Lokal w TBS-ie będzie można wykupić
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy obowiązujące
REKLAMA
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba fizyczna może zawrzeć z TBS-em umowę w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, którego będzie najemcą. Kwota partycypacji nie może przekroczyć 30 % kosztów budowy tego lokalu. W przypadku zakończenia najmu i opróżnienia lokalu kwota ta podlega zwrotowi najemcy nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia opróżnienia mieszkania.
Nowelizacja
REKLAMA
Nowelizacja przepisów zakłada, że partycypant (najemca) dokonując na podstawie zawartej z TBS-em umowy cywilnoprawnej wpłaty części kosztów budowy, staje się współwłaścicielem finansowanego lokalu. Jego udział we współwłasności odpowiada stosunkowi kosztów budowy całego lokalu do kosztów partycypacji. Może również żądać ustanowienia na jego rzecz odrębnej własności lokalu mieszkalnego, którego budowę współfinansował, a TBS jest zobowiązany zawrzeć z nim umowę przeniesienia własności.
Partycypant musi jednak spełnić pewne warunki:
1. spłacić zadłużenia z tytułu świadczeń wynikających z umowy najmu,
2. wpłacić część kosztów budowy przypadających na dany lokal, proporcjonalnie do jego powierzchni użytkowej,
3. kwota partycypacji i kaucje mieszkaniowe podlegają zaliczeniu na poczet wkładu budowlanego za lokal.
Jeśli partycypant spełni te wszystkie warunki, będzie mógł zażądać od TBS-u ustanowienia na jego rzecz odrębnej własności mieszkania. Po otrzymaniu takiego żądania TBS będzie musiał podpisać odpowiednią umowę. Oznacza to, że wykup mieszkania na własność nie będzie zależał od woli danego TBS-u.
W przypadku ogłoszenia upadłości TBS-u partycypanci mają prawo pierwokupu lokali mieszkalnych należących do TBS-u po cenach nominalnych budowy, pomniejszonych o wysokość wniesionego wkładu i kaucji.
Zobacz również serwis: Najem
Kalkulacja wysokości opłat
Według nowych przepisów, w przypadku podwyższenia wysokości opłat, najemcy będą mogli żądać od TBS-u kalkulacji ich wysokości w terminie 21 dni od dnia otrzymania pisemnej informacji o wprowadzeniu podwyżek. Jeśli nie zgodzą się z wprowadzonymi podwyżkami będą mogli je zakwestionować bezpośrednio na drodze sądowej. Ciężar udowodnienia zasadności ich zwiększenia spoczywa na TBS-ie.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Ewidencja
Projekt nowelizacji ustawy nakłada również na TBS-y obowiązek prowadzenia odrębnie dla każdej nieruchomości:
1. ewidencji i rozliczenia przychodów i kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem lokali, nieruchomości wspólnych oraz infrastruktury technicznej
2. ewidencji wpływów i wydatków funduszu remontowego
3. ewidencji spłaty przypadającej na nieruchomość części zobowiązań towarzystwa związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego wraz z odsetkami.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA