REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Pory roku w Polsce - daty, kiedy zaczyna się wiosna, lato, jesień, zima
Pory roku w Polsce - daty, kiedy zaczyna się wiosna, lato, jesień, zima
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pory roku - kiedy wypadają w Polsce? Oto daty początkowe i końcowe pór roku. Można wyróżnić kalendarzowe, astronomiczne, meteorologiczne, termiczne i fenologiczne pory roku. Jak się różnią?

Pory roku - czym są?

REKLAMA

Pory roku są to poszczególne okresy w ciągu roku kalendarzowego. Pory roku wynikają z ciągłego ruchu Ziemi wokół Słońca (ruch obiegowy). Natomiast pory dnia wynikają z ruchu wokół własnej osi (ruch obrotowy). Około 365 dni i 6 godzin zajmuje Ziemi pełne okrążenie Słońca po orbicie w kształcie elipsy. ziemia pokonuje wówczas dystans 939886400 km. W związku z tym ruchem i zmianą oświetlenia planety Ziemia podlega zmianom klimatycznym. W zależności od miejsca na kuli ziemskiej w danym momencie może być inna pora roku (wiąże się to z kształtem planety). Inna pora roku będzie na półkuli północnej, a inna na półkuli południowej. Co więcej, inne pory roku wyróżnia się w odmiennych strefach klimatycznych.

REKLAMA

Można wyróżnić cztery pory roku: wiosna, lato, jesień i zima. Każda pora roku ma ustaloną datę początkową i końcową, która jest jednocześnie datą początkową kolejnej pory roku. Klimat umiarkowany łączy się z podziałem roku na 4 pory, natomiast już w klimacie podzwrotnikowym będą tylko 2 pory: pora letnia/sucha i pora zimowa/mokra. Pory roku ustalane są w zależności od szerokości geograficznej, na jakiej Słońce znajduje się w zenicie. Oświetlenie Ziemi w różnych porach roku jest inne. Najwięcej światła słonecznego dociera do części Ziemi pomiędzy zwrotnikami raka i koziorożca. Polska znajduje się poza tą strefą, powyżej zwrotnika raka na półkuli północnej. Największe oświetlenie Polski występuje, gdy Słońce znajduje się w zenicie nad zwrotnikiem raka.

Astronomiczne pory roku — daty

Polska leży na półkuli północnej i w klimacie umiarkowanym. Mamy 4 pory roku: wiosnę, lato, jesień i zimę. Każda z nich trwa mniej więcej 90 dni. Kiedy zaczynają się i kończą astronomiczne pory roku?

Astronomiczne pory roku w Polsce [daty]:

  1. Wiosna od 20 lub 21 marca (równonoc wiosenna) do 20 lub 21 czerwca
  2. Lato od 21 lub 22 czerwca (przesilenie letnie) do 21 lub 22 września 
  3. Jesień od 22 lub 23 września (równonoc jesienna) do 20 lub 21 grudnia
  4. Zima od 21 lub 22 grudnia (przesilenie zimowe) do 19 lub 20 marca

Dzień równonocy - 21 marca, 23 września

Dni równonocy (równonoc wiosenna i jesienna) czyli 20/21 marca i 22/23 września to moment, kiedy Słońce znajduje się w zenicie nad równikiem (pionowo). W ten sam sposób oświetlona jest więc półkula północna i południowa, a dzień i noc trwają tyle samo na całej kuli ziemskiej. Początek astronomicznej wiosny czy jesieni jako dzień równonocy oznacza to, że dzień i noc trwa wówczas tyle samo, a więc po 12 godzin. Po dni równonocy wiosennej dzień zaczyna się wydłużać kosztem nocy, aż do 20/21 czerwca, kiedy dochodzi do przesilenia letniego. Kalendarzowy pierwszy dzień wiosny to 21 marca, a pierwszy dzień jesieni to 23 września.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwszy dzień lata - najdłuższy dzień w roku

Mamy wtedy pierwszy dzień astronomicznego lata i zarazem najdłuższy dzień w roku - trwa 16 godzin i 47 minut. Kalendarzowy pierwszy dzień lata to 21 czerwca. Słońce znajduje się w zenicie nad zwrotnikiem raka, który znajduje się na półkuli północnej. Tymczasem Polska znajduje się powyżej tego zwrotnika. W tym czasie na biegunie północnym trwa dzień polarny, a na biegunie południowym noc polarna. Dla Polski reguła jest więc taka: im Słońce znajduje się dalej na północ, tym dzień jest dłuższy i mamy do czynienia z porą letnią, a im Słońce znajduje się dalej na południu, tym dzień skraca się i mamy do czynienia z porą zimową. Odwrotna sytuacja jest wówczas na południowej półkuli ziemskiej.

Pierwszy dzień zimy - najkrótszy dzień w roku

Pierwszy dzień lata to koniec wydłużania się dnia, a początek jego skracania. Od teraz dzień będzie coraz krótszy aż do przesilenia zimowego czyli 21 lub 22 grudnia. Kalendarzowy pierwszy dzień zimy to 22 grudnia. Przesilenie zimowe to najkrótszy dzień w roku kalendarzowym. Najkrótszy dzień w roku trwa w Polsce około 8 godzin.

Kalendarzowe pory roku w Polsce

Pory roku - daty rozpoczęcia i zakończenia pór roku mogą być różne przy astronomicznych porach roku. Dlaczego? Astronomiczne pory roku zostały opisane powyżej. Zaczynają się od równonocy wiosennej, przesilenia letniego, równonocy jesiennej i przesilenia zimowego. Zwraca się uwagę na to, kiedy faktycznie do takich zjawisk dochodzi. Dlatego pod względem astronomicznym początek wiosny może wypadać 20 lub 21 marca, początek lata 21 albo 22 czerwca, początek jesieni 22 albo 23 września, a początek zimy 21 albo 22 grudnia. Ustalane są w zależności od położenia Słońca dokładnie w zenicie w danym roku nad równikiem oraz zwrotnikami raka i koziorożca. Natomiast kalendarzowe pory roku określane są zawsze tymi samymi datami. Kiedy zaczynają się kalendarzowe pory roku?

Kalendarzowe pory roku w Polsce [daty]:

  1. wiosna od 20 marca do 20 czerwca
  2. lato od 21 czerwca do 22 września
  3. jesień od 23 września do 21 grudnia
  4. zima od 22 grudnia do 19 marca

Ile mamy w Polsce pór roku?

Jak już było wspomniane, w Polsce mamy cztery pory roku: wiosnę, lato, jesień i zimę. Coraz częściej zaczyna się mówić o przedwiośniu (kiedyś przednówek) i przedzimiu.

Termiczne pory roku — czym są?

Oprócz kalendarzowych i astronomicznych pór roku można wyróżnić termiczne, meteorologiczne i fenologiczne pory roku. Kiedy zaczynają się termiczne pory roku? Termiczne pory roku podzielone są według temperatur. Kryterium stanowi średnia dobowa temperatura powietrza.

Termiczne pory roku w Polsce to:

  1. Przedwiośnie i przedzimie: średnia dobowa temperatura powietrza od 0 do 5°C.
  2. Wiosna i jesień: średnia dobowa temperatura powietrza od 5 do 15°C.
  3. Lato: średnia dobowa temperatura powietrza powyżej 15°C.
  4. Zima: średnia dobowa temperatura powietrza poniżej 0°C.

Co charakterystyczne dla termicznych pór roku, mamy tutaj dodatkowo przedwiośnie i przedzimie. Termicznych pór roku jest więc więcej: przedwiośnie, wiosna, lato, jesień, przedzimie, zima.

Meteorologiczne pory roku - kiedy wypadają?

Jakie są daty meteorologicznych pór roku? Jak sama nazwa wskazuje, pory te określane są przez meteorologów i klimatologów w celach statystycznych, dlatego mają takie same długości.

Meteorologiczne pory roku w Polsce [daty]:

  1. Wiosna od 1 marca do 31 maja
  2. Lato od 1 czerwca do 31 sierpnia
  3. Jesień od 1 września do 30 listopada
  4. Zima od 1 grudnia do 28 lutego

Jak widać meteorologiczne pory roku można w prosty sposób podzielić na miesiące. Pory roku - miesiące:

  1. wiosna (marzec, kwiecień, maj)
  2. lato (czerwiec, lipiec, sierpień)
  3. jesień (wrzesień, październik, listopad)
  4. zima (grudzień, styczeń, luty)

Fenologiczne pory roku w Polsce

Ostatnim omawianym tutaj typem pór roku podział fenologiczny. Fenologiczne pory roku ustalane są na podstawie okresów rozwojowych roślin i zachowania zwierząt. Wymienia się aż 8 fenologicznych pór roku:

  1. Początek wiosny – topnienie śniegu, początki kwitnienia np. leszczyny (luty/marzec-początek kwietnia)
  2. Wczesna wiosna – kwitnie np. mniszek lekarski, pojawiają się liście np. kasztanowca i brzozy (polowa kwietnia-połowa maja)
  3. Pełnia wiosny – kwitnie np. kasztanowiec i bez (maj/czerwiec)
  4. Wczesne lato – kwitnie bez lekarski, żyto ozime (druga połowa czerwca)
  5. Lato – kwitnie lipa; dojrzewa bez lekarski, jarząb (lipiec, sierpień, początek września)
  6. Wczesna jesień – kwitnie wrzos zwyczajny, dojrzewa kasztanowiec zwyczajny (wrzesień - początek października)
  7. Jesień – opadanie liści (październik - połowa listopada)
  8. Zima – spoczynek roślin (koniec listopada - koniec lutego)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyt hipoteczny – o tym warto wiedzieć przed złożeniem wniosku!

