Jak zaaranżować saunę w domu?
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiednie miejsce
REKLAMA
Decyzja o budowie sauny to przede wszystkim wybór miejsca, w którym stworzymy naszą strefę relaksu. Nie potrzebujemy wielkich przestrzeni, żeby zamontować kabinę. W zupełności wystarczy nam powierzchnia do 2/2 m. W praktyce umożliwi to nam umieszczenie w środku czterech ławek. Ponad to, musimy zdecydować, czy będzie to sauna wewnątrz domu, czy poza nim. Do zamontowania sauny możemy wykorzystać np. schowek pod schodami lub inny nieużywany dotąd zakamarek.
Materiały
Konstrukcja kabiny powinna być wykonana z materiałów, które nie niszczą się pod wpływem wysokiej temperatury. Jest to przede wszystkim drewno: cedr, jodła kanadyjska i świerk skandynawski. Grubość paneli nie może być mniejsza niż 12 mm. Ważne jest, żeby drewno wykorzystane do budowy kabiny nie miało zbyt dużej zawartości żywicy. Podłogi w domowej saunie pokrywa się najczęściej drewnianymi kratami, które chronią nas przed śliską posadzką.
Wymiana powietrza
REKLAMA
Najważniejszym elementem sauny jest piec, który podgrzewa powietrze do wysokich temperatur. Obecnie mamy do wyboru dwa rodzaje pieców – elektryczny i na drewno. Zdecydowanie bardziej praktyczny będzie piec elektryczny. Nie wymaga on - w przeciwieństwie do wersji na drewno – osobnego przewodu dymnego. Ponad to jest bezpieczniejszy i tańszy w użyciu. Sauna powinna posiadać odpowiednią wentylację. Umożliwi to cyrkulację powietrza. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem, jest zrobienie wlotu i wylotu świeżego powietrza. To dwa otwory położone na przeciwległych ścianach.
Prawo sumy 110
Idealne warunki do wypoczynku w saunie określa zasada obliczająca stosunek temperatury powietrza (°C) do jej wilgotności (%). Sumą tych dwóch czynników ZAWSZE powinna być liczba 110.
REKLAMA
REKLAMA