REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Remont mieszkania. Co powinna zawierać umowa z fachowcem budowlanym? Jak przygotować kosztorys? Co z gwarancją?

Remont mieszkania. Co powinna zawierać umowa z fachowcem budowlanym? Jak przygotować kosztorys? Co z gwarancją?
Remont mieszkania. Co powinna zawierać umowa z fachowcem budowlanym? Jak przygotować kosztorys? Co z gwarancją?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przed przystąpieniem do remontu istotne jest, aby zapewnić solidne podstawy współpracy z fachowcem budowlanym, poprzez zawarcie jasnej i kompleksowej umowy. Dobrze skonstruowana umowa zapewnia obu stronom bezpieczeństwo i jasny zakres prac. Równie ważnym etapem jest przygotowanie solidnego kosztorysu remontowego, który pozwoli oszacować budżet oraz uniknąć nieoczekiwanych wydatków. Racjonalne i świadome podejście do tych spraw wpłynie pozytywnie na realizację całego projektu oraz pozwoli uniknąć nieporozumień pomiędzy zleceniodawcą a wykonawcą. 

O co zadbać przed remontem mieszkania?

Bardzo często słyszymy o przeciągających się remontach, wydłużających etapach projektu, bądź niezaplanowanych kosztach, o których wcześniej nie było mowy. Remont potrafi zaskoczyć nie tylko zleceniobiorcę, ale również wykonawcę. Dlatego tak ważne jest świadome i dokładne podejście do spisania warunków umowy. Zawarcie wiążącej umowy z fachowcem budowlanym oraz rzetelne przygotowanie kosztorysu remontu, to kluczowe aspekty każdego projektu budowlanego. Dbałość o szczegóły i jasne określenie zakresu prac, terminów oraz płatności zapewnią udaną współpracę i sprawne przeprowadzenie remontu bez zbędnych nieporozumień.

REKLAMA

Najważniejsze kwestie w umowie z fachowcem. Określenie zakresu prac i inne elementy

- Zawierając umowę z fachowcem budowlanym pierwszym krokiem jest zadbanie o precyzyjne i  wyraźne zdefiniowanie zakresu prac. Budowlaniec powinien jasno określić jakie zadania zostaną wykonane, jakie materiały będą użyte i jakie mamy etapy całego projektu. Kolejno należy wskazać terminy realizacji poszczególnych etapów. Ten element ma zapewnić konkretne ramy czasowe, w jakich powinien się mieścić harmonogram prac – zaznacza Robert Skulimowski, inżynier budowlany i prezes firmy New-House.

Jakie są kluczowe elementy umowy z fachowcem budowlanym:

 1. Opis projektu: Precyzyjny opis prac, które mają zostać wykonane, powinien być zawarty w umowie. Określenie zakresu prac, materiałów, technik, oraz terminu wykonania projektu jest niezwykle istotne dla uniknięcia nieporozumień i niejasności.
 2. Gwarancja: Określenie okresu gwarancji na wykonane prace oraz materiały daje dodatkowe zabezpieczenie dla inwestora.
 3. Ubezpieczenie i zezwolenia: Warto upewnić się, że fachowiec budowlany posiada odpowiednie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej oraz wszelkie wymagane zezwolenia i licencje.
 4. Zmiany i dodatki: Procedura wprowadzania zmian do pierwotnego projektu oraz koszt dodatkowych prac powinna być jasno sprecyzowana.
 5. Postanowienia dotyczące rozwiązania umowy: W razie konieczności rozwiązania umowy przed upływem terminu, warto zawrzeć odpowiednie zapisy regulujące tę kwestię.
 6. Odstąpienie od umowy: Warunki, w jakich każda ze stron może odstąpić od umowy, powinny być uściślone.
 7. Terminy i kary za opóźnienie: Określenie konkretnych terminów wykonania prac oraz ewentualnych kar za opóźnienie może zapobiec nieuzasadnionym opóźnieniom.
 8. Podpisy i daty: Ostatecznie, umowa powinna zostać podpisana przez obie strony i zawierać datę jej sporządzenia.

Jak przygotować kosztorys remontu?

REKLAMA

Kolejnym istotnym elementem jest określenie wartości kontraktu oraz podziału płatności na kolejne etapy. Proces tworzenia kosztorysu wymaga wiedzy, podejścia racjonalnego do kwestii finansowych oraz spisania za i przeciw, tak by mieć pewność, że nic nas w późniejszych fazach nie zaskoczy.

- Przygotowanie rzetelnego kosztorysu remontowego jest kluczowym krokiem, który umożliwi skuteczną ocenę całkowitych kosztów projektu oraz zminimalizuje ryzyko nieprzewidzianych wydatków. Pierwszym zadaniem jest dokładne oszacowanie kosztów materiałów budowlanych oraz robocizny. Współpracując z zaufanymi dostawcami, można uzyskać korzystne ceny i wybrać najlepszej jakości materiały. Dodatkowo, ustalając płatności za wykonane prace, unikamy ryzyka zbyt dużych zaliczek przed wykonaniem konkretnych prac i tym samym zabezpieczamy finanse klienta. Taka forma rozliczania zachęca do terminowego realizowania zadań przez budowlańców - podkreśla inżynier Skulimowski.

W trakcie remontu lub budowy może się okazać, że konieczne są drobne zmiany w projekcie. Umowa zawarta pomiędzy stronami, powinna być również do takich sytuacji przystosowana i uwzględniać ewentualne koszty dodatkowe. 

Jak twierdzi prezes firmy New-House - Ważne jest uwzględnienie również dodatkowych kosztów, takich jak zakup narzędzi czy koszty związane z utylizacją odpadów budowlanych. Umieszczenie tych wydatków w kosztorysie pozwoli na pełniejszą ocenę całkowitego budżetu projektu. Dodatkowo, zaleca się utworzenie rezerwy finansowej na ewentualne nieprzewidziane wydatki, które mogą pojawić się w trakcie remontu. Taka rezerwa powinna wynosić kilka tysięcy.

Gwarancja

Na koniec, warto pamiętać o zabezpieczeniu gwarancyjnym. Dobry fachowiec zawsze udziela gwarancji na wykonane prace, wskazuje okres gwarancyjny oraz zakres prac, które podlegają naprawom. 

- Odpowiednio sformułowane postanowienia dotyczące gwarancji zapewniają zleceniodawcy pewność, że wykonane prace będą charakteryzować się wysoką jakością oraz, w przypadku ewentualnych problemów, usterek czy wad, będą mogły zostać naprawione bez dodatkowych kosztów - kończy Robert Skulimowski.
By wybrać jak najkorzystniejszą ofertę oraz ekipę budowlaną, warto przed podpisaniem umowy, skonsultować kosztorys z kilkoma różnymi fachowcami, aby porównać ich oferty i wybrać najlepszą opcję.

Przykładowe zapisy w umowie z budowlańcem:

„Fachowiec zobowiązuje się do wykonania prac zgodnie z przedstawionym projektem oraz w określonym terminie.”

„W przypadku wykrycia wad wykonania w okresie gwarancji, fachowiec zobowiązuje się do bezpłatnego naprawienia usterek.”

„Wszelkie zmiany w projekcie wymagają zgody obu stron i powinny zostać odpowiednio udokumentowane na piśmie.”

„W przypadku opóźnienia w terminie wykonania prac, fachowiec zapłaci karę umowną w wysokości X% za każdy dzień zwłoki.”

„Za dostarczenie danych osobowych w celu realizacji umowy, fachowiec zobowiązuje się do zachowania poufności i przetwarzania danych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.”

Robert Skulimowski, inżynier budowlanych i prezes New-House.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Monia
  2023-08-01 12:42:20
  Jesli szukacie jakichs dodatkowych źródeł informacji tego typu to polecam portal nieruchomości od wiedzy i praktyki. Teksty są klarowne i zrozumiałe, nawet dla osób bez wcześniejszego doświadczenia w branży
  1
 • Marta
  2023-08-07 09:36:25
  Polecam home group black jeśli poszukujecie fajnego lokum z rynku pierwotnego. Deweloper ten doskonale rozumie lokalne społeczności. Ich inwestycje są zawsze harmonijnie wkomponowane w otoczenie, co tworzy przyjemną atmosferę wokół nowych nieruchomości
  1
 • Janina
  2023-09-08 13:15:37
  To, co wyróżnia Home Group Black, to połączenie innowacyjnych rozwiązań z poszanowaniem śląskiej tradycji. Właśnie tak powinny wyglądać najlepsze inwestycje na Śląsku! polecam
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

REKLAMA

Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

Ile zapłacisz za kredyt? Sprawdzamy oprocentowanie i marże

Jesienna odwilż — tak obrazowo można by określić sytuację kredytobiorców we wrześniu 2023. U progu jesieni oprocentowanie kredytów wreszcie wyraźnie spadło, oczywiście za sprawą decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która po raz pierwszy od jesieni 2021, a więc po dwóch latach, w czasie których stopy procentowe tylko rosły, wreszcie zdecydowała się na ich cięcie —  i to mocno, bo aż o 75 punktów bazowych. Jak kształtują się więc obecnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych i marże? Eksperci portalu GetHome.pl postanowili to sprawdzić.  

REKLAMA

Portal Cen Mieszkań czy uproszczenie procedur budowlanych – na zapowiedziach się skończyło

Ministerstwo Rozwoju i Technologii składało w tym roku wiele deklaracji dotyczących zmian w obszarze mieszkalnictwa. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, które z nich nie doczekały się realizacji.

Dereń jadalny – wspaniałe owoce, łatwa w uprawie roślina. Dlaczego warto posadzić derenia w ogrodzie?

Dereń jadalny, to długowieczny, duży krzew owocowy (może też być prowadzony jako drzewko), który z każdym rokiem zjednuje sobie nowych sympatyków. Jest prawie „bezobsługowy” – jego uprawa jest bardzo łatwa, zadowala się przeciętnymi glebami, z reguły nie atakują go szkodniki i choroby – nie trzeba więc go „pryskać”. Rodzi znakomite, jadalne owoce, zawierające duże ilości witamin i innych prozdrowotnych substancji. Z owoców można robić różne przetwory (konfitury, soki, kompoty, marynaty i jedne z najlepszych nalewek owocowych). Kiszone w solance niedojrzałe owoce derenia były w dawnej Polsce przysmakiem zastępującym oliwki.

REKLAMA