REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wizytacje lokali

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Andrzej Szczerbowski
Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Właściciel wynajmowanego lokalu może chcieć od czasu do czasu sprawdzić jak najemca korzysta z mieszkania.

Wizytacje lokali dokonywane przez osobę, która wynajmuje lokal mają swoje uzasadnienie w tym, iż właściciel chce na bieżąco sprawdzać stan swojej własności. Z kolei najemca najmując dany lokal, nie wynajął go razem z wynajmującym i notoryczne wizyty wynajmującego mogą prowadzić do zakłócania najmu. Strony umowy najmu powinny ustalić zasady i terminy dokonywania wizytacji.

REKLAMA

Podstawa wizytacji

REKLAMA

Punktem wyjścia do wizytacji dokonywanych przez wynajmującego jest przede wszystkim jego prawo własności w stosunku do danego lokalu, a ochroną najemcy przed ciągłymi wizytacjami jest w pewnym sensie posiadany przez niego status posiadacza. Wypada również zauważyć, iż prawo do ochrony praw najemcy nakazuje stosować przepisy o ochronie prawa własności. W tym względzie ochrona praw najemcy w zakresie używania lokalu została zrównana z prawami właściciela. Po za tym, najemca może korzystać z ochrony jakiej daje mu prawo, jako posiadaczowi zależnemu.

Wynajmujący ma zapewnić najemcy spokojne i prawidłowe korzystanie z przedmiotu najmu. Jeżeli dana osoba najmuje mieszkanie w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, to ma prawo do tego aby w danym mieszkaniu czuć się swobodnie oraz nie być narażoną na kontrole ze strony wynajmującego. Wynajmujący nie powinien zbyt często dokonywać takich wizytacji, gdyż swoim zachowaniem doprowadza do tego, że najemca przestaje czuć się komfortowo w danym lokalu. Nikt nie chce być kontrolowanym zbyt często, gdyż takie działania naruszają prywatność najemcy i prawo do nieskrępowanego korzystania z lokalu.

Jak zaplanować wizyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściciel mieszkania chcąc dokonać wizytacji mieszkania powinien najpierw uprzedzić najemcę o planowanej wizytacji oraz ust lic jej dokładną datę i godzinę. Przede wszystkim po to aby zastać najemcę w lokalu, jak również po to by jego wizyta nie była zupełnym zaskoczeniem dla najemcy. Wizytacja taka nie powinna oczywiście przypominać przeszukania dokonywanego przez policję i w żadnym wypadku nie może dotyczyć przeglądania rzeczy osobistych najemcy. Wynajmujący może sprawdzić aktualny stan techniczny lokalu jego wyposażenia, stwierdzić pewne usterki lub uszkodzenia. Może również zapoznać się z ewentualnymi ulepszeniami, jakich dokonał najemca w najmowanym mieszkaniu.

Nachodzenie

REKLAMA

Zbyt częste wizytacje wynajmującego mogą uzasadniać wypowiedzenie najmu, w szczególności gdy nie są one niczym uzasadnione.
W pewnym zakresie można zrozumieć zachowanie wynajmującego, który jako właściciel ma prawo do tego aby dokonywać wizytacji swojej własności. Jednak kontrole te nie powinny przybierać zbyt częstego i notorycznego charakteru. 

Kwestią raczej bezsporną jest fakt, iż w okresie wypowiedzenia najemca powinien udostępniać wynajmującemu lokal, w celu pokazania go potencjalnym nowym najemcom. Oczywiście oglądanie takiego lokalu powinno też następować o odpowiedniej porze i po wcześniejszym uprzedzeniu najemcy o tym fakcie.
Rozstrzyganie sporów między właścicielem i najemcą w zakresie dokonywania wizytacji jest sprawą trudną i skomplikowaną. Często może prowadzić do narastania konfliktu między stronami umowy najmu i spowodować rozwiązanie stosunku najmu. Racjonalnym rozwiązaniem wydaje się ugodowe i kompromisowe załatwianie kwestii wizytacji.


Podstawa prawna: art. 222, 690 kodeksu cywilnego

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA