REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Remont mieszkania. Co powinna zawierać umowa z fachowcem budowlanym? Jak przygotować kosztorys? Co z gwarancją?

Remont mieszkania. Co powinna zawierać umowa z fachowcem budowlanym? Jak przygotować kosztorys? Co z gwarancją?
Remont mieszkania. Co powinna zawierać umowa z fachowcem budowlanym? Jak przygotować kosztorys? Co z gwarancją?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przed przystąpieniem do remontu istotne jest, aby zapewnić solidne podstawy współpracy z fachowcem budowlanym, poprzez zawarcie jasnej i kompleksowej umowy. Dobrze skonstruowana umowa zapewnia obu stronom bezpieczeństwo i jasny zakres prac. Równie ważnym etapem jest przygotowanie solidnego kosztorysu remontowego, który pozwoli oszacować budżet oraz uniknąć nieoczekiwanych wydatków. Racjonalne i świadome podejście do tych spraw wpłynie pozytywnie na realizację całego projektu oraz pozwoli uniknąć nieporozumień pomiędzy zleceniodawcą a wykonawcą. 

O co zadbać przed remontem mieszkania?

Bardzo często słyszymy o przeciągających się remontach, wydłużających etapach projektu, bądź niezaplanowanych kosztach, o których wcześniej nie było mowy. Remont potrafi zaskoczyć nie tylko zleceniobiorcę, ale również wykonawcę. Dlatego tak ważne jest świadome i dokładne podejście do spisania warunków umowy. Zawarcie wiążącej umowy z fachowcem budowlanym oraz rzetelne przygotowanie kosztorysu remontu, to kluczowe aspekty każdego projektu budowlanego. Dbałość o szczegóły i jasne określenie zakresu prac, terminów oraz płatności zapewnią udaną współpracę i sprawne przeprowadzenie remontu bez zbędnych nieporozumień.

REKLAMA

Najważniejsze kwestie w umowie z fachowcem. Określenie zakresu prac i inne elementy

- Zawierając umowę z fachowcem budowlanym pierwszym krokiem jest zadbanie o precyzyjne i  wyraźne zdefiniowanie zakresu prac. Budowlaniec powinien jasno określić jakie zadania zostaną wykonane, jakie materiały będą użyte i jakie mamy etapy całego projektu. Kolejno należy wskazać terminy realizacji poszczególnych etapów. Ten element ma zapewnić konkretne ramy czasowe, w jakich powinien się mieścić harmonogram prac – zaznacza Robert Skulimowski, inżynier budowlany i prezes firmy New-House.

Jakie są kluczowe elementy umowy z fachowcem budowlanym:

 1. Opis projektu: Precyzyjny opis prac, które mają zostać wykonane, powinien być zawarty w umowie. Określenie zakresu prac, materiałów, technik, oraz terminu wykonania projektu jest niezwykle istotne dla uniknięcia nieporozumień i niejasności.
 2. Gwarancja: Określenie okresu gwarancji na wykonane prace oraz materiały daje dodatkowe zabezpieczenie dla inwestora.
 3. Ubezpieczenie i zezwolenia: Warto upewnić się, że fachowiec budowlany posiada odpowiednie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej oraz wszelkie wymagane zezwolenia i licencje.
 4. Zmiany i dodatki: Procedura wprowadzania zmian do pierwotnego projektu oraz koszt dodatkowych prac powinna być jasno sprecyzowana.
 5. Postanowienia dotyczące rozwiązania umowy: W razie konieczności rozwiązania umowy przed upływem terminu, warto zawrzeć odpowiednie zapisy regulujące tę kwestię.
 6. Odstąpienie od umowy: Warunki, w jakich każda ze stron może odstąpić od umowy, powinny być uściślone.
 7. Terminy i kary za opóźnienie: Określenie konkretnych terminów wykonania prac oraz ewentualnych kar za opóźnienie może zapobiec nieuzasadnionym opóźnieniom.
 8. Podpisy i daty: Ostatecznie, umowa powinna zostać podpisana przez obie strony i zawierać datę jej sporządzenia.

Jak przygotować kosztorys remontu?

