REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sporządzać pisma procesowe?

Adam Kret
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

To czy pismo procesowe jest proste, czy trudne zależy od rodzaju i etapu sprawy, w której bierzemy udział. Jakkolwiek polecałbym korzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej, w niniejszej poradzie przedstawię podstawy (techniczne) tworzenia pism procesowych.

Stopień trudności : zmienny

REKLAMA

Koszt: zmienny

Krok 1: Data

Każde pismo procesowe musimy opatrzyć datą, oraz miejscem sporządzenia (w prawym, górnym rogu).

Nie musi być to data złożenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 2: Oznaczenie Sądu.

Zawsze oznaczamy sąd: w szczególności podajemy jaki to sąd (rejonowy, okręgowy itp.), do jakiego wydziału składamy pismo (cywilny, gospodarczy itp.) oraz jego numer (wyrażony liczbą rzymską). Wskazujemy również adres sądu.

Właściwość i rodzaj sądu zależy od rodzaju sprawy (co do zasady jest to sąd właściwy dla pozwanego, a jeśli chodzi o nieruchomości: sąd właściwy dla jej miejsca położenia). Konkretny wydział ustalimy dzwoniąc do sądu.

Sąd Rejonowy w Siedlcach
V Wydział Gospodarczy
ul. Bpa I. Świrskiego 17;08-110 Siedlce

Oznaczenie sądu umieszczamy w lewym górnym rogu (jednakże poniżej linii daty).

UWAGA: Jeśli jest to pismo odwoławcze wnosimy je do sądu wyższej instancji, ale za pośrednictwem sądu, który wydał postanowienie(wyrok) (nie dotyczy sprzeciwów i zarzutów do nakazów zapłaty, te wnosimy do sądu który je wydał).

 Do Sądu okręgowego w Siedlcach
za pośrednictwem
Sądu Rejonowego w Siedlcach
V Wydział Gospodarczy
ul. Bpa I. Świrskiego 17;08-110 Siedlce

Krok 3: strony lub uczestnicy.

Bez znaczenia, które pismo procesowe kierujemy do sądu zawsze musimy oznaczyć osoby biorące udział w postępowaniu: strony, lub uczestników (wnioskodawców).

W procesie (czyli jeśli kogoś pozywamy, lub jesteśmy pozwani) osoby te oznaczymy jako powoda i pozwanego (powódkę, lub pozwaną). W postępowaniu nieprocesowym: oznaczamy je jako wnioskodawcę( wnioskodawców) i uczestnika (uczestników). Wymieniamy ich jednego po drugim, w kolumnie z prawej strony pisma (zaczynając od linii poniżej oznaczenia sądu).

Musimy podać:

- imię i nazwisko (firmę- uwaga pełną)

- w pierwszym piśmie procesowym: adresy zamieszkania, lub siedzibę (w kolejnych wystarczy umieścić adnotację: adres w aktach sprawy).

Powód: Jan Kowalski
ul. Fielfdorfa 40 m. 14
03-984 Warszawa

Krok 4: Sygnatura sprawy

W każdym piśmie (poza wszczynającym postępowanie) musimy podać aktualną sygnaturę sprawy. Sygnaturę Sąd nadaje dla każdej wpływającej sprawy. Znajduje się w niej numer wydziału, oznaczenie rodzaju sprawy, oraz numer ewidencyjny.

Np. II Nc 440/07

UWAGA: Sygnatury mogą się zmieniać- zwracajmy uwagę na pisma przychodzące z sądu i stosujmy w naszych pismach najbardziej aktualną sygnaturę.

Krok 5: Wartość przedmiotu sporu

W przypadku pozwów należy wskazać (niejako zamiast sygnatury) wartość przedmiotu sporu - innymi słowy wartość rzeczy (lub prawa), o którą jesteśmy w sporze z pozwanym.

UWAGA: Wartość zaokrąglamy: ZAWSZE W GÓRĘ DO PEŁNEGO ZŁOTEGO

Dłużnik jest winien 15.045,01 zł - Wartość przedmiotu sporu wyniesie 15.046 zł.

Krok 6: tytuł

Nasze pismo musimy jakoś nazwać np. pozew o zapłatę, wniosek o odroczenie rozprawy itp. Zgodnie z jego treścią (jakkolwiek błędny tytuł nie dyskwalifikuje pisma).

Krok 7: wnioski

W każdym piśmie wnosimy o dokonanie przez sąd jakiejś czynności. Jeśli jest ich więcej niż jedna, wpisujmy je po kolei , numerując każdą.

(w pozwie jest są to żądania : np. zapłaty, zwrotu nieruchomości itp. ).

Krok 8: uzasadnienie

Nasze pisma co do zasady musimy uzasadnić (poza takimi jak wniosek o nadanie klauzuli wykonalności, czy o uzasadnienie wyroku).

Pozwala to już w piśmie procesowym uzasadnić nasze rację.

Jest to bardzo ważne w przypadku pism wszczynających postępowanie.

W uzasadnieniu odnosimy się do każdego wniosku zawartego w piśmie, uzasadniając go zarówno w oparciu o przepisy prawa, jak i dowody, które możemy powoływać.

W postępowaniu gospodarczym wszystkie dowody i fakty musimy powołać w pierwszym piśmie jakie kierujemy do sądu (pozew, odpowiedź na pozew).

Krok 9: PODPIS

Każde pismo procesowe należy podpisać. Podpis powinien być czytelny. Jeżeli wstawimy na końcu pisma nasze imię i nazwisko (np. na komputerze) możemy użyć podpisu zwykłego (nieczytelnego). Jeżeli pismo składamy wspólnie z innymi osobami, powinny na nim znaleźć się podpisy wszystkich tych osób.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

REKLAMA

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

REKLAMA

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

REKLAMA