REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Załączniki w umowie o najem okazjonalny

Marta Piórkowska

REKLAMA

REKLAMA

Umowa najmu okazjonalnego dotyczy najmu lokalu służącego do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, którego właściciel będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali.

Umowa najmu okazjonalnego oraz zmiany tej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. Umowa o najem okazjonalny zawiera te same postanowienia i informacje co zwykła umowa najmu, z tym że nie może być zawarta na dłużej niż 10 lat. Dodatkowo niektóre załączniki do niej dołączone muszą być sporządzone przez notariusza.

REKLAMA

Do umowy o najem okazjonalny dołączyć należy szczególności:

- oświadczenie najemcy, sporządzone w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia i wydania używanego lokalu, w terminie wskazanym przez wynajmującego w żądaniu

REKLAMA

- oświadczenie najemcy o wskazaniu lokalu, w którym najemca zamieszka po wykonaniu egzekucji; załącznik ten można zawrzeć także w umowie najmu. W sytuacji utraty przez najemcę możliwości zamieszkania we wskazanym lokalu, ma on obowiązek w ciągu 21 dni, od dnia w którym się o tym dowiedział wskazać inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji

- oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do wskazanego lokalu, wyrażające zgodę na zamieszkanie w nim najemcy i osób z nim zamieszkujących, po opuszczeniu wynajmowanego przez nich lokalu na podstawie umowy o najem okazjonalny; wynajmujący może żądać aby oświadczenie zostało sporządzone z podpisem notarialnie poświadczonym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Notariusz

Na podstawie powyższych dokumentów wynajmujący może uniknąć procesu o eksmisję gdy np. najemca zalega z płaceniem czynszu. Umowa najmu okazjonalnego lokalu ulega rozwiązaniu po upływie czasu na jaki została zawarta lub po upływie okresu wypowiedzenia. Jeżeli wówczas najemca dobrowolnie nie opuści lokalu, właściciel doręczy najemcy żądanie opróżnienia lokalu sporządzone w formie pisemnej z urzędowo poświadczonym podpisem właściciela. Żądanie powinno przede wszystkim zawierać:

- oznaczenie właściciela oraz najemcy zobowiązanego do opróżnienia lokalu

- wskazanie przyczyny ustania stosunku wynikającego z umowy najmu okazjonalnego

- określenie terminu, w którym najemca i osoby z nim zamieszkujące mają opróżnić lokal

Zobacz również serwis: Umowy

Jeżeli po upływie powyższego terminu najemca nie opróżni lokalu, właściciel może złożyć wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu. Wniosek taki powinien zawierać żądanie opróżnienia lokalu z potwierdzeniem jego doręczenia, dokument potwierdzający przysługujący właścicielowi tytuł prawny do lokalu będącego przedmiotem żądania oraz potwierdzenie zgłoszenia zawarcia umowy do Urzędu Skarbowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA