Przedterminowa spłata kredytu hipotecznego zawartego od dnia 22 lipca 2017 r. W takiej sytuacji banki muszą zwrócić koszty? Ważne stanowisko Rzecznika Finansowego
REKLAMA
REKLAMA
- Ubieganie się o zwrot kosztów udzielenia kredytu hipotecznego
- Stanowisko Rzecznika Finansowego
- Co może zrobić kredytobiorca, aby odzyskać swoje pieniądze?
- Podsumowanie
Ubieganie się o zwrot kosztów udzielenia kredytu hipotecznego
Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (Dz. U. z 2022 r. poz. 2245) – dalej: „ustawa” – w przypadku spłaty całości kredytu hipotecznego przed terminem określonym w umowie o kredyt hipoteczny całkowity koszt kredytu hipotecznego ulega obniżeniu o odsetki i inne koszty kredytu hipotecznego przypadające za okres, o który skrócono obowiązywanie tej umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.
REKLAMA
Obniżenie całkowitego kosztu kredytu w razie wcześniejszej spłaty obowiązuje od 22 lipca 2017 r.
Należy wskazać, że dzień 22 lipca 2017 r. jest datą graniczą, gdyż to właśnie wtedy miało miejsce wejście w życie przepisów ustawy.
Stanowisko Rzecznika Finansowego
Rzecznik Finansowy konsekwentnie wskazuje, że „mimo obowiązywania od tego dnia art. 39 ust. 1 ustawy o kredycie hipotecznym, z praktyki banków wynika, że w dalszym ciągu odmawiają one proporcjonalnego rozliczenia pozaodsetkowych kosztów w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego.”. Dalej należy zacytować, że „omawiane pojęcie całkowitego kosztu kredytu, w rozumieniu art. 16 ust. 1 dyrektywy nr 2008/48/WE, ostatecznie wyjaśnił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w orzeczeniu z dnia 11 września 2019 r. (nr C-383/18). W wyroku tym TSUE wskazał, że artykuł 16 ust. 1 dyrektywy 2008/48/WE należy interpretować w ten sposób, że prawo konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu obejmuje wszystkie koszty, które zostały nałożone na konsumenta, bez rozróżnienia ze względu na okres obowiązywania samej umowy.”.
Co może zrobić kredytobiorca, aby odzyskać swoje pieniądze?
Kredytobiorca może, a nawet powinien wystąpić w pierwszej kolejności do swojego banku z wnioskiem o zwrot kosztów w związku z przedterminową spłatą kredytu hipotecznego. Jeżeli takie działanie okaże się nieskuteczne, kredytobiorca może:
złożyć do Rzecznika Finansowego wniosek o przeprowadzenie postępowania interwencyjnego;
złożyć wniosek do Rzecznika Finansowego o przeprowadzenie postępowania polubownego;
wystąpić na drogę sądową.
Podsumowanie
Podsumowując, w ocenie Rzecznika Finansowego art. 39 ust. 1 ustawy, implementujący art. 25 ust. 1 dyrektywy nr 2014/17/UE, należy rozumieć w ten sposób, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego, kredytobiorca jest uprawniony do obniżenia wszystkich możliwych kosztów kredytu, niezależnie od ich charakteru, z tym wyjątkiem, że redukcja ta ma charakter proporcjonalny w tym sensie, że odnosi się do okresu od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie.
Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (Dz. U. z 2022 r. poz. 2245).
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.