REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek węglowy nadal przedmiotem sporów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Morawiecki dodatek węglowy
Media

REKLAMA

REKLAMA

Dla wielu osób dodatek węglowy to już przeszłość. Warto jednak wiedzieć, że o dodatek węglowy toczą się spory sądowe. Wyjaśniamy czego one dotyczą. 

Dla zdecydowanej większości beneficjentów dodatku węglowego to świadczenie jest już zamkniętą kwestią. Wynika to z faktu, że węglowy dodatek był jednorazową formą pomocy, która miała na celu zrekompensowanie wysokich cen węgla. Wydaje się, że rząd raczej nie ponowi wypłaty takiego świadczenia, bo ceny węgla kamiennego obecnie są o wiele mniejsze niż w drugiej połowie minionego roku. Warto równocześnie zdawać sobie sprawę, że temat dodatku węglowego dla niektórych właścicieli domów wcale nie jest jeszcze zamknięty. Mowa o osobach, które kwestionują decyzję o nieprzyznaniu im wspomnianego świadczenia. Czasem spór o dodatek węglowy trafia nawet na sądową wokandę. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakich odpowiedzi krajowe sądy udzieliły na pytania związane z dodatkiem węglowym. 

REKLAMA

Spory sądowe o dodatek węglowy 

Dla osób, które bezproblemowo załatwiły formalności związane z dodatkiem węglowym, dość zaskakujący może być fakt, że tego świadczenia dotyczą całkiem liczne spory sądowe. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zidentyfikowali ponad 100 wyroków rozstrzygających spory o wspomniany dodatek. Nie można wykluczać, że orzecznictwo dotyczące dodatku węglowego z czasem jeszcze się powiększy. 

Wśród dość bogatego już orzecznictwa na temat dodatku węglowego szczególnie ciekawe wydają się następujące wyroki oraz ich tezy: 

  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 27 kwietnia 2023 r. (sygnatura akt: II SA/Ol 150/23) - teza: takie okoliczności jak na przykład kara pozbawienia wolności, powołanie do służby wojskowej lub podjęcie studiów w innej miejscowości nie wpływają na miejsce zamieszkania w rozumieniu ustawy o dodatku węglowym. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 11 maja 2023 r. (sygnatura akt: II SA/Gl 355/23) - teza: jeśli nie zostanie wykazana możliwość zastosowania art. 2 ust. 3d w związku z art. 2 ust. 3c ustawy o dodatku węglowym, organ pozostawia wniosek bez rozpoznania, ponieważ dodatek węglowy jest zasadniczo wypłacany temu wnioskodawcy, który pierwszy złożył wniosek z danego adresu miejsca zamieszkania. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 23 maja 2023 r. (sygnatura akt: III SA/Kr 266/23) - teza: weryfikacja wniosku o przyznanie dodatku węglowego może wykraczać poza informacje umieszczone w ewidencji emisyjności budynków na dzień 11 sierpnia 2022 r. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 31 maja 2023 r. (sygnatura akt: III SA/Gd 77/23) - teza: dokonanie korekty (uzupełnienia) deklaracji dotyczącej rodzaju stosowanego paliwa po dniu 11 sierpnia 2022 r. nie powinno być uznawane za niedopuszczalne. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 czerwca 2023 r. (sygnatura akt: II SA/Gl 601/23) - teza: dodatek węglowy oraz dodatek przewidziany przez art. 24 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. 2022 poz. 1967) mają charakter wzajemnie wykluczający, co oznacza, że otrzymanie jednego z nich uniemożliwia przyznanie drugiego. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 czerwca 2023 r. (sygnatura akt: II SA/Gl 566/23) - teza: dodatek węglowy powinien przysługiwać uprawnionej osobie również wtedy, gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego nie zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, a wyniki wywiadu środowiskowego potwierdzają istnienie wspomnianego źródła. 

Polecamy: „Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes”

Warto odnotować, że wszystkie powyższe wyroki zostały wydane przez wojewódzkie sądy administracyjne. To właśnie wspomniane organy wymiaru sprawiedliwości rozstrzygają spory dotyczące dodatku węglowego jeśli decyzja organu pierwszej instancji (wójta, burmistrza albo prezydenta miasta) oraz samorządowego kolegium odwoławczego jako organu drugiej instancji była niekorzystna dla skarżącego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Sprawy sądowe o dodatek grzewczy 

Jeden z analizowanych wyroków (sygnatura akt: II SA/Gl 601/23) przypomina, że państwowa pomoc nie ograniczała się tylko do dofinansowania zakupu węgla. Artykuł 24 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. 2022 poz. 1967) przewiduje wypłatę specjalnego dodatku grzewczego dla gospodarstw domowych, które nie skorzystały z dodatku węglowego. Chodzi między innymi o osoby ogrzewające lokum drewnem, olejem opałowym lub skroplonym gazem LPG. Z przyznawaniem takiego świadczenia również mogą być związane spory sądowe. Analiza orzecznictwa wskazuje jednak, że są one znacznie rzadsze niż w przypadku dodatku węglowego. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA