Organizacje spółdzielcze w Polsce
REKLAMA
REKLAMA
Związki rewizyjne
REKLAMA
Spółdzielnie mogą zakładać związki rewizyjne i przystępować do takich związków w celu zapewnienia zrzeszonym w nim spółdzielniom pomocy w ich działalności statutowej.
Podstawowymi zadaniami związku rewizyjnego są:
• przeprowadzanie lustracji zrzeszonych spółdzielni;
• prowadzenie na rzecz zrzeszonych spółdzielni działalności instruktażowej i doradczej;
• reprezentowanie interesów zrzeszonych spółdzielni wobec organów administracji państwowej i organów samorządu terytorialnego;
• reprezentowanie zrzeszonych spółdzielni za granicą.
Związek rewizyjny ma osobowość prawną – podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego i działa na podstawie Ustawy prawo spółdzielcze oraz statutu. Rejestr związków rewizyjnych prowadzi Krajowa Rada Spółdzielcza.
Związkowi rewizyjnemu przysługuje ważne uprawnienie, o którym warto pamiętać. Jeżeli zarząd spółdzielni nie zwoła walnego zgromadzenia spółdzielni na żądanie rady nadzorczej lub 1/10 członków spółdzielni w terminie sześciu tygodni od dnia wniesienia żądania, uprawnienie do zwołania walnego zgromadzenia przysługuje związkowi rewizyjnemu w którym spółdzielnia jest zrzeszona - na koszt spółdzielni.
Krajowa Rada Spółdzielcza
Krajowa Rada Spółdzielcza jest naczelnym organem samorządu spółdzielczego. Reprezentuje ona polski ruch spółdzielczy w kraju i za granicą, współdziała z naczelnymi organami państwowymi, inicjuje i opiniuje akty prawne dotyczące spółdzielczości i mające dla niej istotne znaczenie. Organizuje postępowania rozjemcze w sporach między organizacjami spółdzielczymi i współdziała ze związkami rewizyjnymi w realizacji zadań ustawowych.
Krajowa Rada Spółdzielcza wykonuje funkcje związku rewizyjnego w stosunku do spółdzielni niezrzeszonych w takim związku.
REKLAMA
Krajowa Rada Spółdzielcza posiada osobowość prawną i działa na podstawie statutu. W pracach organów Rady mogą uczestniczyć z głosem doradczym przedstawiciele naczelnych organów administracji państwowej oraz przedstawiciele związków rewizyjnych.
Jeżeli dana spółdzielnia nie jest zrzeszona w związku rewizyjnym, możemy wystąpić do Krajowej Rady Spółdzielczej o zwołanie walnego zgromadzenia, w przypadku gdy zarząd spółdzielni nie zwoła walnego zgromadzenia spółdzielni na żądanie rady nadzorczej lub 1/10 członków spółdzielni w terminie sześciu tygodni od dnia wniesienia żądania. Koszty z tym związane pokryć musi spółdzielnia.
Kongres Spółdzielczości
Najwyższym organem samorządu spółdzielczego jest Kongres Spółdzielczości zwoływany przez Krajową Radę Spółdzielczą co 4 lata. Dokonuje on oceny stanu spółdzielczości w Polsce oraz warunków i możliwości jej rozwoju, uchwala także statut Krajowej Rady Spółdzielczej, zasady finansowania jej działalności przez organizacje spółdzielcze, dokonuje wyboru członków Rady oraz określa zasady odwoływania jej członków.
Związki gospodarcze
Spółdzielnie mogą zakładać związki gospodarcze i przystępować do takich związków. Celem działania związków gospodarczych jest prowadzenie działalności gospodarczej na rzecz lub w interesie zrzeszonych spółdzielni. Krajowa Rada Spółdzielcza prowadzi rejestr związków spółdzielczych oraz przeprowadza ich lustrację.
Zobacz też serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.