REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek węglowy nadal przedmiotem sporów

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Morawiecki dodatek węglowy
Media

REKLAMA

REKLAMA

Dla wielu osób dodatek węglowy to już przeszłość. Warto jednak wiedzieć, że o dodatek węglowy toczą się spory sądowe. Wyjaśniamy czego one dotyczą. 

Dla zdecydowanej większości beneficjentów dodatku węglowego to świadczenie jest już zamkniętą kwestią. Wynika to z faktu, że węglowy dodatek był jednorazową formą pomocy, która miała na celu zrekompensowanie wysokich cen węgla. Wydaje się, że rząd raczej nie ponowi wypłaty takiego świadczenia, bo ceny węgla kamiennego obecnie są o wiele mniejsze niż w drugiej połowie minionego roku. Warto równocześnie zdawać sobie sprawę, że temat dodatku węglowego dla niektórych właścicieli domów wcale nie jest jeszcze zamknięty. Mowa o osobach, które kwestionują decyzję o nieprzyznaniu im wspomnianego świadczenia. Czasem spór o dodatek węglowy trafia nawet na sądową wokandę. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakich odpowiedzi krajowe sądy udzieliły na pytania związane z dodatkiem węglowym. 

REKLAMA

Spory sądowe o dodatek węglowy 

Dla osób, które bezproblemowo załatwiły formalności związane z dodatkiem węglowym, dość zaskakujący może być fakt, że tego świadczenia dotyczą całkiem liczne spory sądowe. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zidentyfikowali ponad 100 wyroków rozstrzygających spory o wspomniany dodatek. Nie można wykluczać, że orzecznictwo dotyczące dodatku węglowego z czasem jeszcze się powiększy. 

Wśród dość bogatego już orzecznictwa na temat dodatku węglowego szczególnie ciekawe wydają się następujące wyroki oraz ich tezy: 

  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 27 kwietnia 2023 r. (sygnatura akt: II SA/Ol 150/23) - teza: takie okoliczności jak na przykład kara pozbawienia wolności, powołanie do służby wojskowej lub podjęcie studiów w innej miejscowości nie wpływają na miejsce zamieszkania w rozumieniu ustawy o dodatku węglowym. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 11 maja 2023 r. (sygnatura akt: II SA/Gl 355/23) - teza: jeśli nie zostanie wykazana możliwość zastosowania art. 2 ust. 3d w związku z art. 2 ust. 3c ustawy o dodatku węglowym, organ pozostawia wniosek bez rozpoznania, ponieważ dodatek węglowy jest zasadniczo wypłacany temu wnioskodawcy, który pierwszy złożył wniosek z danego adresu miejsca zamieszkania. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 23 maja 2023 r. (sygnatura akt: III SA/Kr 266/23) - teza: weryfikacja wniosku o przyznanie dodatku węglowego może wykraczać poza informacje umieszczone w ewidencji emisyjności budynków na dzień 11 sierpnia 2022 r. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 31 maja 2023 r. (sygnatura akt: III SA/Gd 77/23) - teza: dokonanie korekty (uzupełnienia) deklaracji dotyczącej rodzaju stosowanego paliwa po dniu 11 sierpnia 2022 r. nie powinno być uznawane za niedopuszczalne. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 czerwca 2023 r. (sygnatura akt: II SA/Gl 601/23) - teza: dodatek węglowy oraz dodatek przewidziany przez art. 24 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. 2022 poz. 1967) mają charakter wzajemnie wykluczający, co oznacza, że otrzymanie jednego z nich uniemożliwia przyznanie drugiego. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 czerwca 2023 r. (sygnatura akt: II SA/Gl 566/23) - teza: dodatek węglowy powinien przysługiwać uprawnionej osobie również wtedy, gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego nie zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, a wyniki wywiadu środowiskowego potwierdzają istnienie wspomnianego źródła. 

Polecamy: „Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes”

Warto odnotować, że wszystkie powyższe wyroki zostały wydane przez wojewódzkie sądy administracyjne. To właśnie wspomniane organy wymiaru sprawiedliwości rozstrzygają spory dotyczące dodatku węglowego jeśli decyzja organu pierwszej instancji (wójta, burmistrza albo prezydenta miasta) oraz samorządowego kolegium odwoławczego jako organu drugiej instancji była niekorzystna dla skarżącego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Sprawy sądowe o dodatek grzewczy 

Jeden z analizowanych wyroków (sygnatura akt: II SA/Gl 601/23) przypomina, że państwowa pomoc nie ograniczała się tylko do dofinansowania zakupu węgla. Artykuł 24 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. 2022 poz. 1967) przewiduje wypłatę specjalnego dodatku grzewczego dla gospodarstw domowych, które nie skorzystały z dodatku węglowego. Chodzi między innymi o osoby ogrzewające lokum drewnem, olejem opałowym lub skroplonym gazem LPG. Z przyznawaniem takiego świadczenia również mogą być związane spory sądowe. Analiza orzecznictwa wskazuje jednak, że są one znacznie rzadsze niż w przypadku dodatku węglowego. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

REKLAMA

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

REKLAMA