REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wizytacje lokali

Andrzej Szczerbowski
Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Właściciel wynajmowanego lokalu może chcieć od czasu do czasu sprawdzić jak najemca korzysta z mieszkania.

Wizytacje lokali dokonywane przez osobę, która wynajmuje lokal mają swoje uzasadnienie w tym, iż właściciel chce na bieżąco sprawdzać stan swojej własności. Z kolei najemca najmując dany lokal, nie wynajął go razem z wynajmującym i notoryczne wizyty wynajmującego mogą prowadzić do zakłócania najmu. Strony umowy najmu powinny ustalić zasady i terminy dokonywania wizytacji.

REKLAMA

Podstawa wizytacji

REKLAMA

Punktem wyjścia do wizytacji dokonywanych przez wynajmującego jest przede wszystkim jego prawo własności w stosunku do danego lokalu, a ochroną najemcy przed ciągłymi wizytacjami jest w pewnym sensie posiadany przez niego status posiadacza. Wypada również zauważyć, iż prawo do ochrony praw najemcy nakazuje stosować przepisy o ochronie prawa własności. W tym względzie ochrona praw najemcy w zakresie używania lokalu została zrównana z prawami właściciela. Po za tym, najemca może korzystać z ochrony jakiej daje mu prawo, jako posiadaczowi zależnemu.

Wynajmujący ma zapewnić najemcy spokojne i prawidłowe korzystanie z przedmiotu najmu. Jeżeli dana osoba najmuje mieszkanie w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, to ma prawo do tego aby w danym mieszkaniu czuć się swobodnie oraz nie być narażoną na kontrole ze strony wynajmującego. Wynajmujący nie powinien zbyt często dokonywać takich wizytacji, gdyż swoim zachowaniem doprowadza do tego, że najemca przestaje czuć się komfortowo w danym lokalu. Nikt nie chce być kontrolowanym zbyt często, gdyż takie działania naruszają prywatność najemcy i prawo do nieskrępowanego korzystania z lokalu.

Jak zaplanować wizyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściciel mieszkania chcąc dokonać wizytacji mieszkania powinien najpierw uprzedzić najemcę o planowanej wizytacji oraz ust lic jej dokładną datę i godzinę. Przede wszystkim po to aby zastać najemcę w lokalu, jak również po to by jego wizyta nie była zupełnym zaskoczeniem dla najemcy. Wizytacja taka nie powinna oczywiście przypominać przeszukania dokonywanego przez policję i w żadnym wypadku nie może dotyczyć przeglądania rzeczy osobistych najemcy. Wynajmujący może sprawdzić aktualny stan techniczny lokalu jego wyposażenia, stwierdzić pewne usterki lub uszkodzenia. Może również zapoznać się z ewentualnymi ulepszeniami, jakich dokonał najemca w najmowanym mieszkaniu.

Nachodzenie

REKLAMA

Zbyt częste wizytacje wynajmującego mogą uzasadniać wypowiedzenie najmu, w szczególności gdy nie są one niczym uzasadnione.
W pewnym zakresie można zrozumieć zachowanie wynajmującego, który jako właściciel ma prawo do tego aby dokonywać wizytacji swojej własności. Jednak kontrole te nie powinny przybierać zbyt częstego i notorycznego charakteru. 

Kwestią raczej bezsporną jest fakt, iż w okresie wypowiedzenia najemca powinien udostępniać wynajmującemu lokal, w celu pokazania go potencjalnym nowym najemcom. Oczywiście oglądanie takiego lokalu powinno też następować o odpowiedniej porze i po wcześniejszym uprzedzeniu najemcy o tym fakcie.
Rozstrzyganie sporów między właścicielem i najemcą w zakresie dokonywania wizytacji jest sprawą trudną i skomplikowaną. Często może prowadzić do narastania konfliktu między stronami umowy najmu i spowodować rozwiązanie stosunku najmu. Racjonalnym rozwiązaniem wydaje się ugodowe i kompromisowe załatwianie kwestii wizytacji.


Podstawa prawna: art. 222, 690 kodeksu cywilnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

REKLAMA

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA