Kierownik na budowie – po co jest potrzebny
REKLAMA
REKLAMA
O kierowniku budowy
Ujmując rzecz najprościej kierownik budowy organizuje proces budowlany. Jednak zakres jego obowiązków i odpowiedzialności jest znacznie bardziej złożony. Kierownik budowy jest bowiem osobą odpowiedzialną za prawidłową i bezpieczną realizację robót budowlanych w trakcie prowadzenia inwestycji. Odpowiada również za wszystkie zdarzenia, które mogą mieć miejsce na placu budowy.
REKLAMA
Funkcję kierownika budowy może pełnić tylko osoba uprawniona do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie, mająca odpowiednie do zakresu inwestycji uprawnienia budowlane.
Obowiązki i prawa kierownika budowy reguluje art. 21a, 22 i 23 ustawy Prawo budowlane.
Zadaniem kierownika budowy jest:
- Organizacja placu budowy,
- Kontrolowanie i monitorowanie postępów prac oraz kosztów,
- Prowadzenie dokumentacji budowy,
- Zapewnienie zgodnego ze sztuką budowlaną wykonywania robót,
- Współpraca z inwestorem oraz państwowymi organami nadzoru i kontroli
Czym się zajmuje kierownik budowy
Obowiązki kierownika budowy obejmują wykonywanie instalacji wodnych, kanalizacyjnych i c.o zgodnie z dokumentacją techniczną i projektem budowlanym.
Kierownik budowy przed przystąpieniem do robót budowlanych powinien:
- zabezpieczyć teren budowy lub rozbiórki
- potwierdzić wpisem w dzienniku budowy otrzymanie od inwestora zatwierdzonego projektu budowlanego oraz, o ile jest wymagany – projektu technicznego
- umieścić na terenie budowy, w widocznym miejscu:
- tablicę informacyjną oraz
- ogłoszenie zawierające dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia – w przypadku budowy, na której przewiduje się prowadzenie robót budowlanych trwających dłużej niż 30 dni roboczych i jednoczesne zatrudnienie co najmniej 20 pracowników lub przewidywany zakres robót budowlanych przekracza 500 osobodni.
Zakres obowiązków kierownika budowy:
Zakres obowiązków kierownika budowy obejmuje w szczególności:
REKLAMA
1. Protokolarne przejęcie od inwestora i odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy wraz ze znajdującymi się na nim obiektami budowlanymi, urządzeniami technicznymi i stałymi punktami osnowy geodezyjnej oraz podlegającymi ochronie elementami środowiska przyrodniczego i kulturowego.
2. Prowadzenie dokumentacji i dziennika budowy. Dziennik budowy jest przeznaczony do rejestracji, w formie wpisów, przebiegu robót budowlanych oraz wszystkich zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku ich wykonywania i mających znaczenie przez ocenie technicznej prawidłowości wykonywania budowy, rozbiórki lub montażu.
3. Zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu oraz zorganizowanie i kierowanie budową obiektu budowlanego w sposób zgodny z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami i obowiązującymi Polskimi Normami oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy.
4. Wstrzymanie robót budowlanych w przypadku stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia oraz bezzwłoczne zawiadomienie o tym zarówno inwestora, jak i właściwego organu.
5. Realizacja zaleceń wpisanych do dziennika budowy.
6. Przygotowanie dokumentacji powykonawczej instalacji.
7. Zgłoszenie instalacji do odbioru odpowiednim wpisem do dziennika budowy oraz uczestniczenie w czynnościach odbioru i zapewnienie usunięcia stwierdzonych wad, a także przekazanie inwestorowi odpowiedniego oświadczenia.
Jak sprawdzić uprawnienia kierownika budowy
Osoba posiadająca funkcję kierownika budowy musi posiadać stosowne uprawnienia. Przy podpisywaniu umowy warto poprosić o wgląd do dokumentów potwierdzających ich posiadanie. Można je również zweryfikować w Centralnym rejestrze osób posiadających uprawnienia.
https://www.gunb.gov.pl/strona/centralne-rejestry-osob-posiadajacych-uprawnienia
W zasobie danych pod powyższym adresem można znaleźć informacje na temat osób posiadających uprawnienia budowlane oraz ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej z budownictwie. Jeśli chcemy pod tym adresem zweryfikować uprawnienia, to należy wziąć pod uwagę, że wpisy tu zawarte dotyczą wyłącznie tych osób, które uzyskały uprawnienia budowlane bądź zostały ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie po 1 stycznia 1995 r.
Kiedy kierownik budowy nie jest wymagany
Prawo budowlane nakłada na inwestora obowiązek zatrudnienia kierownika budowy dla wszystkich inwestycji, dla których wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę.
Dodatkowo obecności kierownika budowy wymaga budowa:
- wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane
- wolno stojących parterowych budynków stacji transformatorowych oraz kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35m2
- instalacji zbiornikowych na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7m3, przeznaczonych do zasilania instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych
- sieci elektroenergetycznych o napięciu znamionowym do 1kV włącznie, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, telekomunikacyjnych, gazowych o ciśnieniu roboczym nie wyższym niż 0,5 MPa
Wszelkie pozostałe budowy nie wymagają ustanawiania kierownika budowy.
Warto pamiętać, że ramach Polskiego Ładu budowa domu w programie Dom do 70 m kw. bez pozwolenia na budowę nie niesie za sobą konieczności zatrudniania kierownika budowy. Należy jednak mieć na uwadze, że jego obowiązki i odpowiedzialność przejmuje Inwestor, czyli właściciel, który podjął się przedsięwzięcia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.