REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek węglowy nadal przedmiotem sporów

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Morawiecki dodatek węglowy
Media

REKLAMA

REKLAMA

Dla wielu osób dodatek węglowy to już przeszłość. Warto jednak wiedzieć, że o dodatek węglowy toczą się spory sądowe. Wyjaśniamy czego one dotyczą. 

Dla zdecydowanej większości beneficjentów dodatku węglowego to świadczenie jest już zamkniętą kwestią. Wynika to z faktu, że węglowy dodatek był jednorazową formą pomocy, która miała na celu zrekompensowanie wysokich cen węgla. Wydaje się, że rząd raczej nie ponowi wypłaty takiego świadczenia, bo ceny węgla kamiennego obecnie są o wiele mniejsze niż w drugiej połowie minionego roku. Warto równocześnie zdawać sobie sprawę, że temat dodatku węglowego dla niektórych właścicieli domów wcale nie jest jeszcze zamknięty. Mowa o osobach, które kwestionują decyzję o nieprzyznaniu im wspomnianego świadczenia. Czasem spór o dodatek węglowy trafia nawet na sądową wokandę. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakich odpowiedzi krajowe sądy udzieliły na pytania związane z dodatkiem węglowym. 

REKLAMA

Spory sądowe o dodatek węglowy 

Dla osób, które bezproblemowo załatwiły formalności związane z dodatkiem węglowym, dość zaskakujący może być fakt, że tego świadczenia dotyczą całkiem liczne spory sądowe. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zidentyfikowali ponad 100 wyroków rozstrzygających spory o wspomniany dodatek. Nie można wykluczać, że orzecznictwo dotyczące dodatku węglowego z czasem jeszcze się powiększy. 

Wśród dość bogatego już orzecznictwa na temat dodatku węglowego szczególnie ciekawe wydają się następujące wyroki oraz ich tezy: 

  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 27 kwietnia 2023 r. (sygnatura akt: II SA/Ol 150/23) - teza: takie okoliczności jak na przykład kara pozbawienia wolności, powołanie do służby wojskowej lub podjęcie studiów w innej miejscowości nie wpływają na miejsce zamieszkania w rozumieniu ustawy o dodatku węglowym. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 11 maja 2023 r. (sygnatura akt: II SA/Gl 355/23) - teza: jeśli nie zostanie wykazana możliwość zastosowania art. 2 ust. 3d w związku z art. 2 ust. 3c ustawy o dodatku węglowym, organ pozostawia wniosek bez rozpoznania, ponieważ dodatek węglowy jest zasadniczo wypłacany temu wnioskodawcy, który pierwszy złożył wniosek z danego adresu miejsca zamieszkania. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 23 maja 2023 r. (sygnatura akt: III SA/Kr 266/23) - teza: weryfikacja wniosku o przyznanie dodatku węglowego może wykraczać poza informacje umieszczone w ewidencji emisyjności budynków na dzień 11 sierpnia 2022 r. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 31 maja 2023 r. (sygnatura akt: III SA/Gd 77/23) - teza: dokonanie korekty (uzupełnienia) deklaracji dotyczącej rodzaju stosowanego paliwa po dniu 11 sierpnia 2022 r. nie powinno być uznawane za niedopuszczalne. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 czerwca 2023 r. (sygnatura akt: II SA/Gl 601/23) - teza: dodatek węglowy oraz dodatek przewidziany przez art. 24 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. 2022 poz. 1967) mają charakter wzajemnie wykluczający, co oznacza, że otrzymanie jednego z nich uniemożliwia przyznanie drugiego. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 czerwca 2023 r. (sygnatura akt: II SA/Gl 566/23) - teza: dodatek węglowy powinien przysługiwać uprawnionej osobie również wtedy, gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego nie zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, a wyniki wywiadu środowiskowego potwierdzają istnienie wspomnianego źródła. 

Polecamy: „Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes”

Warto odnotować, że wszystkie powyższe wyroki zostały wydane przez wojewódzkie sądy administracyjne. To właśnie wspomniane organy wymiaru sprawiedliwości rozstrzygają spory dotyczące dodatku węglowego jeśli decyzja organu pierwszej instancji (wójta, burmistrza albo prezydenta miasta) oraz samorządowego kolegium odwoławczego jako organu drugiej instancji była niekorzystna dla skarżącego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Sprawy sądowe o dodatek grzewczy 

Jeden z analizowanych wyroków (sygnatura akt: II SA/Gl 601/23) przypomina, że państwowa pomoc nie ograniczała się tylko do dofinansowania zakupu węgla. Artykuł 24 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. 2022 poz. 1967) przewiduje wypłatę specjalnego dodatku grzewczego dla gospodarstw domowych, które nie skorzystały z dodatku węglowego. Chodzi między innymi o osoby ogrzewające lokum drewnem, olejem opałowym lub skroplonym gazem LPG. Z przyznawaniem takiego świadczenia również mogą być związane spory sądowe. Analiza orzecznictwa wskazuje jednak, że są one znacznie rzadsze niż w przypadku dodatku węglowego. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA