Jak sporządzać pisma procesowe?
REKLAMA
REKLAMA
Stopień trudności : zmienny
REKLAMA
Koszt: zmienny
Krok 1: Data
Każde pismo procesowe musimy opatrzyć datą, oraz miejscem sporządzenia (w prawym, górnym rogu).
Nie musi być to data złożenia.
Krok 2: Oznaczenie Sądu.
Zawsze oznaczamy sąd: w szczególności podajemy jaki to sąd (rejonowy, okręgowy itp.), do jakiego wydziału składamy pismo (cywilny, gospodarczy itp.) oraz jego numer (wyrażony liczbą rzymską). Wskazujemy również adres sądu.
Właściwość i rodzaj sądu zależy od rodzaju sprawy (co do zasady jest to sąd właściwy dla pozwanego, a jeśli chodzi o nieruchomości: sąd właściwy dla jej miejsca położenia). Konkretny wydział ustalimy dzwoniąc do sądu.
Sąd Rejonowy w Siedlcach
V Wydział Gospodarczy
ul. Bpa I. Świrskiego 17;08-110 Siedlce
Oznaczenie sądu umieszczamy w lewym górnym rogu (jednakże poniżej linii daty).
UWAGA: Jeśli jest to pismo odwoławcze wnosimy je do sądu wyższej instancji, ale za pośrednictwem sądu, który wydał postanowienie(wyrok) (nie dotyczy sprzeciwów i zarzutów do nakazów zapłaty, te wnosimy do sądu który je wydał).
Do Sądu okręgowego w Siedlcach
za pośrednictwem
Sądu Rejonowego w Siedlcach
V Wydział Gospodarczy
ul. Bpa I. Świrskiego 17;08-110 Siedlce
Krok 3: strony lub uczestnicy.
Bez znaczenia, które pismo procesowe kierujemy do sądu zawsze musimy oznaczyć osoby biorące udział w postępowaniu: strony, lub uczestników (wnioskodawców).
W procesie (czyli jeśli kogoś pozywamy, lub jesteśmy pozwani) osoby te oznaczymy jako powoda i pozwanego (powódkę, lub pozwaną). W postępowaniu nieprocesowym: oznaczamy je jako wnioskodawcę( wnioskodawców) i uczestnika (uczestników). Wymieniamy ich jednego po drugim, w kolumnie z prawej strony pisma (zaczynając od linii poniżej oznaczenia sądu).
Musimy podać:
- imię i nazwisko (firmę- uwaga pełną)
- w pierwszym piśmie procesowym: adresy zamieszkania, lub siedzibę (w kolejnych wystarczy umieścić adnotację: adres w aktach sprawy).
Powód: Jan Kowalski
ul. Fielfdorfa 40 m. 14
03-984 Warszawa
Krok 4: Sygnatura sprawy
W każdym piśmie (poza wszczynającym postępowanie) musimy podać aktualną sygnaturę sprawy. Sygnaturę Sąd nadaje dla każdej wpływającej sprawy. Znajduje się w niej numer wydziału, oznaczenie rodzaju sprawy, oraz numer ewidencyjny.
Np. II Nc 440/07
UWAGA: Sygnatury mogą się zmieniać- zwracajmy uwagę na pisma przychodzące z sądu i stosujmy w naszych pismach najbardziej aktualną sygnaturę.
Krok 5: Wartość przedmiotu sporu
W przypadku pozwów należy wskazać (niejako zamiast sygnatury) wartość przedmiotu sporu - innymi słowy wartość rzeczy (lub prawa), o którą jesteśmy w sporze z pozwanym.
UWAGA: Wartość zaokrąglamy: ZAWSZE W GÓRĘ DO PEŁNEGO ZŁOTEGO
Dłużnik jest winien 15.045,01 zł - Wartość przedmiotu sporu wyniesie 15.046 zł.
Krok 6: tytuł
Nasze pismo musimy jakoś nazwać np. pozew o zapłatę, wniosek o odroczenie rozprawy itp. Zgodnie z jego treścią (jakkolwiek błędny tytuł nie dyskwalifikuje pisma).
Krok 7: wnioski
W każdym piśmie wnosimy o dokonanie przez sąd jakiejś czynności. Jeśli jest ich więcej niż jedna, wpisujmy je po kolei , numerując każdą.
(w pozwie jest są to żądania : np. zapłaty, zwrotu nieruchomości itp. ).
Krok 8: uzasadnienie
Nasze pisma co do zasady musimy uzasadnić (poza takimi jak wniosek o nadanie klauzuli wykonalności, czy o uzasadnienie wyroku).
Pozwala to już w piśmie procesowym uzasadnić nasze rację.
Jest to bardzo ważne w przypadku pism wszczynających postępowanie.
W uzasadnieniu odnosimy się do każdego wniosku zawartego w piśmie, uzasadniając go zarówno w oparciu o przepisy prawa, jak i dowody, które możemy powoływać.
W postępowaniu gospodarczym wszystkie dowody i fakty musimy powołać w pierwszym piśmie jakie kierujemy do sądu (pozew, odpowiedź na pozew).
Krok 9: PODPIS
Każde pismo procesowe należy podpisać. Podpis powinien być czytelny. Jeżeli wstawimy na końcu pisma nasze imię i nazwisko (np. na komputerze) możemy użyć podpisu zwykłego (nieczytelnego). Jeżeli pismo składamy wspólnie z innymi osobami, powinny na nim znaleźć się podpisy wszystkich tych osób.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.