Jak odzyskać VAT za materiały budowlane
REKLAMA
REKLAMA
Zakup materiałów budowlanych
REKLAMA
Osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:
1. budową budynku mieszkalnego;
2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
Kwota zwrotu
Kwota zwrotu obliczana jest tak jak ta część VAT od zakupu, która odpowiada wzrostowi stawki tego podatku. Różnica ta wynosi 68,18%. Takiej właśnie części podatku dotyczy zwrot.
Kwoty zwrotu obliczone jako procent VAT od ceny materiałów budowlanych podlegają zaokrągleniu na ogólnych zasadach, tzn. kwoty do 49 groszy włącznie zaokrągla się w dół, zaś kwoty od 50 groszy zaokrągla się w górę.
Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej.
Zwrot VAT jest ograniczony 5-letnimi limitami, liczonymi od dnia złożenia pierwszego wniosku. Ustala się je odrębnie dla remontu i budowy. Do obliczenia limitu stosuje się m.in. wskaźnik ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku.
Zobacz również: Prawa i obowiązki stron umowy o roboty budowlane
Wniosek
REKLAMA
Do wniosku należy dołączyć faktury dokumentujące poniesione wydatki. Na ich podstawie urząd zweryfikuje prawidłowość wyliczonego zwrotu. Pozostałe załączniki to (w zależności od rodzaju inwestycji):
1. prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego;
2. pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której wymagane jest takie pozwolenie.
Osoba fizyczna, która ponosi wydatki na zakup materiałów budowlanych może złożyć dowolną liczbę wniosków w związku z różnymi inwestycjami i w dowolnym momencie – zarówno w trakcie jak i po zakończeniu inwestycji. Wniosek może być jednak składany nie częściej niż raz w roku.
Urząd skarbowy
Wniosek należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika w dniu złożenia wniosku. Jeżeli wniosek wkładają wspólnie małżonkowie mający różne miejsca zamieszkania to wniosek składa się albo do urzędu właściwego dla męża, albo dla żony.
Termin zwrotu
W terminie 4 miesięcy urząd skarbowy określa kwotę zwrotu w drodze decyzji. Następnie w terminie 25 dni od dnia doręczenia decyzji, urząd wypłaca kwotę zwrotu w sposób wskazany we wniosku.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.