REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej przedsięwzięć można wykonać na zgłoszenie. Czy czeka nas jeszcze większa liberalizacja regulacji prawa budowlanego?

Czy czeka nas jeszcze większa liberalizacja regulacji prawa budowlanego?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od wielu lat obserwujemy tendencję do zwiększania katalogu inwestycji, które są możliwe do zrealizowania w uproszczonej procedurze zgłoszeniowej lub nawet bez zgłoszenia do organu. Takie podejście cieszy szczególnie osoby lub podmioty gospodarcze, które faktycznie korzystają z tego typu udogodnień i decydują się na konkretne rozwiązania właśnie dzięki oszczędności czasu, pieniędzy oraz minimalizacji procedur biurokratycznych. 

Rozszerzanie katalogów takich inwestycji co do zasady należy ocenić niezwykle pozytywnie, mając na uwadze również istotny fakt stopniowego odciążania organów administracji w zakresie prostszych i mniej skomplikowanych inwestycji budowlanych.

REKLAMA

Zauważalny trend w kierunku uwalniania inwestycji budowlanych

REKLAMA

Od wielu lat obserwujemy ten kierunek. Z roku na rok zwiększa się katalog takich inwestycji. Dodatkowo ustawodawca porządkuje te przepisy, łączy je w pewne grupy co sprzyja czytelności całokształtu przepisów w ujęciu kompleksowych regulacji budowlanych. 

Systematyczne uwalnianie wybranych (prostszych) inwestycji z reżimu biurokratycznego, należy ocenić za słuszny kierunek. Oczywiście podstawowymi kwestiami były i są legalność oraz bezpieczeństwo. To właśnie w ich duchu powinna być realizowana zarówno sama polityka liberalizacyjna w tym kierunku oraz o tych samych zasadach powinni pamiętać inwestorzy realizujący konkretne zamierzenia w uproszczonej procedurze. To dobry kierunek, ale wymaga rozwagi i wyważenia każdej ze stron (ustawodawcy, inwestora, wykonawcy etc.).

Możliwość podjęcia decyzji o wyborze standardowej procedury

Warto jest podkreślić, że inwestor może skorzystać z procedury standardowej, o której mowa w art. 28 ust. 1 pr. bud., zamiast w procedurze uproszczonej na zgłoszenie. Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682) – dalej „pr. bud.” – inwestor zamiast dokonania zgłoszenia dotyczącego budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pr. bud., lub robót budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 3 pr. bud., może wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.

Podsumowanie

Stopniowe zwiększanie ilości inwestycji, które można realizować w uproszczonej procedurze zgłoszeniowej albo nawet bez dokonywania zgłoszenia to dobry kierunek zmian. Z zaciekawieniem należy oczekiwać kolejnych propozycji ustawodawcy w tym zakresie. Dodatkowo warto jest zadać pytanie o to, czy i jaki będzie kształt przepisów odnośnie nowych typów inwestycji – np. przydomowych schronów, przydomowych wiatraków etc., które to inwestycje były przedmiotem szerszej debaty jeszcze na samym początku 2023 r. Na konkretne rozwiązania musimy jednak jeszcze poczekać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA