REKLAMA

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    REKLAMA

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA