REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sporządzać pisma procesowe?

Adam Kret
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

To czy pismo procesowe jest proste, czy trudne zależy od rodzaju i etapu sprawy, w której bierzemy udział. Jakkolwiek polecałbym korzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej, w niniejszej poradzie przedstawię podstawy (techniczne) tworzenia pism procesowych.

Stopień trudności : zmienny

REKLAMA

Koszt: zmienny

Krok 1: Data

Każde pismo procesowe musimy opatrzyć datą, oraz miejscem sporządzenia (w prawym, górnym rogu).

Nie musi być to data złożenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 2: Oznaczenie Sądu.

Zawsze oznaczamy sąd: w szczególności podajemy jaki to sąd (rejonowy, okręgowy itp.), do jakiego wydziału składamy pismo (cywilny, gospodarczy itp.) oraz jego numer (wyrażony liczbą rzymską). Wskazujemy również adres sądu.

Właściwość i rodzaj sądu zależy od rodzaju sprawy (co do zasady jest to sąd właściwy dla pozwanego, a jeśli chodzi o nieruchomości: sąd właściwy dla jej miejsca położenia). Konkretny wydział ustalimy dzwoniąc do sądu.

Sąd Rejonowy w Siedlcach
V Wydział Gospodarczy
ul. Bpa I. Świrskiego 17;08-110 Siedlce

Oznaczenie sądu umieszczamy w lewym górnym rogu (jednakże poniżej linii daty).

UWAGA: Jeśli jest to pismo odwoławcze wnosimy je do sądu wyższej instancji, ale za pośrednictwem sądu, który wydał postanowienie(wyrok) (nie dotyczy sprzeciwów i zarzutów do nakazów zapłaty, te wnosimy do sądu który je wydał).

 Do Sądu okręgowego w Siedlcach
za pośrednictwem
Sądu Rejonowego w Siedlcach
V Wydział Gospodarczy
ul. Bpa I. Świrskiego 17;08-110 Siedlce

Krok 3: strony lub uczestnicy.

Bez znaczenia, które pismo procesowe kierujemy do sądu zawsze musimy oznaczyć osoby biorące udział w postępowaniu: strony, lub uczestników (wnioskodawców).

W procesie (czyli jeśli kogoś pozywamy, lub jesteśmy pozwani) osoby te oznaczymy jako powoda i pozwanego (powódkę, lub pozwaną). W postępowaniu nieprocesowym: oznaczamy je jako wnioskodawcę( wnioskodawców) i uczestnika (uczestników). Wymieniamy ich jednego po drugim, w kolumnie z prawej strony pisma (zaczynając od linii poniżej oznaczenia sądu).

Musimy podać:

- imię i nazwisko (firmę- uwaga pełną)

- w pierwszym piśmie procesowym: adresy zamieszkania, lub siedzibę (w kolejnych wystarczy umieścić adnotację: adres w aktach sprawy).

Powód: Jan Kowalski
ul. Fielfdorfa 40 m. 14
03-984 Warszawa

Krok 4: Sygnatura sprawy

W każdym piśmie (poza wszczynającym postępowanie) musimy podać aktualną sygnaturę sprawy. Sygnaturę Sąd nadaje dla każdej wpływającej sprawy. Znajduje się w niej numer wydziału, oznaczenie rodzaju sprawy, oraz numer ewidencyjny.

Np. II Nc 440/07

UWAGA: Sygnatury mogą się zmieniać- zwracajmy uwagę na pisma przychodzące z sądu i stosujmy w naszych pismach najbardziej aktualną sygnaturę.

Krok 5: Wartość przedmiotu sporu

W przypadku pozwów należy wskazać (niejako zamiast sygnatury) wartość przedmiotu sporu - innymi słowy wartość rzeczy (lub prawa), o którą jesteśmy w sporze z pozwanym.

UWAGA: Wartość zaokrąglamy: ZAWSZE W GÓRĘ DO PEŁNEGO ZŁOTEGO

Dłużnik jest winien 15.045,01 zł - Wartość przedmiotu sporu wyniesie 15.046 zł.

Krok 6: tytuł

Nasze pismo musimy jakoś nazwać np. pozew o zapłatę, wniosek o odroczenie rozprawy itp. Zgodnie z jego treścią (jakkolwiek błędny tytuł nie dyskwalifikuje pisma).

Krok 7: wnioski

W każdym piśmie wnosimy o dokonanie przez sąd jakiejś czynności. Jeśli jest ich więcej niż jedna, wpisujmy je po kolei , numerując każdą.

(w pozwie jest są to żądania : np. zapłaty, zwrotu nieruchomości itp. ).

Krok 8: uzasadnienie

Nasze pisma co do zasady musimy uzasadnić (poza takimi jak wniosek o nadanie klauzuli wykonalności, czy o uzasadnienie wyroku).

Pozwala to już w piśmie procesowym uzasadnić nasze rację.

Jest to bardzo ważne w przypadku pism wszczynających postępowanie.

W uzasadnieniu odnosimy się do każdego wniosku zawartego w piśmie, uzasadniając go zarówno w oparciu o przepisy prawa, jak i dowody, które możemy powoływać.

W postępowaniu gospodarczym wszystkie dowody i fakty musimy powołać w pierwszym piśmie jakie kierujemy do sądu (pozew, odpowiedź na pozew).

Krok 9: PODPIS

Każde pismo procesowe należy podpisać. Podpis powinien być czytelny. Jeżeli wstawimy na końcu pisma nasze imię i nazwisko (np. na komputerze) możemy użyć podpisu zwykłego (nieczytelnego). Jeżeli pismo składamy wspólnie z innymi osobami, powinny na nim znaleźć się podpisy wszystkich tych osób.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA