REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Remont mieszkania. Co powinna zawierać umowa z fachowcem budowlanym? Jak przygotować kosztorys? Co z gwarancją?

Remont mieszkania. Co powinna zawierać umowa z fachowcem budowlanym? Jak przygotować kosztorys? Co z gwarancją?
Remont mieszkania. Co powinna zawierać umowa z fachowcem budowlanym? Jak przygotować kosztorys? Co z gwarancją?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przed przystąpieniem do remontu istotne jest, aby zapewnić solidne podstawy współpracy z fachowcem budowlanym, poprzez zawarcie jasnej i kompleksowej umowy. Dobrze skonstruowana umowa zapewnia obu stronom bezpieczeństwo i jasny zakres prac. Równie ważnym etapem jest przygotowanie solidnego kosztorysu remontowego, który pozwoli oszacować budżet oraz uniknąć nieoczekiwanych wydatków. Racjonalne i świadome podejście do tych spraw wpłynie pozytywnie na realizację całego projektu oraz pozwoli uniknąć nieporozumień pomiędzy zleceniodawcą a wykonawcą. 

O co zadbać przed remontem mieszkania?

Bardzo często słyszymy o przeciągających się remontach, wydłużających etapach projektu, bądź niezaplanowanych kosztach, o których wcześniej nie było mowy. Remont potrafi zaskoczyć nie tylko zleceniobiorcę, ale również wykonawcę. Dlatego tak ważne jest świadome i dokładne podejście do spisania warunków umowy. Zawarcie wiążącej umowy z fachowcem budowlanym oraz rzetelne przygotowanie kosztorysu remontu, to kluczowe aspekty każdego projektu budowlanego. Dbałość o szczegóły i jasne określenie zakresu prac, terminów oraz płatności zapewnią udaną współpracę i sprawne przeprowadzenie remontu bez zbędnych nieporozumień.

REKLAMA

Najważniejsze kwestie w umowie z fachowcem. Określenie zakresu prac i inne elementy

- Zawierając umowę z fachowcem budowlanym pierwszym krokiem jest zadbanie o precyzyjne i  wyraźne zdefiniowanie zakresu prac. Budowlaniec powinien jasno określić jakie zadania zostaną wykonane, jakie materiały będą użyte i jakie mamy etapy całego projektu. Kolejno należy wskazać terminy realizacji poszczególnych etapów. Ten element ma zapewnić konkretne ramy czasowe, w jakich powinien się mieścić harmonogram prac – zaznacza Robert Skulimowski, inżynier budowlany i prezes firmy New-House.

Jakie są kluczowe elementy umowy z fachowcem budowlanym:

  1. Opis projektu: Precyzyjny opis prac, które mają zostać wykonane, powinien być zawarty w umowie. Określenie zakresu prac, materiałów, technik, oraz terminu wykonania projektu jest niezwykle istotne dla uniknięcia nieporozumień i niejasności.
  2. Gwarancja: Określenie okresu gwarancji na wykonane prace oraz materiały daje dodatkowe zabezpieczenie dla inwestora.
  3. Ubezpieczenie i zezwolenia: Warto upewnić się, że fachowiec budowlany posiada odpowiednie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej oraz wszelkie wymagane zezwolenia i licencje.
  4. Zmiany i dodatki: Procedura wprowadzania zmian do pierwotnego projektu oraz koszt dodatkowych prac powinna być jasno sprecyzowana.
  5. Postanowienia dotyczące rozwiązania umowy: W razie konieczności rozwiązania umowy przed upływem terminu, warto zawrzeć odpowiednie zapisy regulujące tę kwestię.
  6. Odstąpienie od umowy: Warunki, w jakich każda ze stron może odstąpić od umowy, powinny być uściślone.
  7. Terminy i kary za opóźnienie: Określenie konkretnych terminów wykonania prac oraz ewentualnych kar za opóźnienie może zapobiec nieuzasadnionym opóźnieniom.
  8. Podpisy i daty: Ostatecznie, umowa powinna zostać podpisana przez obie strony i zawierać datę jej sporządzenia.

Jak przygotować kosztorys remontu?

REKLAMA

Kolejnym istotnym elementem jest określenie wartości kontraktu oraz podziału płatności na kolejne etapy. Proces tworzenia kosztorysu wymaga wiedzy, podejścia racjonalnego do kwestii finansowych oraz spisania za i przeciw, tak by mieć pewność, że nic nas w późniejszych fazach nie zaskoczy.

- Przygotowanie rzetelnego kosztorysu remontowego jest kluczowym krokiem, który umożliwi skuteczną ocenę całkowitych kosztów projektu oraz zminimalizuje ryzyko nieprzewidzianych wydatków. Pierwszym zadaniem jest dokładne oszacowanie kosztów materiałów budowlanych oraz robocizny. Współpracując z zaufanymi dostawcami, można uzyskać korzystne ceny i wybrać najlepszej jakości materiały. Dodatkowo, ustalając płatności za wykonane prace, unikamy ryzyka zbyt dużych zaliczek przed wykonaniem konkretnych prac i tym samym zabezpieczamy finanse klienta. Taka forma rozliczania zachęca do terminowego realizowania zadań przez budowlańców - podkreśla inżynier Skulimowski.

W trakcie remontu lub budowy może się okazać, że konieczne są drobne zmiany w projekcie. Umowa zawarta pomiędzy stronami, powinna być również do takich sytuacji przystosowana i uwzględniać ewentualne koszty dodatkowe. 

Jak twierdzi prezes firmy New-House - Ważne jest uwzględnienie również dodatkowych kosztów, takich jak zakup narzędzi czy koszty związane z utylizacją odpadów budowlanych. Umieszczenie tych wydatków w kosztorysie pozwoli na pełniejszą ocenę całkowitego budżetu projektu. Dodatkowo, zaleca się utworzenie rezerwy finansowej na ewentualne nieprzewidziane wydatki, które mogą pojawić się w trakcie remontu. Taka rezerwa powinna wynosić kilka tysięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gwarancja

Na koniec, warto pamiętać o zabezpieczeniu gwarancyjnym. Dobry fachowiec zawsze udziela gwarancji na wykonane prace, wskazuje okres gwarancyjny oraz zakres prac, które podlegają naprawom. 

- Odpowiednio sformułowane postanowienia dotyczące gwarancji zapewniają zleceniodawcy pewność, że wykonane prace będą charakteryzować się wysoką jakością oraz, w przypadku ewentualnych problemów, usterek czy wad, będą mogły zostać naprawione bez dodatkowych kosztów - kończy Robert Skulimowski.
By wybrać jak najkorzystniejszą ofertę oraz ekipę budowlaną, warto przed podpisaniem umowy, skonsultować kosztorys z kilkoma różnymi fachowcami, aby porównać ich oferty i wybrać najlepszą opcję.

Przykładowe zapisy w umowie z budowlańcem:

„Fachowiec zobowiązuje się do wykonania prac zgodnie z przedstawionym projektem oraz w określonym terminie.”

„W przypadku wykrycia wad wykonania w okresie gwarancji, fachowiec zobowiązuje się do bezpłatnego naprawienia usterek.”

„Wszelkie zmiany w projekcie wymagają zgody obu stron i powinny zostać odpowiednio udokumentowane na piśmie.”

„W przypadku opóźnienia w terminie wykonania prac, fachowiec zapłaci karę umowną w wysokości X% za każdy dzień zwłoki.”

„Za dostarczenie danych osobowych w celu realizacji umowy, fachowiec zobowiązuje się do zachowania poufności i przetwarzania danych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.”

Robert Skulimowski, inżynier budowlanych i prezes New-House.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

REKLAMA

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

Hipoteka odwrócona - fakty i mity

Hipoteka odwrócona wzbudza kontrowersje. Wiele osób nie wie, że taka hipoteka może być w modelu sprzedażowym (renta dożywotnia) lub w modelu kredytowym (odwrócony kredyt hipoteczny). Co z kwestiami prawnymi?

REKLAMA

Rozliczanie podatku CIT z zastosowaniem obniżonej stawki 9% - zmiana interpretacji indywidualnej

Szef KAS potwierdził, że mały podatnik CIT, może stosować preferencyjną stawkę podatkową w wysokości 9% do obliczania zaliczek na podatek, ale jedynie do momentu przekroczenia ustawowego limitu przychodów. Po przekroczeniu limitu w określonym miesiącu/kwartale, zaliczkę na podatek dochodowy za ten okres oraz kolejne powinien obliczać już według stawki 19%.

Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

REKLAMA