REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Obowiązki najemcy – za co odpowiada osoba biorąca mieszkanie w najem

Andrzej Szczerbowski
Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

REKLAMA

REKLAMA

Wzięcie danego mieszkania lub lokalu w najem wiąże się z pewnymi obowiązkami. Część tych obowiązków wynika bezpośrednio z przepisów prawa, a część z nich może być swobodnie ustalana przez strony. Zależy to od tego czy najemca w umowie zobowiąże się do ponoszenia zaproponowanych przez wynajmującego obowiązków.

Czynsz i opłaty

REKLAMA

Najważniejszym obowiązkiem jaki spoczywa na najemcy jest terminowa opłata czynszu tzn. w terminie określonym w umowie najmu. Jeżeli w umowie nie wskazano terminu płatności czynszu to wtedy zastosowanie znajdują regulacje kodeksowe, z których ogólnie wynika, że czynsz powinien być płacony z góry do dziesiątego każdego miesiąca. 

Dodatkowo na najemcy ciąży obowiązek dokonywania opłat związanych z pobieraniem energii elektrycznej, gazu, wody, odbioru śmieci i nieczystości (nie jest to oczywiście nakaz bezwzględny, ponieważ część z tych opłat może uiszczać wynajmujący, jeśli wynika to z treści umowy). Zazwyczaj opłaty te są pobierane wraz z czynszem przez wynajmującego, chyba że najemca ma bezpośrednio podpisane umowy z dostawcami w/w mediów i wówczas to on sam będzie opłacał dane rachunki.

Pozostałe obowiązki

Pozostałe obowiązki najemcy wiążą się z prawidłowym używaniem lokalu, przestrzeganiem porządku domowego, dokonywaniem drobnych napraw związanych z utrzymaniem mieszkania w odpowiednim stanie technicznym oraz higienicznym.
Kodeks cywilny i ustawa o ochronie lokatorów wymienia dosyć dokładnie obowiązki, które dotyczą najemcy, a są to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • - drobne naprawy podłóg, drzwi i okien;
  • - malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych;
  • - drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody.
  • - naprawa i konserwacja mebli pozostawionych w mieszkaniu, trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej, osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, pieców węglowych.

Korzystanie z lokalu zgodnie z umową

REKLAMA

Obowiązek prawidłowego korzystania z lokalu wiąże się wcześniej ustalonym sposobem używania lokalu, a jeśli takich ustaleń nie dokonano w umowie to należy stosować się do sposobu odpowiadającego właściwościom i przeznaczaniu danego lokalu.

Jeśli „X” wynajął od „Y” lokal w środku osiedla mieszkaniowego lokal z zamiarem otwarcia w nim sklepu spożywczego (taki był zapis w umowie), to nie może on po pewnym czasie zlikwidować sklepu i otworzyć w tym miejscu np. dyskoteki, gdyż takie działanie jest sprzeczne z postanowieniami umowy i przeznaczeniem lokalu oraz narusza jednocześnie porządek domowy i godzi w interesy mieszkańców osiedla. 

Zachowanie porządku

Wypada zwrócić szczególną uwagę na obowiązek zachowania porządku domowego, co oznacza, że nie można utrudniać innym osobom np. sąsiadom korzystania z ich własnych lokali. Dotyczy to przede wszystkim częstego zakłócania ciszy nocnej, jak i innych uciążliwych czynność tego typu, które powodują utrudnienia dla osób zamieszkujących dany budynek. Naruszanie tego obowiązku może skutkować natychmiastowym wypowiedzeniem najmu ze strony wynajmującego.
Wymienione powyżej czynności nie stanowią zamkniętej grupy i mogą być przez strony zmienione. Część z nich, wynajmujący może wziąć na siebie, jak również z części z nich można zrezygnować. Istnieje również możliwość rozszerzenia zakresu obowiązków o dodanie konkretnych i bardziej szczegółowo określonych czynności do, których wykonywania zobowiąże się najemca (np. dbanie o pozostawione w mieszkaniu kwiaty itp.).

Podstawa prawna: art. 669, 681, 685 kc., art. 6b ustawy o ochronie praw lokatorów.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA