REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wizytacje lokali

Andrzej Szczerbowski
Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Właściciel wynajmowanego lokalu może chcieć od czasu do czasu sprawdzić jak najemca korzysta z mieszkania.

Wizytacje lokali dokonywane przez osobę, która wynajmuje lokal mają swoje uzasadnienie w tym, iż właściciel chce na bieżąco sprawdzać stan swojej własności. Z kolei najemca najmując dany lokal, nie wynajął go razem z wynajmującym i notoryczne wizyty wynajmującego mogą prowadzić do zakłócania najmu. Strony umowy najmu powinny ustalić zasady i terminy dokonywania wizytacji.

REKLAMA

Podstawa wizytacji

REKLAMA

Punktem wyjścia do wizytacji dokonywanych przez wynajmującego jest przede wszystkim jego prawo własności w stosunku do danego lokalu, a ochroną najemcy przed ciągłymi wizytacjami jest w pewnym sensie posiadany przez niego status posiadacza. Wypada również zauważyć, iż prawo do ochrony praw najemcy nakazuje stosować przepisy o ochronie prawa własności. W tym względzie ochrona praw najemcy w zakresie używania lokalu została zrównana z prawami właściciela. Po za tym, najemca może korzystać z ochrony jakiej daje mu prawo, jako posiadaczowi zależnemu.

Wynajmujący ma zapewnić najemcy spokojne i prawidłowe korzystanie z przedmiotu najmu. Jeżeli dana osoba najmuje mieszkanie w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, to ma prawo do tego aby w danym mieszkaniu czuć się swobodnie oraz nie być narażoną na kontrole ze strony wynajmującego. Wynajmujący nie powinien zbyt często dokonywać takich wizytacji, gdyż swoim zachowaniem doprowadza do tego, że najemca przestaje czuć się komfortowo w danym lokalu. Nikt nie chce być kontrolowanym zbyt często, gdyż takie działania naruszają prywatność najemcy i prawo do nieskrępowanego korzystania z lokalu.

Jak zaplanować wizyty

Właściciel mieszkania chcąc dokonać wizytacji mieszkania powinien najpierw uprzedzić najemcę o planowanej wizytacji oraz ust lic jej dokładną datę i godzinę. Przede wszystkim po to aby zastać najemcę w lokalu, jak również po to by jego wizyta nie była zupełnym zaskoczeniem dla najemcy. Wizytacja taka nie powinna oczywiście przypominać przeszukania dokonywanego przez policję i w żadnym wypadku nie może dotyczyć przeglądania rzeczy osobistych najemcy. Wynajmujący może sprawdzić aktualny stan techniczny lokalu jego wyposażenia, stwierdzić pewne usterki lub uszkodzenia. Może również zapoznać się z ewentualnymi ulepszeniami, jakich dokonał najemca w najmowanym mieszkaniu.

Nachodzenie

REKLAMA

Zbyt częste wizytacje wynajmującego mogą uzasadniać wypowiedzenie najmu, w szczególności gdy nie są one niczym uzasadnione.
W pewnym zakresie można zrozumieć zachowanie wynajmującego, który jako właściciel ma prawo do tego aby dokonywać wizytacji swojej własności. Jednak kontrole te nie powinny przybierać zbyt częstego i notorycznego charakteru. 

Kwestią raczej bezsporną jest fakt, iż w okresie wypowiedzenia najemca powinien udostępniać wynajmującemu lokal, w celu pokazania go potencjalnym nowym najemcom. Oczywiście oglądanie takiego lokalu powinno też następować o odpowiedniej porze i po wcześniejszym uprzedzeniu najemcy o tym fakcie.
Rozstrzyganie sporów między właścicielem i najemcą w zakresie dokonywania wizytacji jest sprawą trudną i skomplikowaną. Często może prowadzić do narastania konfliktu między stronami umowy najmu i spowodować rozwiązanie stosunku najmu. Racjonalnym rozwiązaniem wydaje się ugodowe i kompromisowe załatwianie kwestii wizytacji.


Podstawa prawna: art. 222, 690 kodeksu cywilnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

  Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  REKLAMA

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  REKLAMA

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  REKLAMA