REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowość! Mieszkania potanieją bo będą jawne ceny nieruchomości w ofertach, jak obowiązkowo jawne wynagrodzenia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jawne ceny mieszkań w ofertach nie tylko ułatwią kupno, ale i wyhamują nieustanne podwyżki?
Jawne ceny mieszkań w ofertach nie tylko ułatwią kupno, ale i wyhamują nieustanne podwyżki?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nadchodzą zmiany na rynku nieruchomości: Według jednej z szykowanych zmian w prawie, deweloperzy mogą wkrótce zostać zobowiązani do publicznego ujawniania cen oferowanych mieszkań. Czy to zahamuje silny wzrost cen mieszkań i domów notowany od dłuższego czasu?

Podczas gdy część branży opiera się tej inicjatywie, argumentując, że brak cen w ofertach skłania klientów do bezpośredniego kontaktu i umożliwia lepsze przedstawienie wartości inwestycji, inni deweloperzy już od dawna praktykują pełną transparentność, komentuje ekspert.

REKLAMA

Deweloperzy ujawniają ceny mieszkań – co to oznacza dla kupujących?

REKLAMA

Przełom 2024 i 2025 roku przyniósł znaczne poszerzenie oferty mieszkań. Właściwie można powiedzieć, że tak bogata nie była ona od dawna. To spory kontrast w stosunku do tego, co mogliśmy obserwować jeszcze na początku ubiegłego roku, kiedy to oferta charakteryzowała się silnym przetrzebieniem, co było efektem boomu mieszkaniowego, związanego z „Bezpiecznym Kredytem 2%”.

Wygląda na to, że obecnie mamy do czynienia z czasem kupujących, którzy zdecydowanie mają w czym wybierać.
Bieżąca sytuacja najwyraźniej daje też możliwości negocjacji cen. Świadczy o tym fakt, że różnice między cenami ofertowymi a transakcyjnymi w ostatnich tygodniach pogłębiły się. Warto pamiętać, że sytuacja może się jednak zmienić.
Aktualnie wielu potencjalnych nabywców wyczekuje rządowej propozycji programu wsparcia. Niemało jest jednak tych, którzy czekać nie zamierzają i uznają, że właśnie teraz jest optymalny czas na zakup mieszkania.

Ceny ofertowe mieszkań i domów będą jawne, od kiedy

REKLAMA

A jeśli chodzi o same ceny mieszkań na rynku pierwotnym, określenie ich aktualnego poziomu bywa niełatwe, między innymi dlatego, że wielu deweloperów w swoich ofertach nie podaje wprost stawek za lokale.
Do takich informacji trzeba się niejako „dokopać” – udzielane są dopiero podczas spotkania w biurze sprzedaży bądź w rozmowach telefonicznych.

Jak zwracauwagę Tomasz Stoga, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich i prezes firmy PROFIT Development, strategia niepodawania cen przez deweloperów to dziś konkretny problem, który dla nabywców stanowi utrudnienie w poszukiwaniu nieruchomości.
Deweloperzy tłumaczą się, podkreślając, że chcą mieć możliwość szczegółowego zaznajomienia zainteresowanych z ofertą, przedstawienia zalet danej inwestycji i wyjaśnienia, z czego dokładnie wynikają pewne kwoty, a także zindywidualizowania oferty. Twierdzą, że gdyby ceny były podane na wstępie, potencjalni nabywcy mogliby wysunąć pochopnie wnioski i się zniechęcić.
Argumenty te nie przekonują jednak większości klientów, ale też wielu rządzących, którzy uważają, że potrzebne są prawne narzędzia zapewniające przejrzystość na rynku.
Ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała na początku stycznia, że Polska 2050 zamierza w ciągu kilku najbliższych tygodni przedstawić projekt ustawy nakazującej deweloperom podawanie cen mieszkań w taki sposób, by potencjalny nabywca nie musiał się dodatkowo starać, by je poznać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na razie cena musi być klarownie podana klientom w biurze dewelopera

– Transparentność na rynku nieruchomości nie sprowadza się tylko do podawania cen za metr kwadratowy. – komentuje Tomasz Stoga.
– Aby nabywca mógł podejmować świadome decyzje zakupowe, powinien być rzetelnie informowany o potencjalnych kosztach całej inwestycji od samego początku. Może wówczas zorientować się w realnej sytuacji na rynku, porównywać oferty i w efekcie wybrać „M” na miarę swoich potrzeb oraz możliwości – dodaje ekspert.

Niedawno Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajął stanowisko, że deweloperzy są zobowiązani do podawania cen mieszkań (w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości i umożliwiający porównanie cen), ale w miejscu sprzedaży detalicznej. Wskazał jednocześnie, że dobrą praktyką byłoby podawanie cen już w internetowych ogłoszeniach.
Sam Polski Związek Firm Deweloperskich zaleca swoim członkom jawność cen, jednak rekomendację, póki co wdraża tylko część z nich.

– Można zakładać, że coraz więcej przedstawicieli branży będzie zauważać znaczenie takiej przejrzystości. Tak naprawdę zyskać na tym mogą obie strony. W dłuższej perspektywie przyczyni się to do zwiększenia konkurencyjności na rynku. Transparentność w kwestii cen może ponadto skłonić deweloperów do skrupulatnego przemyślenia swojej oferty i wykazania się większą rzetelnością – uważa Tomasz Stoga.
– To również, a właściwie przede wszystkim, kwestia budowania zaufania wśród klientów. W dobie rosnących oczekiwań nabywców i sporej konkurencji jawność cen zdecydowanie staje się pożądaną praktyką, która w efekcie może przyczynić się do ogólnej poprawy standardów na rynku – dodaje prezes PROFIT Development.
Wiele wskazuje na to, że deweloperzy dostarczający klarownych informacji cenowych bez czekania na narzucające im to regulacje prawne będą budować przewagę konkurencyjną i kształtować pozytywny wizerunek swojej firmy, w konsekwencji zdobywając lojalność klientów.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA