Czynsz w umowie najmu
REKLAMA
REKLAMA
Forma czynszu
REKLAMA
Logiczne jest to, iż za prawo do używania danej rzeczy, wynajmujący chce otrzymać wynagrodzenie. Najczęściej czynsz przybiera postać opłaty pieniężnej ze względu na to, że jest to najprostsza forma regulowania zobowiązań. Prawo nie zabrania jednak uiszczania czynszu w innej formie.
Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju. Dozwolone jest zatem uiszczanie czynszu np. w formie świadczenia określonej usługi (np. wykonania remontu), czy też przeniesienia własności określonej rzeczy (np. sprzętu RTV, AGD, mebli, samochodu).
Termin zapłaty czynszu
Czynsz jest świadczeniem okresowym, opłacanym w konkretnym terminie. Jeżeli termin płatności czynszu nie jest w umowie określony, czynsz powinien być płacony z góry, a mianowicie:
- gdy najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc - za cały czas najmu;
- gdy najem ma trwać dłużej niż miesiąc albo gdy umowa była zawarta na czas nie oznaczony - miesięcznie, do dziesiątego dnia miesiąca.
Określenie mówiące o tym, że czynsz jest płatny z góry oznacza to, że najemca dokonuje opłaty czynszu z wyprzedzeniem, czyli za okres, który ma dopiero nastąpić.
Płacąc czynsz za styczeń 2009 r. powinniśmy to zrobić do 10 stycznia 2009 r. (chyba, że w umowie przewidziano inny termin).
REKLAMA
Czynsz też może być płacony z dołu (tj. na koniec miesiąca lub na początku następnego miesiąca), jeśli strony zgodziły się na taki zapis, a konkretnie jeśli wynajmujący zgodzi się na zapłatę czynszu z dołu (ponieważ z reguły to w jego interesie leży to aby jak najwcześniej otrzymywać pieniądze).
Ustalając termin płatność czynszu warto od razu pamiętać o określeniu formy w jakiej powinien być on opłacany. Chodzi tu o to, czy chcemy się rozliczać w gotówce „do rąk” we wcześniej ustalonych terminach i miejscach (np. w wynajmowanym mieszkaniu 5-teg każdego miesiąca wynajmujący będzie przychodził i odbierał czynsz). Istniej również forma bezgotówkowa, którą możemy zastosować poprzez wskazanie numeru konta bankowego osoby wynajmującej i podanie terminu, w którym ma być dokonywana zapłata czynszu (np. zapłata czynszu powinna następować do 5-tego każdego miesiąca).
Termin można ustalić samodzielnie
Termin opłaty czynszu strony mogą dowolnie ustalić nie musi to być koniecznie 10 każdego miesiąca. Jest to jedynie termin, który wskazuje ustawodawca w sytuacji gdy strony w umowie zapomniały wskazać jakiś konkretny termin. Jeśli strony wynegocjują inną datę (np. 05; 07; 13; 15; 20 – każdego miesiąca) wówczas będzie to wiążący je termin. Zgodnie z którym najemca powinien dokonywać wpłat. Nie ma również przeszkód w tym aby strony umówiły się na czynsz płatny w okresach dwu miesięcznych, kwartalnych bądź pół rocznym.
Podstawa prawna: art. 659. § 2, art. 669 kodeksu cywilnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.