REKLAMA

Kolejnym istotnym elementem jest określenie wartości kontraktu oraz podziału płatności na kolejne etapy. Proces tworzenia kosztorysu wymaga wiedzy, podejścia racjonalnego do kwestii finansowych oraz spisania za i przeciw, tak by mieć pewność, że nic nas w późniejszych fazach nie zaskoczy.

- Przygotowanie rzetelnego kosztorysu remontowego jest kluczowym krokiem, który umożliwi skuteczną ocenę całkowitych kosztów projektu oraz zminimalizuje ryzyko nieprzewidzianych wydatków. Pierwszym zadaniem jest dokładne oszacowanie kosztów materiałów budowlanych oraz robocizny. Współpracując z zaufanymi dostawcami, można uzyskać korzystne ceny i wybrać najlepszej jakości materiały. Dodatkowo, ustalając płatności za wykonane prace, unikamy ryzyka zbyt dużych zaliczek przed wykonaniem konkretnych prac i tym samym zabezpieczamy finanse klienta. Taka forma rozliczania zachęca do terminowego realizowania zadań przez budowlańców - podkreśla inżynier Skulimowski.

W trakcie remontu lub budowy może się okazać, że konieczne są drobne zmiany w projekcie. Umowa zawarta pomiędzy stronami, powinna być również do takich sytuacji przystosowana i uwzględniać ewentualne koszty dodatkowe. 

Jak twierdzi prezes firmy New-House - Ważne jest uwzględnienie również dodatkowych kosztów, takich jak zakup narzędzi czy koszty związane z utylizacją odpadów budowlanych. Umieszczenie tych wydatków w kosztorysie pozwoli na pełniejszą ocenę całkowitego budżetu projektu. Dodatkowo, zaleca się utworzenie rezerwy finansowej na ewentualne nieprzewidziane wydatki, które mogą pojawić się w trakcie remontu. Taka rezerwa powinna wynosić kilka tysięcy.

Gwarancja

Na koniec, warto pamiętać o zabezpieczeniu gwarancyjnym. Dobry fachowiec zawsze udziela gwarancji na wykonane prace, wskazuje okres gwarancyjny oraz zakres prac, które podlegają naprawom. 

- Odpowiednio sformułowane postanowienia dotyczące gwarancji zapewniają zleceniodawcy pewność, że wykonane prace będą charakteryzować się wysoką jakością oraz, w przypadku ewentualnych problemów, usterek czy wad, będą mogły zostać naprawione bez dodatkowych kosztów - kończy Robert Skulimowski.
By wybrać jak najkorzystniejszą ofertę oraz ekipę budowlaną, warto przed podpisaniem umowy, skonsultować kosztorys z kilkoma różnymi fachowcami, aby porównać ich oferty i wybrać najlepszą opcję.

Przykładowe zapisy w umowie z budowlańcem:

„Fachowiec zobowiązuje się do wykonania prac zgodnie z przedstawionym projektem oraz w określonym terminie.”

„W przypadku wykrycia wad wykonania w okresie gwarancji, fachowiec zobowiązuje się do bezpłatnego naprawienia usterek.”

„Wszelkie zmiany w projekcie wymagają zgody obu stron i powinny zostać odpowiednio udokumentowane na piśmie.”

„W przypadku opóźnienia w terminie wykonania prac, fachowiec zapłaci karę umowną w wysokości X% za każdy dzień zwłoki.”

„Za dostarczenie danych osobowych w celu realizacji umowy, fachowiec zobowiązuje się do zachowania poufności i przetwarzania danych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.”

Robert Skulimowski, inżynier budowlanych i prezes New-House.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Monia
  2023-08-01 12:42:20
  Jesli szukacie jakichs dodatkowych źródeł informacji tego typu to polecam portal nieruchomości od wiedzy i praktyki. Teksty są klarowne i zrozumiałe, nawet dla osób bez wcześniejszego doświadczenia w branży
  1
 • Marta
  2023-08-07 09:36:25
  Polecam home group black jeśli poszukujecie fajnego lokum z rynku pierwotnego. Deweloper ten doskonale rozumie lokalne społeczności. Ich inwestycje są zawsze harmonijnie wkomponowane w otoczenie, co tworzy przyjemną atmosferę wokół nowych nieruchomości
  1
 • Janina
  2023-09-08 13:15:37
  To, co wyróżnia Home Group Black, to połączenie innowacyjnych rozwiązań z poszanowaniem śląskiej tradycji. Właśnie tak powinny wyglądać najlepsze inwestycje na Śląsku! polecam
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy przycinać tuje?