Wiele osób, zanim odbierze klucze do wymarzonego mieszkania, musi posiłkować się finansowaniem z banku. Kredyt hipoteczny to produkt, który pomaga w zakupie lub budowie nieruchomości. Wymaga jednak pełnej świadomości ze strony kredytobiorcy. Czym tak naprawdę jest ten produkt? Na jakich zasadach jest przyznawany i spłacany? Jakich formalności trzeba dopełnić, aby go otrzymać?

Czy rzeczywiście częściej decydujemy się na mieszkanie na obrzeżach miasta?

Czy nabywcy mieszkań rzeczywiście częściej szukają nieruchomości na obrzeżach miast albo na przedmieściach? O ile są one tańsze od podobnych mieszkań sprzedawanych w centralnych dzielnicach miast?

Będzie nowy program mieszkaniowy

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk zapowiedział, że w I kwartale przyszłego roku ma zostać zaprezentowany nowy program mieszkaniowy. Na czym ma polegać?

Ceny mieszkań w 2024 r. [PODSUMOWANIE]

Nie da się ukryć, że przez większość 2024 r. ceny mieszkań rosły. Był to również rok spadku popytu na mieszkania, a co za tym idzie, znaczącego wzrostu (o 61% rok do roku) liczby ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkań. Jakie są prognozy na 2025 r.? Niepewne. Przedstawiamy raport Rankomat.pl i Rentier.io.

REKLAMA

Koniec pieców gazowych, będą zakazane? Nie tak szybko, a teraz wciąż to najlepsze rozwiązanie przy likwidacji kopciuchów

Choć ekolodzy wieszczą, że piece gazowe pójdą do likwidacji śladem kopciuchów, to jednak radykalne rozwiązania, typu - zakaz, nie tak szybko. To co realne w najbliższej przyszłości, to opłata za emisję, która podwyższy koszt ogrzewania. Ale taką opłatę będą musieli wnosić wszyscy, których domy nie są ogrzewane w stu procentach ekologicznie czyli nie są zeroemisyjne.

Mieszkańcy bloków nie mają gdzie trzymać swoich rowerów

Gdzie rowerzyści trzymają swoje dwa kółka? Najnowsze badania pokazują, że ponad 50 proc. z nich trzyma swoje rowery w mieszkaniach lub na balkonach, ponieważ nie mają bezpiecznych alternatyw.

Czyste Powietrze zdemontuje kominki na drewno w polskich domach? Czy ktoś pomyślał nad konsekwencjami?

Problem dotyczy od 6 do 8 mln mieszkańców Polski, czyli ok. 3.5 mln gospodarstw domowych. W tylu gospodarstwach mamy urządzenia - miejscowy ogrzewacz pomieszczeń, kominki, piece, piecokuchnie, które ewentualnie mogłyby podlegać wymianie w ramach Programu Czyste Powietrze. A mają być zdemontowane – grzmią eksperci.

Nie ma żadnych przesłanek do tego, aby mieszkania taniały [WYWIAD]

Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku mieszkaniowym w najbliższym czasie? Jak się buduje dla wszystkich, a jak dla bogatych? O rynku, jego perspektywach i współpracy z samorządami rozmawiamy z Piotrem Pupinem, prezesem wrocławskiej spółki deweloperskiej Republika Wnętrz.

REKLAMA

Służebność drogi – komfort czy wyzwanie?

W dobie rosnącej urbanizacji i intensywnego rozwoju budownictwa coraz częściej spotykamy się z problemami prawnymi dotyczącymi użytkowania nieruchomości. Jednym z kluczowych zagadnień jest służebność drogi, która może być zarówno ułatwieniem dla właścicieli posesji, jak i źródłem konfliktów i komplikacji prawnych.

Rynek najmu. Ile oczekują właściciele, ile są w stanie zapłacić najemcy?

Ceny nieruchomości poszły w górę, sporo więcej trzeba też zapłacić za wynajem. W dużych miastach jak Kraków czy Wrocław wynajem kawalerki to koszt rzędu 2-3 tys. zł. Na taką kwotę może sobie pozwolić jednie co czwarty najemca.

REKLAMA