REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sporządzać pisma procesowe?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Kret
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

To czy pismo procesowe jest proste, czy trudne zależy od rodzaju i etapu sprawy, w której bierzemy udział. Jakkolwiek polecałbym korzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej, w niniejszej poradzie przedstawię podstawy (techniczne) tworzenia pism procesowych.

Stopień trudności : zmienny

REKLAMA

Koszt: zmienny

Krok 1: Data

Każde pismo procesowe musimy opatrzyć datą, oraz miejscem sporządzenia (w prawym, górnym rogu).

Nie musi być to data złożenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 2: Oznaczenie Sądu.

Zawsze oznaczamy sąd: w szczególności podajemy jaki to sąd (rejonowy, okręgowy itp.), do jakiego wydziału składamy pismo (cywilny, gospodarczy itp.) oraz jego numer (wyrażony liczbą rzymską). Wskazujemy również adres sądu.

Właściwość i rodzaj sądu zależy od rodzaju sprawy (co do zasady jest to sąd właściwy dla pozwanego, a jeśli chodzi o nieruchomości: sąd właściwy dla jej miejsca położenia). Konkretny wydział ustalimy dzwoniąc do sądu.

Sąd Rejonowy w Siedlcach
V Wydział Gospodarczy
ul. Bpa I. Świrskiego 17;08-110 Siedlce

Oznaczenie sądu umieszczamy w lewym górnym rogu (jednakże poniżej linii daty).

UWAGA: Jeśli jest to pismo odwoławcze wnosimy je do sądu wyższej instancji, ale za pośrednictwem sądu, który wydał postanowienie(wyrok) (nie dotyczy sprzeciwów i zarzutów do nakazów zapłaty, te wnosimy do sądu który je wydał).

 Do Sądu okręgowego w Siedlcach
za pośrednictwem
Sądu Rejonowego w Siedlcach
V Wydział Gospodarczy
ul. Bpa I. Świrskiego 17;08-110 Siedlce

Krok 3: strony lub uczestnicy.

Bez znaczenia, które pismo procesowe kierujemy do sądu zawsze musimy oznaczyć osoby biorące udział w postępowaniu: strony, lub uczestników (wnioskodawców).

W procesie (czyli jeśli kogoś pozywamy, lub jesteśmy pozwani) osoby te oznaczymy jako powoda i pozwanego (powódkę, lub pozwaną). W postępowaniu nieprocesowym: oznaczamy je jako wnioskodawcę( wnioskodawców) i uczestnika (uczestników). Wymieniamy ich jednego po drugim, w kolumnie z prawej strony pisma (zaczynając od linii poniżej oznaczenia sądu).

Musimy podać:

- imię i nazwisko (firmę- uwaga pełną)

- w pierwszym piśmie procesowym: adresy zamieszkania, lub siedzibę (w kolejnych wystarczy umieścić adnotację: adres w aktach sprawy).

Powód: Jan Kowalski
ul. Fielfdorfa 40 m. 14
03-984 Warszawa

Krok 4: Sygnatura sprawy

W każdym piśmie (poza wszczynającym postępowanie) musimy podać aktualną sygnaturę sprawy. Sygnaturę Sąd nadaje dla każdej wpływającej sprawy. Znajduje się w niej numer wydziału, oznaczenie rodzaju sprawy, oraz numer ewidencyjny.

Np. II Nc 440/07

UWAGA: Sygnatury mogą się zmieniać- zwracajmy uwagę na pisma przychodzące z sądu i stosujmy w naszych pismach najbardziej aktualną sygnaturę.

Krok 5: Wartość przedmiotu sporu

W przypadku pozwów należy wskazać (niejako zamiast sygnatury) wartość przedmiotu sporu - innymi słowy wartość rzeczy (lub prawa), o którą jesteśmy w sporze z pozwanym.

UWAGA: Wartość zaokrąglamy: ZAWSZE W GÓRĘ DO PEŁNEGO ZŁOTEGO

Dłużnik jest winien 15.045,01 zł - Wartość przedmiotu sporu wyniesie 15.046 zł.

Krok 6: tytuł

Nasze pismo musimy jakoś nazwać np. pozew o zapłatę, wniosek o odroczenie rozprawy itp. Zgodnie z jego treścią (jakkolwiek błędny tytuł nie dyskwalifikuje pisma).

Krok 7: wnioski

W każdym piśmie wnosimy o dokonanie przez sąd jakiejś czynności. Jeśli jest ich więcej niż jedna, wpisujmy je po kolei , numerując każdą.

(w pozwie jest są to żądania : np. zapłaty, zwrotu nieruchomości itp. ).

Krok 8: uzasadnienie

Nasze pisma co do zasady musimy uzasadnić (poza takimi jak wniosek o nadanie klauzuli wykonalności, czy o uzasadnienie wyroku).

Pozwala to już w piśmie procesowym uzasadnić nasze rację.

Jest to bardzo ważne w przypadku pism wszczynających postępowanie.

W uzasadnieniu odnosimy się do każdego wniosku zawartego w piśmie, uzasadniając go zarówno w oparciu o przepisy prawa, jak i dowody, które możemy powoływać.

W postępowaniu gospodarczym wszystkie dowody i fakty musimy powołać w pierwszym piśmie jakie kierujemy do sądu (pozew, odpowiedź na pozew).

Krok 9: PODPIS

Każde pismo procesowe należy podpisać. Podpis powinien być czytelny. Jeżeli wstawimy na końcu pisma nasze imię i nazwisko (np. na komputerze) możemy użyć podpisu zwykłego (nieczytelnego). Jeżeli pismo składamy wspólnie z innymi osobami, powinny na nim znaleźć się podpisy wszystkich tych osób.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA