Coraz więcej przedsięwzięć można wykonać na zgłoszenie. Czy czeka nas jeszcze większa liberalizacja regulacji prawa budowlanego?
REKLAMA
REKLAMA
- Zauważalny trend w kierunku uwalniania inwestycji budowlanych
- Możliwość podjęcia decyzji o wyborze standardowej procedury
- Podsumowanie
Rozszerzanie katalogów takich inwestycji co do zasady należy ocenić niezwykle pozytywnie, mając na uwadze również istotny fakt stopniowego odciążania organów administracji w zakresie prostszych i mniej skomplikowanych inwestycji budowlanych.
REKLAMA
Zauważalny trend w kierunku uwalniania inwestycji budowlanych
REKLAMA
Od wielu lat obserwujemy ten kierunek. Z roku na rok zwiększa się katalog takich inwestycji. Dodatkowo ustawodawca porządkuje te przepisy, łączy je w pewne grupy co sprzyja czytelności całokształtu przepisów w ujęciu kompleksowych regulacji budowlanych.
Systematyczne uwalnianie wybranych (prostszych) inwestycji z reżimu biurokratycznego, należy ocenić za słuszny kierunek. Oczywiście podstawowymi kwestiami były i są legalność oraz bezpieczeństwo. To właśnie w ich duchu powinna być realizowana zarówno sama polityka liberalizacyjna w tym kierunku oraz o tych samych zasadach powinni pamiętać inwestorzy realizujący konkretne zamierzenia w uproszczonej procedurze. To dobry kierunek, ale wymaga rozwagi i wyważenia każdej ze stron (ustawodawcy, inwestora, wykonawcy etc.).
Możliwość podjęcia decyzji o wyborze standardowej procedury
Warto jest podkreślić, że inwestor może skorzystać z procedury standardowej, o której mowa w art. 28 ust. 1 pr. bud., zamiast w procedurze uproszczonej na zgłoszenie. Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682) – dalej „pr. bud.” – inwestor zamiast dokonania zgłoszenia dotyczącego budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pr. bud., lub robót budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 3 pr. bud., może wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
Podsumowanie
Stopniowe zwiększanie ilości inwestycji, które można realizować w uproszczonej procedurze zgłoszeniowej albo nawet bez dokonywania zgłoszenia to dobry kierunek zmian. Z zaciekawieniem należy oczekiwać kolejnych propozycji ustawodawcy w tym zakresie. Dodatkowo warto jest zadać pytanie o to, czy i jaki będzie kształt przepisów odnośnie nowych typów inwestycji – np. przydomowych schronów, przydomowych wiatraków etc., które to inwestycje były przedmiotem szerszej debaty jeszcze na samym początku 2023 r. Na konkretne rozwiązania musimy jednak jeszcze poczekać.
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.