REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiśnia japońska: 4 najpiękniejsze odmiany do ogrodu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
najpiękniejsze odmiany wiśni ozdobnej wiśnia ozdobna kwitnąca
Wiśnia japońska ozdobnie kwitnąca - którą odmianę wybrać?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wiśnia japońska uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Kiedy kwitną wiśnie japońskie? Którą wybrać? Podpowiadamy.

rozwiń >

Wiśnia japońska – piękne kwitnące drzewo do ogrodu

REKLAMA

Wiśnie japońskie za chwilę wypuszczą tysiące kwiatów i zacznie się na nie bum w sklepach ogrodniczych. Zastanawiasz się nad nowymi odmianami do posadzenia w ogrodzie? Pospiesz się. Ci , którzy jeszcze ich nie mają, zazdroszczą innym i już planują na nie miejsce na działce. Dlaczego wiśnie ozdobne są tak rozchwytywane?

REKLAMA

Wiśnie ozdobne stały się niezwykle popularne, dzięki pięknym, romantycznym kwiatom pokrywającym całe korony drzew. To niezwykle ozdobne drzewo kwitnie wiosną (kwiecień/maj) czyli wtedy, kiedy jesteśmy najbardziej spragnieni rozkwitu, zieleni, kolorów. Jest łatwa w uprawie, ale lepiej czuje się na stanowisku słonecznym i żyznej glebie. W czasie przekwitania tworzy jasnoróżowe dywany, a lekko opadające płatki kwiatów tańczą, unosząc się na wietrze. Tworzy się prawdziwie bajkowy klimat w ogrodzie.

Wymagania wiśni japońskiej

Jak już zostało wspomniane wiśnia ozdobna bardzo lubi stanowiska słoneczne i żyzną, przepuszczalną glebę, ale dobrze rośnie również w zwykłej ziemi. Powinna być podlewana umiarkowanie. Uprawa wiśni ozdobnej nie jest skomplikowana, dlatego to dobry wybór nawet dla początkujących ogrodników. Drzewo to charakteryzuje się dużą odpornością na choroby.

Nie ma również obowiązku przycinania tego rodzaju wiśni. Pozbywamy się jedynie chorych i zniszczonych gałęzi. Oczywiście, jeśli chcemy nadać jej wybrany kształt np. kulę, zabiegi przycinające można wykonywać jesienią. 

Wiśnie japońskie - najpiękniejsze odmiany

Główną ozdobą wiśni ozdobnych są ich kwiaty. Będą one różniły się od siebie w zależności od odmiany. Można uprawiać również wiśnie o odmiennych pokrojach. Dużym powodzeniem w małych ogródkach cieszy się wiśnia kolumnowa. Ciężko zdecydować się na kilka najpiękniejszych odmian, ponieważ każda ma w sobie coś wyjątkowego. Gdybyśmy jednak musieli wskazać 4 najładniejsze, byłyby to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Wiśnia japońska Kanzan
  2. Wiśnia japońska Amanogawa
  3. Wiśnia japońska Royal Burgundy
  4. Wiśnia japońska Shirotae

Wiśnia japońska Kanzan

Zwyciężczyni pierwszego miejsca wiśnia japońska/piłkowana Kanzan jest popularna nie bez powodu. Ta niewymagająca wiśnia ma dosyć szeroki pokrój, jest stabilna i obficie kwitnąca. Jej bladoróżowe kwiatki są pełne, pofalowane - wyglądają jak spódniczki baletnicy lub różyczki. Bez przycinania drzewko posiada stożkowatą koronę.

 

KANZAN

ShutterStock

Wiśnię Kanzan można kupić w formie szczepionej na pniu i nieszczepionej. Szczepione będą mniejszymi okazami. Natomiast nieszczepione dorastają nawet do 10 m wysokości i 8 m szerokości. Taki egzemplarz wymaga sporo przestrzeni w ogrodzie. Warto więc zaplanować ją wcześniej na działce.
Wiśnia Kanzan zwykle nie zawiązuje owoców, zdarza się to rzadko i są niejadalne dla człowieka. Mogą natomiast stanowić pokarm dla ptaków.

 

Pokrój wiśni Kanzan

ShutterStock

Wiśnia japońska Amanogawa

Amanogawa to kolumnowa wiśnia japońska. Jest często sadzona w mniejszych ogrodach lub w szpalerach. Poprzez swój pokrój zabiera niewiele miejsca na działce, a jej kwiaty są niemiej dekoracyjne od wiśni Kanzan – jednak mniej pełne. Wydaje się, że mają nieco jaśniejszą barwę. Wyglądają nawet jak białe.

 

Amanogawa

ShutterStock

 Amanogawa pięknie prezentuje się wzdłuż ogrodzenia, chodnika lub podjazdu. Dorasta maksymalnie do 10 m wysokości. Jest coraz częściej spotykana w polskich ogrodach ze względu na swój kolumnowy pokrój. Rodzi owoce, które mogą być pożywieniem ptaków. Są niejadalne dla człowieka.

 

Pokrój wiśni Amanogawa

ShutterStock

 

Pokrój wiśni Amanogawa (starsze drzewo)

ShutterStock

Wiśnia japońska Royal Burgundy

Wiśnia piłkowana Royal Burgundy jest świetnym wyborem dla osób, które szukają ciemniejszej odmiany wiśni ozdobnej. Jeśli chcesz postawić na bordowy akcent wśród przydomowej zieleni, pomyśl o tym rodzaju drzewka kwitnącego. Wiosną będzie obsypane przecudnymi kwiatami jak wiśnia Kanzan (pełne, pofalowane), a później przyciągnie spojrzenia ze względu na burgundową barwę liści. 

 

Royal Burgundy

ShutterStock

Wiśnia Royal Burgundy to duża ozdoba ogrodu nie tylko wczesną wiosną. Ta odmiana lubi zaciszne miejsca w ogrodzie. Drzewo to jest nieco niższe od swoich poprzedniczek. Rośnie maksymalnie do około 8 m wysokości. Nie rodzi owoców.

 

Pokrój wiśni Royal Burgundy

ShutterStock

Wiśnia japońska Shirotae

Najmniej znana z całego zestawienia jest wiśnia piłkowana Shirotae. Chcieliśmy wyróżnić jednak odmianę kwitnącą na biało. Pozostałe obsypują się jasnoróżowymi kwiatkami. Shirotae to wiśnia kwitnąca obficie na biało. Jest to świetny wybór dla fanów ogrodów monochromatycznych. 

 

Shirotae

ShutterStock

Ma nietypowy spłaszczony kształt korony i opadające gałęzie, co nadaje jej oryginalny wygląd. Dorasta do 6 m wysokości i 6 m szerokości. Podobnie jak Amanogawa polecana jest do mniejszych ogrodów.

 

Pokrój wiśni Shirotae

ShutterStock

Którą odmianę wiśni ozdobnej wybrać? Wybór zależy od preferencji estetycznych właściciela ogrodu. Wszystkie są łatwe w uprawie i mają podobne wymagania. Oprócz wskazanych wyżej odmian są jeszcze dziesiątki innych. Najważniejsze jednak, aby dopasować drzewo do przestrzeni, jaką posiadamy w ogrodzie.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA