Czy wiesz jak ściółkować glebę materiałami pochodzenia organicznego?
REKLAMA
REKLAMA
Słoma - stosowana głównie w uprawie poziomek i truskawek. Jest tania i powszechnie dostępna. Pamiętaj o zwiększonym nawożeniu azotowym i walce z gryzoniami.
REKLAMA
Kora - trwała, powoduje łatwe przenikanie wody, ogranicza parowanie jej z gleby, zwiększa przewiewność. Zastosowanie świeżej kory zmusza do zwiększenia nawożenia azotem.
Torf - dzięki barwie nagrzewa się szybko i stwarza mikroklimat korzystny dla roślin o dużych wymaganiach termicznych.
Trociny – dobre, ale zawierają kwasy fenolowe, mogące niekorzystnie wpływać na rośliny (allelopatia), dlatego świeżych trocin nie rozkładaj, a co najmniej przez rok poddawaj je działaniu czynników atmosferycznych.
REKLAMA
Kompost i obornik - wzbogacają glebę w składniki pokarmowe, próchnicę, poprawiają strukturę gleby, zwiększają ilość mikroorganizmów glebowych. przedłużają wegetację (uniemożliwiają roślinom właściwe przygotowanie się do zimy i mogą przyczynić się do ich przemarzania).
STOSOWANIE: równomiernie rozłóż odpowiednio dobrany, luźny i wilgotny materiał na całej powierzchni na grubość kilku (kwiaty, warzywa) do kilkunastu cm (krzewy, drzewa). Uwaga! Ma nie dotykać łodyg i pni (może spowodować ich gnicie). Miąższość ściółki zmniejsza się, dlatego systematycznie ją uzupełniaj. Stosując słomę i trociny zwiększ nawożenie azotem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.