Jak efektownie oświetlić jadalnię?
REKLAMA
REKLAMA
Każde pomieszczenie w naszym domu powinno być odpowiednio oświetlone. Niestety – na ogół jeśli w ogóle dbamy o odpowiednie rozmieszczenie punktów świetlnych, to raczej w sypialni, niż w jadalni. A szkoda, bo spożywanie posiłków w odpowiednim nastroju – bez względu na to, czy spędzamy ten czas z rodziną czy z gośćmi – staje się o wiele bardziej przyjemne. Jak więc w prosty sposób zaplanować efektowne i funkcjonalne oświetlenie jadalni?
REKLAMA
Zobacz także: Jak uzyskać pożądany efekt świetlny we wnętrzu?
Siła prostoty
Odpowiednie oświetlenie klasycznej jadalni z dużym stołem na środku jest bardzo proste. Wystarczy powiesić nad nim lampę z mlecznym kloszem – najlepiej otwartym do góry. Taki klosz rozproszy światło padające na blat, nie powodując powstania cieni. Pięknie również oświetli górę wysokiego pokoju. Jeśli posiadamy wnękowe regały, zainstalujmy na nich oświetlenie podpółkowe. Jeśli nie – postarajmy się umiejętnie zamontować je na meblach takich, jak na przykład komoda. Dzięki temu wyeksponujemy przedmioty na regałach lub bibeloty na komodzie, a oświetlona przestrzeń stanie się o wiele ciekawsza i efektowniejsza.
Zmiana nastroju
Tak przygotowane efektowne oświetlenie wykorzystać możemy na trzy sposoby. Gdy świecą wszystkie światła, żadne z miejsc nie jest specjalnie wyróżnione. Jasne światło powiększa naszą jadalnię nadając jej przyjazny klimat. Gdy świeci się jedynie światło na ścianie lub na komodzie, odgrywa rolę dekoracji. Jeśli lampa nad stołem jest wyłączona, stół znika w cieniu odwracając uwagę od jego użytkowej roli. Do codziennych posiłków warto natomiast zapalać jedynie lampę nad stołem – dzięki temu będziemy oszczędzać energię.
Zobacz także: Jak oddzielić kuchnię i jadalnię przez odpowiednie oświetlenie?
Warto dbać o odpowiednie oświetlenie w domu. Wydobywa ono bowiem z naszych aranżacji prawdziwy klimat i wprowadza niepowtarzalny nastrój. Dodatkowo, jednym ruchem ręki, całkowicie zmienić możemy ich charakter.
REKLAMA
REKLAMA