Kiedy przycinać tuje szmaragdy, brabanty i kuliste danica? Czy przycinanie tuj po zimie na wysokość jest wystarczające? Ile przycinać tuje formowane na zimozielony żywopłot?

Średni dług mieszkaniowy to 15 tys. zł. Lokatora, który nie płaci czynszu "utrzymują" pozostali mieszkańcy

Rosnące koszty utrzymania to jeden z palących problemów mieszkańców i zarządców nieruchomości. Zalegający z opłatami najemcy są straszeni przez zarządców dopisaniem do Krajowego Rejestru Długów, ale na straszeniu się kończy…

Kiedy ciąć lawendę? Jak to zrobić?

W wielu polskich ogrodach mamy posadzone krzaczki lawendy. Czy wiemy jak je przycinać i kiedy powinniśmy to zrobić? Jak ciąć lawendę na wiosnę?

Kiedy przycinać budleję Davida? I jak?

Jak i kiedy trzeba przyciąć na wiosnę budleję Davida? Czy budleję można ciąć tylko wiosną?

REKLAMA

Kiedy przycinać trawy?

Kiedy przycinać trawy ozdobne w ogrodzie? Kiedy i jak przycinać trawy pampasowe, miskanty, rozplenice, turzyce i stipę? Lepiej to zrobić po zimie na wiosnę czy jesienią? Kiedy zaplanować przycinanie traw ozdobnych posadzonych w donicach?

W Warszawie rośnie popyt na powierzchnię biurową. Rosną także czynsze i wydłuża się okres najmu biur

Jak wynika z analizy firmy Walter Herz, w 2023 r. popyt ze strony najemców na powierzchnię biurową w Warszawie był niewiele niższy od rekordowego 2022 r. W ubiegłym roku na rynku warszawskim zakontraktowano ok. 750 tys. mkw. powierzchni biurowej. Niestety, na rynkach regionalnych oczekiwany jest dalszy spadek popytu.

Organ odwoławczy nie może wydać decyzji na niekorzyść strony odwołującej się. Są wyjątki od tej zasady. Zakaz reformationis in peius w prawie budowlanym

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego publikuje ważne i ciekawe interpretacje przepisów Prawa budowlanego. W jednym z opisanych kazusów opisana została kwestia zakazu wydania decyzji na niekorzyść strony odwołującej się.

Portal eBudownictwo w 2024 roku. Co można załatwić, z jakich narzędzi skorzystać?

eBudownictwo to portal, który od  30 sierpnia zeszłego roku umożliwia dostęp do narzędzi cyfrowych uruchomionych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Jest miejscem startowym dla obywateli i urzędników, którzy sięgają po rozwiązania cyfrowe przydatne w szeroko pojętym budownictwie. 

REKLAMA

Maszt telekomunikacyjny w sąsiedztwie. Czy wpływa na ceny nieruchomości?

Już drugi raz badacze z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie sprawdzili, czy istnieje związek między budową stacji bazowych (BTS) a cenami nieruchomości znajdujących się w ich sąsiedztwie. Pierwsze badanie przeprowadzone w 2022 roku nie wykazało takiej zależności. Również teraz nie znaleziono dowodów na istnienie takiej korelacji.

Nawet co drugie mieszkanie było kupowane w celach inwestycyjnych. Jak jest teraz i czy znów kupujący dla siebie będą w przewadze

Rosnące nieustannie od początków wysokiej inflacji ceny mieszkań zaktywizowały inwestorów. Do tych, którzy kupują, by wynajmować dołączyli flipperzy nowej generacji. Klasyczny flipper wyszukuje okazji w standardowej ofercie, ci nowi za atrakcyjną uznają każde niemal mieszkanie na sprzedaż, bo zarobi się na nim wyłącznie na spekulacji cenowej. W konsekwencji jeszcze niemal rok temu co drugie sprzedawane w Polsce mieszkanie szło w ręce inwestorów. Jak jest teraz?

REKLAMA