REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości w Polsce przez osobę mieszkającą za granicą

Agata Stradomska
Menedżer agencji nieruchomości
Białe Lwy - Nieruchomości
Agencja nieruchomości
Jak osoby mieszkające za granicą mogą sprzedać otrzymaną w spadku nieruchomość w Polsce?
Jak osoby mieszkające za granicą mogą sprzedać otrzymaną w spadku nieruchomość w Polsce?

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości. Jakich formalności trzeba dopełnić, gdy osoba mieszkająca za granicą odziedziczyła nieruchomość położoną w Polsce i chce ją sprzedać? Jakie dokumenty będą potrzebne do sprzedaży tej nieruchomości? Wyjaśnia Agata Stradomska, menedżer agencji nieruchomości.

Emigrant otrzymuje spadek – nieruchomość w Polsce

REKLAMA

Druga wojna światowa i zmiany granic spowodowały, że wielu Polaków zdecydowało się lub zostało zmuszonych żyć poza ojczyzną. Po wojnie także następowały fale emigracji. Największe z nich dotyczyły lat osiemdziesiątych w związku ze stanem wojennym i sytuacją w kraju. Wiele osób wtedy postanowiło wyjechać i osiedlić się w krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych. Kolejna duża fala emigracji miała miejsce po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Otwarty rynek pracy zachęcił wiele młodych osób do spróbowania swoich sił poza Polską, a najczęstsze kierunki przeprowadzki to Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy czy Holandia. Tak liczna emigracja polityczna i ekonomiczna spowodowała, że poza krajem żyje prawdopodobnie aż 18-20 milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia.

REKLAMA

Jeżeli taka osoba ma jeszcze jakiegoś członka rodziny żyjącego w Polsce to może się okazać, że po jego śmierci stanie się spadkobiercą, dziedzicząc na przykład nieruchomość lub jej część. Kiedy nie ma planów powrotu najczęstszą decyzją jest szybka sprzedaż takiego majątku. Jednak od uzyskania wiadomości o śmierci spadkodawcy do sprzedaży nieruchomości jeszcze długa droga.

Oto, co warto wiedzieć, o tym procesie:

Dziedziczenie ustawowe czy testamentowe

Przede wszystkim należy upewnić się, co do sposobu w jaki nastąpiło dziedziczenie. Czy krewny pozostawił testament, w którym wskazał danego  spadkobiercę albo czy może nie było spisanej ostatniej woli i wtedy dziedziczenie następuje zgodnie z przepisami prawa (dziedziczenie ustawowe).

W przypadku, gdy w grę wchodzi testament może okazać się, że na nabycie nieruchomości stanowiących elementy spadku będzie jeszcze potrzebne zezwolenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Dzieje się tak wtedy, gdy spadkobiercą jest cudzoziemiec nie będący równocześnie spadkobiercą ustawowym.

Postępowanie spadkowe

By móc rozporządzać elementami spadku należy uwiarygodnić fakt jego nabycia okazując właściwy dokument. Może być to orzeczenie sądu rejonowego (stwierdzenie nabycia spadku) lub akt notarialny (notarialne poświadczenie dziedziczenia). Uzyskanie notarialnego poświadczenia dziedziczenia nie jest procesem czasochłonnym jednak wymaga, aby wszyscy spadkobiercy zgodnie stawili się w tym samym czasie w kancelarii notarialnej. W przypadkach gdy spadkobiercy mieszkają w różnych miejscach i ze względu na sytuację życiową czy stan zdrowia nie będą mogli się stawić osobiście, niestety jedynym rozwiązaniem będzie złożenie dokumentów do sądu. Procedura sądowa może trwać pół roku i dłużej. Dopiero mając w ręku prawomocne orzeczenie sądu lub notarialny akt poświadczenia dziedziczenia można zbyć nieruchomość.

Jakie dokumenty będą potrzebne do sprzedaży nieruchomości otrzymanej w spadku?

REKLAMA

Oprócz dokumentu potwierdzającego nabycie spadku potrzebne będzie zaświadczenie z Urzędu Skarbowego odnoszące się do kwestii podatku od spadku. W wielu przypadkach spadkobierca może skorzystać ze zwolnienia z podatku, jednak wymagane jest złożenie deklaracji podatkowej PIT-SD (formularz SD- Z2) w Urzędzie Skarbowym właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Czas oczekiwania na zaświadczenie wynosi zazwyczaj 7-14 dni. Warto zamówić tyle egzemplarzy, ile planujemy przeprowadzić transakcji sprzedaży nieruchomości lub udziałów, aby ponownie nie tracić czasu.

Polacy, którzy wyjechali z kraju w latach 80-tych lub wcześniej mogą nie znać swojego numeru PESEL. Zaświadczenie potwierdzające ten identyfikator można uzyskać z Urzędu Gminy czy Urzędu Miasta a dokument wydawany jest zazwyczaj do 7 dni.

Aby zostać ujawnionym jako właściciel w księdze wieczystej nieruchomości konieczne będzie złożenie wniosku do właściwego dla danej lokalizacji sądu wieczystoksięgowego (ze względu na położenie nieruchomości). Do takiego wniosku konieczne jest dołączenie dokumentu potwierdzającego nabycie spadku. W przypadku kilku spadkobierców wniosek powinni złożyć wspólnie lub poprzez pełnomocnika. Druki dotyczące składania wniosków w księgach wieczystych są dostępne w internecie, dlatego wniosek może również zostać wysłany pocztą. Ważne, aby była wniesiona odpowiednia opłata i załączone jej potwierdzenie a także dodany do przesyłki dokument, stanowiący podstawę nabycia (wyrok sądu lub akt poświadczenia dziedziczenia).

Pełnomocnictwo do sprzedaży

Jeżeli spadkobierca nie będzie mógł uczestniczyć osobiście w umowie sprzedaży czy umowie przedwstępnej sprzedaży może do tej czynności także wskazać pełnomocnika. Pełnomocnictwo udzielone w Polsce musi mieć formę aktu notarialnego, a poza granicami kraju taką samą formę, jaka obowiązuje w danym kraju. Dodatkowo, jeśli pochodzi z Państwa będącego sygnatariuszem Konwencji Haskiej musi zostać uwierzytelnione poprzez Apostille. Apostille to poświadczenie, że dany dokument pochodzi z właściwego urzędu jest autentyczny. Natomiast w przypadku, gdy Państwo nie ratyfikowało Konwencji Haskiej legalizacji dokumentu można dokonać u Konsula.

Tłumaczenia

Każdy dokument, którym spadkobierca będzie się posługiwać, nie będący w języku polskim musi być przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego. W przypadku gdy spadkodawca nie zna polskiego na tyle aby zrozumieć treść dokonywanych czynności, także będzie musiał zadbać, aby w tych działaniach (np. przy sporządzaniu aktu notarialnego) brał udział odpowiedni tłumacz.

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości wymagać zawsze będzie spełnienia wielu formalności, które mogą być szczególnie trudne, w przypadku stałego zamieszkania w innym kraju. Dodatkowo bariera językowa czy różnica w mentalności może skutecznie blokować załatwianie spraw, powodować frustrację czy nawet niechęć do działania. Mając wiedzę, jak wygląda proces można się do niego odpowiednio przygotować, przewidując też odpowiedni czas na załatwienie każdej sprawy i wybór właściwych środków. Np. przesyłki kurierskie potrzebują zazwyczaj 2-3 dni, aby dotrzeć do celu, niestety w przypadku przesyłek pocztowych czas może się wydłużyć do kilku tygodni. Warto też w takich sytuacjach korzystać z usług profesjonalistów, którzy pomogą przejść przez cały przebieg procesu: adwokata lub radcę prawnego w zakresie wsparcia w procedurach prawnych oraz pośrednika nieruchomości w procesie sprzedaży. Zaufany prawnik może także zostać pełnomocnikiem do sprzedaży, dzięki czemu sprzedający oszczędzi na przyjazdach i uniezależni od swojego czasu terminy transakcji.

Agata Stradomska, menedżer agencji nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

  W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

  Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

  Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

  Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

  Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

  Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

  Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

  REKLAMA

  Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

  Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

  Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

  Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

  Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

  Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

  Ile zapłacisz za kredyt? Sprawdzamy oprocentowanie i marże

  Jesienna odwilż — tak obrazowo można by określić sytuację kredytobiorców we wrześniu 2023. U progu jesieni oprocentowanie kredytów wreszcie wyraźnie spadło, oczywiście za sprawą decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która po raz pierwszy od jesieni 2021, a więc po dwóch latach, w czasie których stopy procentowe tylko rosły, wreszcie zdecydowała się na ich cięcie —  i to mocno, bo aż o 75 punktów bazowych. Jak kształtują się więc obecnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych i marże? Eksperci portalu GetHome.pl postanowili to sprawdzić.  

  REKLAMA

  Portal Cen Mieszkań czy uproszczenie procedur budowlanych – na zapowiedziach się skończyło

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii składało w tym roku wiele deklaracji dotyczących zmian w obszarze mieszkalnictwa. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, które z nich nie doczekały się realizacji.

  Dereń jadalny – wspaniałe owoce, łatwa w uprawie roślina. Dlaczego warto posadzić derenia w ogrodzie?

  Dereń jadalny, to długowieczny, duży krzew owocowy (może też być prowadzony jako drzewko), który z każdym rokiem zjednuje sobie nowych sympatyków. Jest prawie „bezobsługowy” – jego uprawa jest bardzo łatwa, zadowala się przeciętnymi glebami, z reguły nie atakują go szkodniki i choroby – nie trzeba więc go „pryskać”. Rodzi znakomite, jadalne owoce, zawierające duże ilości witamin i innych prozdrowotnych substancji. Z owoców można robić różne przetwory (konfitury, soki, kompoty, marynaty i jedne z najlepszych nalewek owocowych). Kiszone w solance niedojrzałe owoce derenia były w dawnej Polsce przysmakiem zastępującym oliwki.

  REKLAMA