REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek węglowy nadal przedmiotem sporów

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Morawiecki dodatek węglowy
Media

REKLAMA

REKLAMA

Dla wielu osób dodatek węglowy to już przeszłość. Warto jednak wiedzieć, że o dodatek węglowy toczą się spory sądowe. Wyjaśniamy czego one dotyczą. 

Dla zdecydowanej większości beneficjentów dodatku węglowego to świadczenie jest już zamkniętą kwestią. Wynika to z faktu, że węglowy dodatek był jednorazową formą pomocy, która miała na celu zrekompensowanie wysokich cen węgla. Wydaje się, że rząd raczej nie ponowi wypłaty takiego świadczenia, bo ceny węgla kamiennego obecnie są o wiele mniejsze niż w drugiej połowie minionego roku. Warto równocześnie zdawać sobie sprawę, że temat dodatku węglowego dla niektórych właścicieli domów wcale nie jest jeszcze zamknięty. Mowa o osobach, które kwestionują decyzję o nieprzyznaniu im wspomnianego świadczenia. Czasem spór o dodatek węglowy trafia nawet na sądową wokandę. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakich odpowiedzi krajowe sądy udzieliły na pytania związane z dodatkiem węglowym. 

REKLAMA

Spory sądowe o dodatek węglowy 

Dla osób, które bezproblemowo załatwiły formalności związane z dodatkiem węglowym, dość zaskakujący może być fakt, że tego świadczenia dotyczą całkiem liczne spory sądowe. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zidentyfikowali ponad 100 wyroków rozstrzygających spory o wspomniany dodatek. Nie można wykluczać, że orzecznictwo dotyczące dodatku węglowego z czasem jeszcze się powiększy. 

Wśród dość bogatego już orzecznictwa na temat dodatku węglowego szczególnie ciekawe wydają się następujące wyroki oraz ich tezy: 

  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 27 kwietnia 2023 r. (sygnatura akt: II SA/Ol 150/23) - teza: takie okoliczności jak na przykład kara pozbawienia wolności, powołanie do służby wojskowej lub podjęcie studiów w innej miejscowości nie wpływają na miejsce zamieszkania w rozumieniu ustawy o dodatku węglowym. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 11 maja 2023 r. (sygnatura akt: II SA/Gl 355/23) - teza: jeśli nie zostanie wykazana możliwość zastosowania art. 2 ust. 3d w związku z art. 2 ust. 3c ustawy o dodatku węglowym, organ pozostawia wniosek bez rozpoznania, ponieważ dodatek węglowy jest zasadniczo wypłacany temu wnioskodawcy, który pierwszy złożył wniosek z danego adresu miejsca zamieszkania. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 23 maja 2023 r. (sygnatura akt: III SA/Kr 266/23) - teza: weryfikacja wniosku o przyznanie dodatku węglowego może wykraczać poza informacje umieszczone w ewidencji emisyjności budynków na dzień 11 sierpnia 2022 r. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 31 maja 2023 r. (sygnatura akt: III SA/Gd 77/23) - teza: dokonanie korekty (uzupełnienia) deklaracji dotyczącej rodzaju stosowanego paliwa po dniu 11 sierpnia 2022 r. nie powinno być uznawane za niedopuszczalne. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 czerwca 2023 r. (sygnatura akt: II SA/Gl 601/23) - teza: dodatek węglowy oraz dodatek przewidziany przez art. 24 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. 2022 poz. 1967) mają charakter wzajemnie wykluczający, co oznacza, że otrzymanie jednego z nich uniemożliwia przyznanie drugiego. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 czerwca 2023 r. (sygnatura akt: II SA/Gl 566/23) - teza: dodatek węglowy powinien przysługiwać uprawnionej osobie również wtedy, gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego nie zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, a wyniki wywiadu środowiskowego potwierdzają istnienie wspomnianego źródła. 

Polecamy: „Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes”

Warto odnotować, że wszystkie powyższe wyroki zostały wydane przez wojewódzkie sądy administracyjne. To właśnie wspomniane organy wymiaru sprawiedliwości rozstrzygają spory dotyczące dodatku węglowego jeśli decyzja organu pierwszej instancji (wójta, burmistrza albo prezydenta miasta) oraz samorządowego kolegium odwoławczego jako organu drugiej instancji była niekorzystna dla skarżącego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Sprawy sądowe o dodatek grzewczy 

Jeden z analizowanych wyroków (sygnatura akt: II SA/Gl 601/23) przypomina, że państwowa pomoc nie ograniczała się tylko do dofinansowania zakupu węgla. Artykuł 24 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. 2022 poz. 1967) przewiduje wypłatę specjalnego dodatku grzewczego dla gospodarstw domowych, które nie skorzystały z dodatku węglowego. Chodzi między innymi o osoby ogrzewające lokum drewnem, olejem opałowym lub skroplonym gazem LPG. Z przyznawaniem takiego świadczenia również mogą być związane spory sądowe. Analiza orzecznictwa wskazuje jednak, że są one znacznie rzadsze niż w przypadku dodatku węglowego. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA